SEVELİM
SEVİLELİM
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

SEVELİM
SEVİLELİM

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Yaratılış gayesi Allaha kul olmak olan insanoğlu ahiret gününde Allaha dünyada iken hem kendi kulluk borcundan hem de insanlarla olan ilişkilerinden hesap verecektir.

          

İnsanın iyi bir insan olabilmesi ve toplumla rahat kaynaşması için önce kendi nefsi ile barışık olması lazımdır.

             

Kendi nefsiyle barışık olmayan nefsini terbiye ve tezkiye etmeyen kalbinde Allah’ı birlemeyen insanların başkalarıyla bir ve beraber olması hiç mümkün değildir.                                                                                                                                                                            

İnsanları bir arada tutan en önemli etken sevgidir, sevginin de kaynağı cenabı Allah’tır. Allah’ı gerçek manada seven kul Allah’ın yarattıklarını da sever bu konuda,                                           Yunus Emre ne güzel söylemiştir yaratılanı severim yaratandan ötürü diye  

İnsanların birbirini sevmesi konusunda Kuranı Kerimde ve Resulullahın sünnetinde birçok örnekler vardır.

 

Allah- teala bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur : “Müminler ancak kardeştirler.” (Hucurat; 10) Hz. Peygamber (sav) bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur : “Nefsimi kudret elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.” (Tirmizi)

 

Burada Peygamberimiz(sav) gerçek manada bir imanın insanları sevmekten geçtiğini kalbinde insanlara karşı fitne ve fesat olanların iman etmiş sayılmayacağından bahsetmektedir. Birbirlerini Allah için sevenleri ise peygamberimiz şu şekilde müjdelemektedir;

Hz. Ömer (R.A)’den rivayet edilen bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: “Allah’ın bazı kulları vardır ki; onlar ne peygamber ne de şehittirler. Fakat peygamberler ve şehitler onlara verilen makam dolayısıyla gıpta edip imrenirler. Ashab-ı Kiram: 'Onlar kimlerdir?' diye sordular. Hz. Peygamber sallu aleyhi ve sellem şöyle devam etti: 'Onlar (aralarında) neseb ve akrabalık olmadığı, mal alışverişi olmadığı halde birbirlerini Allah için sevenlerdir. Onların yüzü nurdur, nur üzerindedirler. İnsanların korktukları günde onlara korku yoktur. İnsanların hüzünlendikleri günde onlar mahzun da olmazlar.' ” (Ebu Davud

 

Sevgiyi tek taraflı karşıdan beklemekte doğru değildir din kardeşinin seni sevmesi için senin onu sevmen ve ona karşı devamlı iyilik yapman ve onun seni sevmesini kolaylaştırman lazımdır nitekim; Hz. Peygamber (sav) başka bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Yanımda oturmaya en layık olanınız, en güzel ahlaklı olanlarınız ve herkesle iyi geçinenlerinizdir. Çünkü onlar hem severler, hem sevilirler.” (Taberani)

Kimsenin kimseye faydası olmayacağı babanın evlattan evladın babadan kaçacağı insanların amellerinin önlerine getirildiği insanların kendi azalarının şahitlik ettiği ve hiçbir gölgenin bulunmadığı Kıyamet gününde Allah Teâlâ, yedi sınıf insanı, arşının gölgesinde barındıracaktır:

 

1) Âdil devlet başkanı,

2) Rabbine kulluk ederek temiz bir hayat içinde serpilip büyüyen genç,

3) Kalbi mescitlere sevgi ile bağlı Müslüman,

4) Birbirlerini Allah için sevip birliktelikleri ve ayrılıkları Allah için olan iki insan,

5) Güzel ve mevki sahibi bir kadının gayr–i meşru davetine “Ben Allah’tan korkarım” diye yaklaşmayan yiğit,

6) Sağ elinin verdiğini sol elinin bilemeyeceği kadar gizli sadaka veren kimse,

7) Tenhâda(yalnız başına kaldığında) Allah’ı anıp gözyaşı döken kişi. “

(Buhârî, Ezân 36, Zekât 16, Rikak 24, Hudûd 19).

                                                                                              

 

ALAİDDİN ÖZKAR

Bu yazı 1183 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar