ŞEYH MUHAMMED (BEDEVİ HZ.)
Reklam
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

ŞEYH MUHAMMED (BEDEVİ HZ.)

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

ÜÇ AYLARIN MANEVİ İKLİMİNİ ŞEYH MUHAMMED (BEDEVİ HZ.)DE YAŞAMAK

        Mekanlar vardır maddi güzellikleriyle anılır, mekanlar vardır manevi güzellikleriyle anılır. Fakat öğle güzel yerler vardır ki hem maddi hem de manevi güzellikleri cem etmiştir. Bu yerlerden biride Kilis’e hakim bir tepede bulunan Şeyh Muhammed (Bedevi) hazretlerinin türbesidir.

       Sahabeden olan bu zat Hz. Ömer (Ra) zamanında Kilis’e gelmiş ve şehit düşmüştür. Şehrin içi ne kadar sıcak olursa olsun, bu tepede mutlaka tatlı bir rüzgar esintisi vardır. Hele geceleri Kilis’in ve Suriye’nin köylerinin ışıl ışıl görüntüsü bu mekana bir başka güzellik katmaktadır.

       Mübarek üç ayların içerisinde bulunan kandil gecesini ihya etmek, Allah(cc) rahmetine gark olmak için, İstanbullu ’nun Eyüp el Ensari(Hz.)ye, Ankaralı’ nın Hacı Bayramı Veli(Hz.)ye, Konyalı’ nın Mevlana’ya koştuğu gibi bizde memleketimizde bulunan mana sultanlarından Şeyh Muhammed Bedevi(Hz.) koştuk. O gece orası bir bayram yeri gibi idi. Kadınıyla, gençleriyle, yaşlısıyla Kilis halkı oradaydı. Halk camiyi doldurmuş dışarılara taşmıştı. Cami imamı Mehmet SAVRANLI hoca namazdan sonra yaptığı kısa konuşmasında, şu anda ülkemizin birlik, beraberliye ihtiyacı olduğunu ve bu ülkede yaşayan herkesin kardeş olduğundan, insanların birbirini sevmeden cennete giremeyeceğini  anlattı.

       Tabi Mehmet Hoca deyip geçmeyelim. O görevini titizlikle yapan, görevli bulunduğu yere sahip çıkan, saat gece 12' lere kadar temizliği ile ilgilenen misafirperver bir hoca efendidir. Meslektaşlarının örnek alması gereken bir şahsiyettir.
      

        Namaz bittiğinde ise mevlithanların yanık sesleriyle “Allah adın zikredelim evvela, vacip oldu cümle işte her kula” derken dinleyenler her işe Allah(cc) ismi ile başlamak gerektiğini tefekkür ediyor. “Bir kez Allah dese aşk ile lisan, dökülür cümle günahlar misli hazan” derken bu gecede bol bol Allah(cc) ı zikredip günahlardan temizlenmek gerektiğini idrak ediyordu.
 

       Ecdadımız mevlidi şerifin içerisine öyle güzel sözler yerleştirmiş ki dinlediğin zaman Allah’a imanın kuvvetlendiği gibi alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (SAV)’e muhabbetimizde artıyor.
 Zaten Mevlidi şerife bidat’ tır  diyenlerin ana gayesi Aşk’sız muhabbetsiz kupkuru bir nesil yetiştirmek içindir.
 

       Allah(cc) yolunda ölenlere ölü demeyin hadisi şerifi, bu gibi zatların huzurunda mübarek geceleri geçirmek, oralarda tevhit okumak selatu selam getirmek her şeyi yaratan Rabbimize duada ve istiğfarda bulunmak, Allah(cc)’ a kulluğun en büyük şeref olduğunu idrak etmek ne büyük bir nasiptir.
 

       Rabbim bizlere bu mübarek gecelerin kıymetini, bu mübarek zatların huzurunda olmanın zevkini bu mübarek ayların idrakini ve ramazan ayına ulaşmanın hazzını nasip etsin diyerek yazımızı bir dua ile bitirelim.
 

Yarabbi Ezanımızı dindirme
Yarabbi Bayrağımızı indirtme
Yarabbi Vatanımızı düşman çizmesine ezdirtme.

Amin.

Alaaddin ÖZKAR

Bu yazı 2297 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar