BU MEDYA HERKESİ Mİ KANDIRIR?
Reklam
Av. Galip Akdağ

Av. Galip Akdağ

BU MEDYA HERKESİ Mİ KANDIRIR?

17 Ocak 2015 - 16:58

21.Yüzyılın İnançlar mücadelesine sahne olacağı  Amerikan Başkanı Bus'un 11 Eylül Saldırılarından sonra 100 yıl sürecek Haçlı Savaşlarının başladığını ifade etmesi  ile çok açık bir şekilde dile getirilmişti.

 

İnanç mücadelesinin sahasının hayatımızın her alanı ve anı  bütün dünya sathı olduğunu kesinlikle akıldan çıkarmamak gerek tabi aklımızı kullanmaya fırsat kalırsa .Gazete televizyon ve internet ortamlarının arasında    sıkışan aklımız bu medya havuzunu kuranlar tarafından kesinlikle kendi haline bırakılmıyor.Kendi haline bırakılsa zaten su akıp yatağını bulacak ama gel görün ki o zaman sistem bir başka işleyecek.

 

Zengin fakir , bilgi açısından donanımlı donanımsız , eğitimli ,eğitimsiz halüsa her sınıf ve sosyal sınıftan  insanın  her konuda kendini bilgili  zannetmesi anlayışı   21.yy insanının hele Türk Vatandaşlarımızın  en belirgin  özelliği haline gelmiştir.

 

İnançlar mücadelesini ve insanın kendini tatmin edecek argümanları habire değiştirmesini "kendinden kaçan insanın kendini arama seferberliği "  olarak tanımlayan Prof .Dr.Haydar Baş aklın insanın kullandığı bir malzeme olduğunu insanın asıl yönünün  ruh cevheri olduğunu ifade etmektedir.

 

Çağımıza genel olarak baktığımızda insanın aklını kullanım alanının çok genişlediği izlenimi verilse de insanın ruh yönü  Prof. Dr. Haydar Baş'ın tabiri ile  de gönül yönü ihmal edildiği  için aslında aklın kullanılma alanı  başka zamanlara göre hiç olmadığı kadar  daralmıştır.Akıl olması gerektiği gibi değil  gazete , televizyon ve internet ortamlarında ona  sağlanan hareket  alanı  kadar kullanılmaktadır.O zaman  da aklın olayları ve olguları muhakeme alanı olabildiğince daralmaktadır.

 

Geçen  Cuma Kilis'te Cuma namazına gidenler algı daraltılmasının başka bir örneği ile karşı karşıya kaldı.Cuma hutbesi internet ortamında dolaşan  bilgilere şüphe ile yaklaşılması gerektiğini "size bir münafık bir haber getirirse hemen inanmayın araştırın " ayetinin dikkate alınması üzerine idi.Ama hutbede hangi haberin araştırılması gerektiği ve  hangi yanlış bilgilere maruz bırakıldığımız açıklanmadı.Başbakanlığa bağlı dini teşkilattan israf , rüşvet , adam kayırma , yolsuzluk gibi konularda herhangi bir açıklama gelmeğine göre araştırmamız (inanmamamız ) sorgulamamız istenen  bilgiler  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bağlı olduğu Başbakanlığın aleyhe olan bilgiler olsa gerek.

 

Aynı algı şu anda Rusya konusunda oluşturulmak istenmektedir. ABD ile özdeşleşen kapitalizmin sömürüsünü idrak etmekten uzak akıllara ,buna karşı mücadele eden Rusya'nın karşı duruşunun fikirsel kaynağının Prof Dr Haydar Baş ve onun Milli Ekonomik Modeli  olduğu bilindiği   için hedef şaşırtan  algı yöneten medya   Prof Dr. Haydar Baş'ı günden etmemek ve ona direk olarak saldıramadıkları için  ve Milli Ekonomi Modelinde eksik bir taraf bulamadıkları ve  düzgün bir şekilde araştırma yapsalar veya tezin sahibine sorsalar  ışığa ve hayata maruz kalmaktan korktukları için Rusya'nın battığı , ekonomik krizde olduğu  şüphesini oluşturmaktadırlar.

 

Rusya'nın başarısız olmasını sesli veya sessiz dileyenlerin zararı kendilerinden başka kimseye olmayacak.Bir de nasipsizlikleri kendilerini batıracak  .Başarılı olması durumunda bundan kendileri de fayda görecekler ta ki layık oldukları zaman gelip çatıncaya kadar.

 

Aklını  olması gerektiği gibi değil de izin verilen sınırlar içinde ve kapitalizm mantığı ile kullananlar elbette dünyanın ekonomik gidişatını  kavrayamazlar. Kavranabilseydi zaten kapitalizm çukurunda olmazdık.At gözlüklerini atarak , geniş bir perspektifle olayları okuyan bir hayatı kendi iradeleri ile yaşamayanların hayatlarının  acı tecrübelerle dolu olduğu tarihi bir gerçektir.Korkulanlar başa gelmeden ayıkırız inşallah.

 

Son söz İmam Ali(as)'ın olsun: * Cahiller çoğalınca bilginler garip olurlar.

Bu yazı 1189 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar