NEDEN CÜBBE ?
Reklam
Av. Galip Akdağ

Av. Galip Akdağ

NEDEN CÜBBE ?

03 Nisan 2015 - 16:10

NEDEN   CÜBBE  ?

Berkin Elvan Savcısı  Kiraz’in katillerinin Çağlayan Adliyesi’Ne avukat cübbesi ile kamufle olarak girmiş olmaları eylemin sonuçları açısından toplumu çok farklı yerlere götürdü.Bun da Şehit Savcı Kiraz’ın taziye çadırında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “cübbeli aranmaz diyorlar . bal gibi aranır “ çıkışı epey etkili oldu.Çağlayan baskını , AKP Kartal İlçe  Başkanlığı’nın işgali , Emniyet Müdürlüğü’ne saldırı olayını İç Güvenlik paketi ile beraber düşündüğünüzde ileride yaşanacakların filmi de çekilmiş oldu.AKP zihniyeti olası yaşanacak hukuk ihlallerinde ; hak arama yolunda görev ifade edecek savunma erkini yıldırmanın  dizaynını yapıyor.Gezi olaylarında olası halk hareketlerinin şiddetle bastırmanın  provasını yaptığı gibi .12:30’da başlanılan eylemin 20:30 ‘da bütün katılanlarının öldürülmesi ile aslında bir taşla 20’den fazla kuş vurulmuş oluyor.Aslında sarı  öküz kurtlara verilmeseydi belki bunlar olmazdı.Cübbe bir üniforma ise bütün üniformalılar örneğin imamlar, polisler, askerler , hakimler ve savcılar da aranacak mı?

DOLAR GİDİYOR   MU?

IMF’nin açıklamasına göre Gelişen ülke döviz rezervleri bu alanda verilerin tutulduğu 1995'ten bu yana ilk kez geriledi.Gelişmekte olan ülkelerdeki dolar rezervi 114,5 milyar dolar azalmış.Son 20 yılda ilk kez dolar rezervinde azalma görülmüş.Sebep olarak ise gelişmiş ülkelerdeki düşük rekabetçilik , sermaye çıkışları ve ABD para politikası ile ilgili endişeler gösterilmiş. Financial Times’ın anketine göre gelişmiş ülkeler için rekor rezerv dönemi geride kaldı.

                Bunun anlayacağımız dilde tercümesi nedir? Ülkeler hazinelerindeki doları azaltmaya başladılar.Dolar dünya parası olma gücünü kaybetmeye başladı.Milli Paralarla  ticaretin dünyada uygulanmaya başlaması ile dolardaki rezervin azalmasının aynı zamana denk gelmesi sadece tesadüf mü?

HAVUZDAN NE AKIYOR ?

Havuza kimi zaman para akar .Sonra para akan havuzdan sokaklara , hayatlara aşayişsizlik , kan , gözyaşı , beddua  akar .Ötekileştirme, baskı , zulüm  sızar.Sonuç   görünen şekli ile ahlaka , nizama, iz’ana  aykırıdır.Keşke son üç gündür yaşanan olaylardan dolayı hesap verme makamında   olanlar keşke Japon olsaydı.Kopan köprü halatından dolayı kendini sorumlu hisseden Japon Mühendis kadar olamadık.İntiharı beklemiyoruz.Zira İslam dinine göre intihar yasaktır.Ancak istifa vicdan ve merhamet sahibi  yöneticilerin  istifası belki de rahmettir.Ola ki İstifa edenin yerine belki daha iyisi gelir.Zaten bu havuzun suyu da ancak Muaviye tası ile içilir.

Son söz  İmam Ali’nin Muaviye'ye yazdığı mektup olsun :

"Elinde olan şeylerden dolayı Allah'tan kork. Allah'ın senin üzerindeki hakkına bak. Hakkındaki bilgisizliğinin senin için özür kabul edilmeyeceği şeyleri tanımaya dön. Çünkü, itaat için belirli alametler, aydınlık yollar, apaçık deliller ve arzu edilen bir sonuç vardır; akıllı  olanlar o yoldan gider, kötü kişilerse ona muhalefet ederler. Kim o yoldan saparsa, haktan ayrılır ve şaşkınlığa düşer. Allah da onun nimetini elinden alır, ona azabını ulaştırır. Kendini kurtar, kendini! Allah sana doğru yolunu açıklamış, işinin nasıl sonuçlanacağını bildirmiştir; sen işlerini hüsranla sonuçlandırıp küfür mahalline ulaştırmışsın. Çünkü senin nefsin seni şerre sokup, sapıklık ve helake sürüklemekte, bozguna uğratmakta ve yolunu gitgide zorlaştırmaktadır.

Bu yazı 1175 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar