Bakış açısı
Reklam
Behiye  Alioğlu

Behiye Alioğlu

Bakış açısı

24 Eylül 2013 - 17:53

İnsanlar yaşadıklarının, yaptıklarının, dünyada olup bitenlerin, bireylerin bilinçli eylemleri sonucunda meydana geldiğini düşünürler. Hoşlarına giden olayların arkasında birilerinin iyi niyetinin, hoşlanmadıkları olayların arkasında da birilerinin kötü niyetinin yattığını düşünürler.

Çoğumuz dünyayı kendi yaşadığımız şekliyle görürüz. Doğal, iyi, kaçınılamaz olarak gördüklerimizin; doğal, iyi ve kaçınılmaz olmayabileceği ihtimalini kabul etmek istemeyiz. Bu nedenle herkesin olaylara kendi bakış açısıyla bakıp yorumladığını kabul etmek gerekir. Bu meseleye çay gibi çok basit görünen bir şeyi bile çeşitli açılardan ele alıp, inceleyerek somutlaştıralım.

Çay, günlük hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan bir içecektir. Çoğumuz güne bir bardak çay içmeden başlamayız. Çayın ne açılardan ele alınabileceğine bakalım:

• Arkadaşlarımızla çay içmek üzere bir araya geldiğimizi ya da tanıdığımıza çay içmeye gittiğimizi düşünelim. Burada amacımız aslında çay içmek değil, bir araya gelmek ve konuşmaktır. Başka bir değişle gündelik toplumsal etkinliklerimizin bir parçası olarak çayın simgesel bir değeri vardır.

• Türkiye, çay tüketiminde birçok ülke arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Çayın tarımsal olarak üretilmesi, toplanması, fabrikalarda işlenmesi, paketlenmesi açısından hem ulusal ekonomi piyasasında önemli bir yeri, hem de ithalat ve ihracat nedeniyle küresel ilişkileri vardır. Yani bu bakış açısıyla çay, ekonomik değerdir.

• Kültürel olarak çaya atfedilen değer, çeşitli toplumlarda farklılık göstermektedir. Örneğin, Japonya’da çay, yılın hangi zamanında, kime neden sunulduğuna göre farklılık gösterir ve çay töreni gerçekleştirecek olanların uzun süre eğitim görmesi gerekir. ABD de ise çay, kolonilerin bağımsızlık savaşını başlatan protestoları temsil etmektedir. Bu bakış açısıyla da çay, kültürel değere sahiptir.

• Çay, nem ve yağış isteği fazla olan bir bitkidir. Ülkemizde sadece Doğu Karadeniz kıyı kesimlerinde yetişmektedir. Çay bitkisinin sadece yapraklarından yararlanılmaktadır. Bu bakış açısıyla da çay üretim imkân ve koşullarıyla ele alınır.

Bu örnekte bir bardak çaya 4 bakış açısıyla baktık. Bu bakış açıları sadece benim zihnimin oluşturduğu açılardır. Bekli de bir başkası çaya 14 açıyla bakabilir.

İşte bu noktada şöyle düşünmek lazım; bir bardak çaya böylesine farklı açılardan bakabiliyorsak toplumsal olay, çevre ve özel hayatımızda var olan şeylere kaç bakış açısıyla bakabiliriz acaba?

Behiye inekçioğlu

Bu yazı 655 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar