Bu günün küçükleri yarının büyükleridir
Reklam
Behiye  Alioğlu

Behiye Alioğlu

Bu günün küçükleri yarının büyükleridir

30 Ağustos 2013 - 00:31

Eğitim psikolojisi toplumun refahı için çok önemlidir. Çünkü eğitim insanların özel ve sosyal hayatlarını etkileyen en önemli unsurdur. Eğitimin ilk kaynağı ailedir. Daha sonra okul eğitimi ve arkadaş çevresinden etkilenen bireyler, toplumun geleceğini oluşturur.   3 ile 6 arası yaş gurubu kişilik oluşumunda en etkili yaşlardır.

Çocuğa bu yaşlarda verilen davranışlar, ömrünün her boyutun da karşılaşacağı davranışlardır. Örneğin; korku, saygı ve bazı alışkanlıklar gibi…

Bu nedenle 0–6 yaş arası çocuklara verilen her tepki, öğretilen her alışkanlık çok önemlidir.

Öyleyse bu yaş grubu özelliklerine biraz değinelim. 0–6 yaş grubunun gelişim alanları:

* Psiko-motor gelişim: büyük ve küçük kas hareketleridir. El ve parmaklarını kullanması gibi * Bilişsel gelişim: Zihninde ayrıştırıcı ya da aynı eşyaları fark etme ve nitelendirmesidir. Büyük- küçük kavramları gibi * Sosyal- duygusal gelişim: Arkadaşlık ve çevre ilişkileri kurmasıdır. Sosyalleşme de diyebiliriz * Dil gelişimi: İçinde yaşadığı toplumun kullandığı dili ve sesleri öğrenmesi taklit etmesidir. * Öz bakım becerileri: Çocuğun kendi ihtiyaçlarını karşılama becerisidir. Ayakkabı ipini bağlamak, tuvalet alışkanlığı kazanmak gibi...

 Bu alanların içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken alan bilişsel gelişim ve sosyal-duygusal gelişim alanlarıdır. Çünkü bu alanlar o çocuğun duygu dünyasını oluşturur. Örnek aldığı ilk kişi de anne ve babasıdır.

O halde anne ve babalar kendi hayatlarını düzene koyup, hal ve hareketlerine dikkat etmelidir ki; çocuğuna iyi bir örnek teşkil edebilsin.

Erkek evlat sahibi olan bir baba düşünün. Eğer bu baba çocuğunun sigara ve benzeri kötü alışkanlıkları edinmemesini istiyorsa, ilk önce kendisi, bu alışkanlıkları edinmemeli ya da bırakmalıdır. Çocuğuna sigara içmemesini önermesi için kendi de sigara içmemelidir.

Ya da bir anne kız evladına bazı güzel ahlakları edindirmek istiyorsa, bu ahlaka önce kendi sahip olmalıdır.

Ve bizim; “daha küçüktür anlamaz” dediğimiz 0–6 yaş gurubu aslında bu alışkanlıkların en çok kazanıldığı dönemdir. Bu nedenle topluma, insanlığa ve aile yapısına kazandıracağımız bugünün küçükleri, yarının büyüklerini, nizam ve intizamla yetiştirmeliyiz. Bunun içinde en başta kendi davranışlarımıza ve alışkanlıklarımıza dikkat etmeliyiz.

Unutulmamalıdır ki; toplumun temel taşı ailedir. Ve toplumun refahı bireylerin refahını oluşturur. O halde her bireyi toplumun geleceğini yönlendirecek bir temel unsur olarak görmek gerekir.

 Behiye İnekçioğulları

Bu yazı 671 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar