Delikanlılık yürek işidir
Reklam
Behiye  Alioğlu

Behiye Alioğlu

Delikanlılık yürek işidir

18 Mart 2014 - 08:47

Bu sefer yazıma, Atatürk’ün gençliğe hitabesinden son cümleyle başlamak istiyorum. 

“ Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk İstiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asıl kanda mevcuttur!”

Bu cümle beni çok düşündürüyor. Sanki Atatürk o yıllarda günümüzde yaşanan bu olayları görmüş ve bizi yapmamız gereken şeylerle uyarmıştır.

Tarihe baktığımızda, büyük zorluklarla zafer’e ulaşan ve adını tarihe kahramanca yazdıran bir geçmişin evlatları olduğumuzu görüyoruz. O şartlarda nine hatunlar, Seyyid onbaşılar hepsi bir olmuş. Genç-ihtiyar, büyük-küçük, lazı-kürdü-çerkezi, alevisi-sünnisi, kadını- erkeği, hepsi bir yürek.

Zorlu bir zafer elde eden, ulu önderimiz M. K. Atatürk, gençliğe hitabesinde, bizlere hep ayık olmanın, vatanı her ne pahasına olursa olsun yabancılara çiğnetmemenin mesajını veriyor.
Şimdi günümüze baktığımızda bu mesajın anlamı daha da derinleşiyor. Ülkemizi bölmek isteyen, bölücü güçler, her fırsatı değerlendirmek için atakta bekliyor.

Sesini çıkarmaya korkan, menfaatini düşünerek yanlışa boyun eğen, insanlarla dolu etrafımız.
Ama öylesine bir ses var ki; tüm sessizliklere ve gereksiz bağrışmalara yol gösteriyor. Sesini çıkaramayanların sesi, gereksiz yere çığlık atıp, gürültü yapanların sakinleştiricisi oluyor.

Yol-yöntem ve çözüm önerileri sunan, Bağımsız Türkiye Partisi, gerek lideri Prof. Dr. Haydar Baş Bey’le, gerekse kadrolarıyla yanlışlara DUR! Diyor. Aynı kurtuluş mücadelesi yıllarında olduğu gibi, herkes bu kadro da bir olmuş, genç- ihtiyar, büyük-küçük, laz-kürt-çerkez, alevi- sünni, kadın-erkek…

Bu kadro da ki inanç, ne yaşa bakıyor, ne de cinsiyete. İnancından gücünü alan, kadın adaylarımız, bakışındaki cesaretle, duruşundaki asaletle, sundukları plan ve projeleriyle, kahramanca, mertçe, delikanlıca nice adaylara meydan okuyorlar.

Aynı nine hatun gibi, aynı kara Fatma gibi…

Kadrolara bakıldığında canla, başla çalışan müthiş bir gençlik mevcut. Ayrıca 50- 60 yaş arası amcalar, teyzelerde fiilen aktif.

Çünkü görüyorlar ki, vatan bölünmenin eşiğinde, insanlık sömürü düzeninin pençesinde, milli ve manevi değerler büyük oyunlarla sarsılmakta.

İşte bu yüzden ayıkan gözler, ayıktırmak için, çarşı da, pazar da, sokaklarda kısacası her yerde.

Çünkü bizler damarımızdaki asil kanın gücüyle yola çıktık. Atamızın gençliğe hitabesine kulak verdik. Genç ya da yaşlı olmuşuz, kadın ya da erkek olmuşuz hiç fark etmez. Bizim delikanlı yüreğimiz, Kürt Ahmet’le, Laz Fadime’yle, Boşnak Hasan’la, var olduğu sürece yıkılmaz bir duvar aşılmaz bir sur niteliğindedir.

Bizim için mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır…

Behiye inekçioğlu

Bu yazı 867 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar