Hz. Hüseyin efendimizin doğumu
Reklam
Behiye  Alioğlu

Behiye Alioğlu

Hz. Hüseyin efendimizin doğumu

13 Haziran 2013 - 16:50

Şaban ayının 3. günü, Hz. Hüseyin Efendimizin doğum günüdür. Resulullah (sav) efendimiz, Ehl-i Beyt ve Aşkın şehidi Hüseyin Efendimize olsun salat ve selamımız. Bu yüce insanların hayatlarını bilmemek insanlık için en büyük kayıptır. Bu anlamlı günün vesilesiyle bu yazımızda Hz. Hüseyin Efendimizden ve bazı özelliklerinden bahsetmek ve şefaatini hepimiz için talep etmek isterim.   Doğumu: Fatıma (as), Hz. Hüseyin’e (as) hamile kalınca, Resulullah (sav) O’na; —“ Ey Fatıma! Sen bir erkek çocuk doğuracaksın. Cebrail beni, bundan dolayı kutladı. Doğduktan sonra, bir ayda sürse ben gelinceye kadar O’nu emzirme” diye buyurmuş, Fatıma (as) da bu emre uymuştur.

Resulullah (sav) gelince bebeği aldı ve dilini ağzına koydu. Hüseyin (as) Resulullah’ın (sav) dilini emmeye başladı. Öyle ki; Resulullah (sav); “yeter! Allah’ın dilediğinden başkası olmaz. O, sende ve senin çocuklarındadır” diye buyurdu. ( Bihar’ul Envar, c.43, s.254 ) İmam Hüseyin (as) doğduğunda Hz. Fatıma (as)’ın sütü kurudu. Hz. Peygamber (sav) işaret parmağını O’nun ağzına koydu. İmam Hüseyin dedesinin parmağını emiyor ve gıdası bu şekilde sağlanıyordu. 40 gün bu böyle oldu. Böylece imam Hüseyin (as)’ın eti, peygamberin (sav) eti ile meydana geldi.( İbn-i Şehraşub, Menakıb ) Resulullah (sav): “Hüseyin Bendendir, ben de Hüseyin’denim” diye birçok kez ifade etmiştir. ( Sünen-i Tirmizi, c.5, s.324 )

Hz. Hüseyin efendimizin bazı özellikleri: • 3. İmamımızdır, Ehl-i Beyt’tir. • Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin cennet gençlerinin efendisidir( El-Bağdadi, Tarih-i Bağdadi c.10, s.231 ). • Şehitlerin efendisidir ( aşkın şehididir). • Alçak gönüllü, ilim sahibi, nur çehreli, cesaretli, hak sahibi ve cömertti. • Her anını ibadetle geçirirdi. • 4. İmam Zeynel Abidin (as), Kendisinin oğludur (hasta olduğu için kerbeladan sağ olarak kurtulmuştur). • Hz. Ali (as) der ki: Hasan Resulullah (sav)’e göğsünden başına kadar olan kısmında,

Hüseyin de bundan aşağı olan kısmında çok benzerdi ( Ahmed b. Hanbel, Müsned, c.1, s.108; Tirmizi, Sünen c.5, s.660 )

Rabbim bizleri şefaatlerine nail kılsın… Bizlere eserleriyle kılavuzluk eden ve ufkumuzu açan saygıdereğer Prof. Dr. Haydar Baş Hocamıza teşekkürü bir borç biliriz.

Behiye inekçioğlu

Bu yazı 359 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar