"İnsan gönüldür gönül"
Behiye  Alioğlu

Behiye Alioğlu

"İnsan gönüldür gönül"

11 Mart 2014 - 02:47

“Zekâ, insanın kendisi değildir. Zekâ, insanın kullandığı bir malzemedir. İnsan gönüldür, gönül” der, Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız. 

Bu tanım içerisinde ne kadar derin anlamlar yüklüdür. Ne şifreler saklıdır. Yüzlerce konferans yapılır, seminerler düzenlenir, bu söz üzerine. Sayısız kitaplar yazılır.

Bu tanımı iki boyutta ele alabiliriz. Birincisi; vasıf olarak insan sıfatına sahip olup, fakat gönül âleminden yoksul olan ve sadece beşeri özellikleri taşıyan insanlar. İkincisi; beşeri sıfatları aşmış, kendini tanımış ve gönül âleminde yol almaya başlamış olan gönül ehli insanlar. Bu iki açılımın da özünde, gönlü işleve geçirebilme becerisi vardır.

Yani gönül insanı öyle bir boyuta getiriyor ki; eğer onu kullanamıyorsan ve orası boşsa sadece biyolojik insan oluyorsun. Bu özellikte, ne yazık ki seni diğer canlılardan, üstün kılmıyor. Çünkü beşeri olarak yaptığını, onlar da yapıyor. Solunum, sindirim, boşaltım ve üreme gibi.

Ama orayı nakış nakış işleyebilirsen ve orayı kıymetli olan şeylerle doldurabilirsen, sen tam anlamıyla insan vasfına ermiş oluyorsun.

Günümüzde insanı beşeri olarak tanımlayanlar, insanın vasıflarını kısırlaştırmaktadırlar.
Oysaki insan yaratılmış en güzel varlıktır.

Nitekim Allah-u Teala; “incire, zeytine, Sina Dağı’na ve şu emin beldeye yemin ederim ki biz insanı en güzel biçimde yarattık ( Tin 95 / 1-2 )” buyurmaktadır.

Bu ayetle, tanımımızda insanı gönül olarak nitelendirdiğimiz zaman, Allah-u Tealanın aslında en güzel yarattığı şeyin gönül olduğunu söyleyebiliriz.

Cenabı Hak hadisi kudsiler de şöyle buyurmaktadır: “ yere göğe sığmam mümin kulumun kalbine sığarım”

Hz. Mevlana, gönüldeki bu potansiyele şöyle işaret eder:” gönül öyle bir varlıktır ki, bu yedi gök gibi, yüz tanesini oraya koysan kaybolur gider (M,V, 870) “

Gönül ehli insanlar, âlemleri içlerinde barındırırlar. Sohbetleri güzel olur. Gözleri güzel bakar. Her fiilleri yararlıdır. Bu nedenle başka bir açıdan bakarsak, böylesine insanların oluşturduğu toplumlar da sosyal refaha erişir.

Hiç unutmamak gerekir ki, insanı kıymetleştiren sahip olduğu gönlüdür. Tekrar etmek istiyorum çünkü çok güzel bir söz “ insan gönüldür gönül!” zaten gerisi teferruattır…

Behiye inekçioğlu

 

Bu yazı 1045 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar