Kadınlar ve altın günleri
Reklam
Behiye  Alioğlu

Behiye Alioğlu

Kadınlar ve altın günleri

04 Nisan 2014 - 17:14

Antropoloji bilimi, insanı konu edinen bir bilim dalıdır. Bu bilim, insanı, sosyal ve kültürel varlık olarak tanımlar.

Evet, insan sosyal ve kültürel bir varlıktır. Ama bizim sosyallikten ve kültürden anladığımız nedir?
Özellikle kadınların sosyallikten anladığı nedir?
Ben bu konudaki fikirlerimi söylemeden önce, istisnalar kaideleri bozmaz düşüncesini benimseyerek, genelleme yapacağım için, büyüklerin, özelliklede kadınların hoşgörüsüne sığınıyorum.

Evet, insan sosyaldir. Bu sosyallik cinsiyet ve yaşa göre farklılık gösteriyor. Ama kadınların büyük bir bölümünün sosyallikten anladığı şey altın ve para günleridir.

Bir araya gelip, gündemle ilgili haberlerin, ilim, siyaset ve buna benzer verimli şeylerin konuşulduğu, ya da dini bir takım bilgilerin anlatıldığı, yahutta kültürel olguların yaşandığı bir faaliyet olarak bakarsak, bu altın günlerinin hiçbir sakıncası yoktur. Hatta tam tersi, bu bir araya gelişler, büyük fayda sağlamaya sebep olur.

Fakat ne yazık ki, durum böyle değil.

Ev sahibinin marifetlerini ortaya dökebilmesi için, 2 gün önceden pasta yapmaya başladığı bir maraton…

Bir odada 30 kişi. Herkes birbiriyle konuşuyor, fakat kimse kimsenin ne dediğini anlamıyor. Az dedikodu, az kahkaha, birazda eğlence, o gün için ev sahibi haricindeki, herkese çok cazip geliyor.

Tabaklar dolusu pastalar, meydana çıktığında herkes diyet moduna giriyor.
Onca yapılanlar, sadece gösteriş için yapılmış oluyor. Ve sonrasında bir takı merasimi başlıyor. Gelenler ev sahibine, para ya da altınını verdikten sonra gün bitmiş oluyor.

Yazıya dökerken bana komik gelen bu durum, gerçek hayata baktığımızda içler acısı. Çünkü bu kadınlar farkında olmadan rekabet halindeler, birbirleriyle yarışa giriyorlar. Gerek giyim, gerek çıkarılan pasta çeşitleri, gerekse yaşam standartları açısından öne geçmeye çalışıyorlar.

Gerçek bu! Hayatın içindeyiz ve tanık oluyoruz. Falanca 4 çeşit yaptı ben, 5 yapmalıyım diyenler olmuyor mu etrafımızda? Elbette oluyor.

Geçen güne bunu giymiştim üzerimde gördüler, bu hafta farklı bir şey giymeliyim diyenlere de şahitlik ediyoruz.

İşte bu sebeplerden dolayı, bu faaliyetler aslında sosyal değil, tam tersi insanı gerçek hayattan uzaklaştıran kısır döngülerdir. Özellikle kadınların huzursuz, mutsuz ve ruhsal tatminsizlik hallerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Bırakın kendinizi robot hale getirmeyi. Canınız Ayşe teyzeyi mi görmek istedi? Arayın ziyaretine gidin, halini-hatırını sorun, sohbetinizi edin.

Sosyallik, yaptığınız fiillerin, önce kendi dünyanızda, sonra çevrenizde, sonrada toplum da fayda sağlamasıdır.

Edindiğiniz çevre de kendiniz olamazsanız, çevre sizi kendine benzetir. Boş verin onları! Siz, samimiyet kokan, fayda sağlayan toplumlara layıksınız. Gerek yok, birilerine uyum sağlamaya çalışırken, kendinizi mutsuz etmeye.
Siz mutlu olun ki; ailenizde mutlu olsun…

Behiye İnekçioğlu

Bu yazı 917 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar