“Nerde o eski bayramlar” dememizin nedeni
Reklam
Behiye  Alioğlu

Behiye Alioğlu

“Nerde o eski bayramlar” dememizin nedeni

07 Ağustos 2013 - 02:14

Ramazan ayına veda ederken bayrama hoş geldin diyoruz. Ramazanı uğurlamanın her ne kadar burukluğunu yaşasakta, bayram sevinci de kaçınılmaz oluyor.

Dünyanın dört bir yanında yaşayan İslam âleminin mübarek ramazan bayramını kutluyorum.

Bayramların en büyük özelliği, büyüklerle küçüklerin sevgi içinde olması insanların sevinçle kucaklaşmasıdır. Bayram namazı sonrasında evine dönen babanın karşısında, çocuklarının el öpme sırası, babanın bayram harçlığı vermesi, annenin bayram sabahına özel pişirdiği yemekler, yeni alınan bayramlık kıyafetlerini giymek için sabırsızlaşan minikler…

Benim 85 yaşında, içinde tarih saklı olan bir ninem var. Her bayram sabahına biz, onun elini öperek merhaba deriz. Ninemin şu ifadesi beni hep düşündürür: “ Nerde o eski bayramlar”

Acaba derim eski bayramlarla şimdiki bayramlar arasındaki fark nedir? Sonra aklıma iki cevap gelir. 1.’si, insanlar eski hayatlarına özlem beslerler, 2.’si değişen dünya düzeni her şeyin güzelliğini silip süpürmektedir. Bu iki seçeneği tek tek doğru cevap olarak kabul edelim ve her ikisini de ayrı ayrı yorumlayalım.

“İnsanlar eski hayatlarına yani geçmişe özlem besler”
Bu doğru bir sözdür. Çünkü zamanla kaybedilen takat ve dinamiklik insanlar tarafından aranılan bir özelliktir. Dinç bir şekilde karşılanılan bayramlarda bu özlemin nedeni olabilir.
Bu nedenle, belki de insanların eski bayram özlemi eski benliklerine özlemdir.

Diğer cevabı doğru olarak kabul edersek, yani değişen dünya düzeni karşısında bayramın güzelliğinin kaybolduğunu varsayalım. İşte bu noktada denilebilir ki, genelde kapitalist sistemle yönetilen dünya, bayramında coşkusundan yoksundur. Çünkü bayram sevinci bayramın önemini, kıymetini ve anlamını bilenler tarafından yaşanır.

 Bizim inancımızda bayram, dargınların barıştığı, çocukların sevindiği, büyüklerin saygı gördüğü bir zamandır. Başka kültürde ve inançta yetişen insanlar bunu anlayamaz. Bayramda bırakın kan dökülmesini, herhangi birinin gözyaşı dökmesine bile inananların gönlü razı olmaz. Şimdi düşünüyorum, dünyada zulüm gören insanlık varken, açlık içinde sömürülen topluluklar varken, oyuna gelip birbirini öldüren Müslüman kardeşler varken, bizler nasıl olurda bayramlardan zevk alabiliriz?

Ben Kilis’te ikamet eden biri olarak burada oyuna gelmiş ve vatanına devletine yüz çevirmiş muhalifleri yakından görmekteyim. Onların bu esaretleri karşısında ödedikleri bedeli görüp, insanlığın düştüğü duruma şahit olup da, bayramdan nasıl zevk alabiliriz ki?

 Bizim için bayram sevinci, ekonomik ve sosyal refahın sağlandığı, insanların barış içinde yaşadığı bir güne merhaba dediğimiz zaman yaşanacaktır.

Sevgi, coşku ve huzurla geçireceğimiz bayramlara duyulan özlemlerin bitmesi dileğiyle, herkesin bayramı kutlu olsun…


Behiye İnekçioğlu


 

Bu yazı 246 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar