Öğretmenler Günün Kutlu Olsun Öğretmenim
Behiye  Alioğlu

Behiye Alioğlu

Öğretmenler Günün Kutlu Olsun Öğretmenim

23 Kasım 2014 - 11:21

Öğretmen öğreten demektir. Şefkatin, sevginin ve sabrın adıdır. Her öğretmen bir anne ya da babadır. Her öğrenci onun evladıdır. Aynı anne gibi, baba gibi, şefkatle sarar çocuklarını. Öper, başını okşar, gözlerine hep tebessümle bakar. Sinirlendiğin de dahi göz bebeklerinden sevgi akar.

Eğer öğretmen öğrencisini, öğrenci de öğretmenini severse ve güvenirse, bilgi ışıkları en yüksek volt’tan yansır, o çevreye.
Bu çok değerli meslek gurubuna birkaç pencereden bakmak isterim.

Eğitim hayatında öğretmenler, işlevleri bakımından 3’e ayrılır.

1-Anaokulu ve ilkokul öğretmeni… Sevgi ve sabır üzerine kurulmuştur. Çocukların gözünde anne ya da babasınızdır. Onların başını okşamak, ödüllerle başarılarını kutlamak hoşlarına gider.
2-Ortaöğretim ve lise öğretmenliği... Kıvrak zekânızın her an tetikte olması gerekir. Öğrencilerin, kaprisli ve ben bilirim havaları en yüksek düzeyde olması nedeniyle, bu yaş gurubuna, öğretmenin bir rehber olması gerekir. Zekice ve doğru cümleler kurarak, karşıya güven verilirse, çok büyük verimler elde edebilir.
3- Üniversite ve dengi okullarda öğretmenlik… Bu guruptaki öğretmenlerin artık karşılarında bilinci ve yetişkin öğrenciler olduğundan dolayı, öğretmen-öğrenci ilişkisi, arkadaş boyutuna girer. Mesleki alanda zemin oturtma çabalarıyla sürekli iletişim halinde olursunuz.
Bu 3 gurup resmiyette öğretmenlerin ayrıldığı guruplardır.
Fakat bir de hayatın içinde bize rehberlik eden öğretmenlerimiz vardır.

Bunlarda işlevleri bakımından 3’e ayrılır.

1-Anne ve baba… Her anı öğretmen, her fiili gözlemlenen kişidir, anne ve baba.
2-Akıl alınan, fikirleri sorulan büyüklerimiz… Bu kişiler çok esnek guruplara hitap eder. Mesela bir abi ya da abla bu guruba girebileceği gibi, hiç kan bağınızın olmadığı, fakat hayatınızda sürekli size bir şeyleri öğreten, yol gösteren kişilerde bu guruba dahil edilebilir.
3-Gönül ve fikir ustaları… Bence bu kişiler, hayatın en büyük öğretmenleridir. Onlarla ufkunuz açılır, gönül aleminiz aydınlanır. En büyük özellikleri, her sahada bir şeyler öğretmeleridir. Bazen sizi politika da eğitirler, bazen sosyal hayatta, bazen aile yaşamında, bazen de maneviyatta…
Hem de öyle bir öğretirler ki; hem fiille, hem duyguyla, hem de kaynaklarla, zihninize ve gönlünüze kazırlar, gerçekleri.

En güzel sevgi ve güven duygusunu onda hissedersiniz. Kendinizi en çok onla huzurlu görürsünüz. En çok ona imrenirsiniz. Onun asaletli ve kendinden emin duruşunu örnek alırsınız. Onun misyonuyla hayata bakmaya çalışırsınız. Hep ondan alır, etrafınıza vermek istersiniz.
Çok şey öğretir size, çok. Hem de farkında olmadan…

Ben hayatımın gönül ve fikir öğretmeni olan saygıdeğer, Prof.Dr. Haydar Baş Hocam başta olmak üzere, tüm öğretmenlerimin ve öğretmenlerin bu mutlu günlerini kutluyor, Başöğretmen ulu önder Atatürk’ü rahmetle anıyorum.

Öğretmenler günün tekrar kutlu olsun ÖĞRETMENİM...

Behiye Alioğlu

Bu yazı 965 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar