Üç aylarda yapılması gerekenler
Reklam
Behiye  Alioğlu

Behiye Alioğlu

Üç aylarda yapılması gerekenler

10 Haziran 2013 - 14:54

Mübarek 3 aylardan Receb’i uğurladık. Şaban ayına girmiş bulunmaktayız. 11 ayın sultanı Ramazan ayına ulaşmamıza az kaldı. Bu aylarda bolca ibadet etmek ve bu ayları dolu dolu geçirmek lazımdır.

Şaban ayında saklı hikmetler; Bu ayda, kullara bereketler, uğurlar iner. Bu ayda, hatalar bir yana atılır. Bu ayda, günahlar silinir. Peki, içinde bulunduğumuz, bu Şaban ayında hangi ibadetleri hangi şekilde yapmak daha eftaldir?

Bu ayda, yaratılmışların hayırlısı Resulullah (s.a.v.) Efendimize ve Ehl-i Beyt’ine çok salât ve selam okunmalıdır.

Allah-u Teala şöyle buyuruyor: “Allah (CC) ve melekleri bu ayda peygambere salât ederler. Ey iman edenler! Siz de Onun üzerine salât ve selam okuyunuz.”

O halde, bizi yaratan Rabbimiz bile O’na bolca salât ve selam okurken, bizim de şefaatini umarak okumamız gerekir.( Allahümme Salli Ala Muhammedin ve Ala Ali Muhammed) Bu ayda sıhhatimiz elverdikçe, oruç tutulmalıdır, Kur’an-ı şerif okunmalıdır. Her mümin için gereklidir ki: bu ay gafil geçirilmemelidir. Hatta bu ayda ramazan-ı şerif için hazırlanmalıdır.

Bilhassa; günahlardan temizlenmek için; (33 defa)ESTAĞFİRULLAH-ELHAMDULİLLAH Şefaati talep için; salât ve selam (33 defa) ALLAHÜMME SALLİ ALA MUHAMMEDİN VE ALA ALİ MUHAMMED Yaratandan gayrı her şeyi, masivayı, gönlümüzden çıkarmak için; kelime-i tevhid,(33 defa) LAİLAHE İLLALLAH Yaratanın aşkının, feyzinin, muhabbetinin, gönlümüze nakş olması için; lafz-ı (100 defa)ALLAH (CC) Ve gönlümüze teşrif eden Rabbimize ikramda bulunmak, övgüler yağdırmak için (33 defa) ihlâs-ı şerif ( BESMELE İLE)

Bu duanın başında ve sonunda, 1 fatiha 3 ihlâs okunup; başta Resulullah (sav)’e, Ehl-i Beyt’ine, Ashabına, Peygamberler, Nebiler, Veliler, Şehitler, Evliyalar, Enbiyalar ve de ahiret’e intikal eden yakınlarınıza, kendi gideceğiniz makamınıza bağışlayınız. Bolca dua ediniz. Geceleri ibadet edip, nafile namaz kılınız.

Ayrıca bu ayda saklı olan, Şaban ayının 15. gecesi olan Beraat gecesini de unutmamak lazım. Bu gecede kılınacak namaz, 100 rekâttır. Her rekâtta, 1 fatiha,10 ihlâs okunmalı, 2 rekâtta bir selam verilmelidir.

Rabbim yaptığımız, yapacağımız, tüm dua ve ibadetleri kabul edip, günahlarımızı da affeylesin. İbadetlerimizin makbul, tövbelerimizin kabul olması için de, bize en başta sağlam itikad nasip etsin…

Behiye inekçioğlu

 

Bu yazı 273 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar