Ucuz can pazarı (!)
Behiye  Alioğlu

Behiye Alioğlu

Ucuz can pazarı (!)

16 Mayıs 2014 - 00:54

Muhalifler Azez’i bomba yağmuruna tuttuğunda, yalan yanlış haberlerle “esed zalim” diye ciyak ciyak bağıranlar, mısırdaki idama tepki göstererek duyarlılık (!) taslayanlar, söz konusu kendi ülkeleri olunca, neden ses çıkarmazlar? 

Adamın biri çıkmış, “ provokasyonlara alet olmayın, çürütme politikası izleniyor, bu takdir-i ilahidir, alınlarına böyle yazılmış, ne yapılabilirdi ki?” diyor.
Ben bunların inancını çözemedim! Bunlar her hatalarına, yalanlarına, yanlışlarına kılıf uydurmaktan utanmıyorlar. Bizim inancımız hayrın Allah’tan şerrin ise, nefsinden olduğuna inanır. Şerrin Allah’tan olması söz konusu dahi değildir.

Nitekim Nisa suresi 79. Ayette : “ karşına çıkan her iyilik Allah’tandır. Başına gelen her kötülükte kendindendir…” diye buyrulmaktadır.
Bu insanlar kafalarına göre bir inanç sistemi çizmiş. Çalıp, çırpıp, yolsuzluk yapıyorlar, helal diyorlar. Tedbir alınmamış, önemsenmemiş, ihmalkârlığın doğurduğu facialara da kader diyorlar.

Özelleştirme kader midir?

Özelleştirme adı altında izlenen sömürü sistemi, daha az maliyet, daha fazla kazanç hırsıyla çalışanların emeklerini sömürüp, hayatlarını hiçe sayıyor.
Nitekim soma’daki madende çalışan işçiler, “böyle bir facianın olacağını tahmin ettiklerini, çünkü trafonun sürekli arıza verdiğini” ifade ediyorlar.

Bir trafo masrafından kaçan şirket, yüzlerce cana sebep oldu. Ama olsun onların canı o kadar da önemli değil! Çünkü onlar fakirler, mazlumlar. Onlar mahkemede hak arayacak kadar güçlü değiller. En fazla, yapacakları şey, sus-pus olup, bir köşede ağlamak.

İşte böyle düşündüğünüz için, şu anda tüm Türkiye’nin Soma’ya ağlamasını kabullenemeyip, biraz da korkup, telaşlanarak, halkın bu duyarlılığına provokasyon diyorlar.
Tedbirsizliğin doğurduğu bu faciaya, kader kılıfını uydurup, ört-pas etmeye çalışıyorlar.

Buna sadece cahiller kanar. Soma da can verenlerin ruhlarına, Bir Fatiha üç ihlas okuyarak sadece, kendi vicdanlarını rahatlatırlar.
Bu olaylara sebebiyet verdiğiniz ve ses çıkarmadığınız için, mazlumları perişan edip emeklerini sömürdüğünüz için, ağır bir hesaba tutulacaksınız.
Oku, oku! Sen bu mazlumlar için Fatiha oku, ihlâs oku. Emin ol bu milletin kanını emenlerde senin gıyabında sana gazel okuyacaklar!

Behiye İnekçioğlu

Bu yazı 986 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar