Legodaki Resim Gizlenemez
Doç. Dr. Ahmet H. Kepekçi

Doç. Dr. Ahmet H. Kepekçi

Legodaki Resim Gizlenemez

13 Kasım 2019 - 11:04

Bu sene 10 Kasımda İstanbul'da belediye, valilik ve müftülük ortak program tertipleyerek Aatürk için Mevlid-i Şerif programı düzenledi.Ayrıca Ankara belediyesi Hacı Bayram Veli Camisi'nde mevlit programı düzenledi.Bu haberler çok önemli haberlerdir.

Peki, bumevlid geleneği nereden başladı? Aslında bunu hepimiz biliyoruz. İlk defa Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın hamiliğinde 10 Kasım’da Atatürk içinmevlid okutuldu. Bu artık bir gelenek haline getirildi. Bu sene ise devlet ve milletin temsilcileri de mevlid okutma kervanına katıldılar.

Haydar Baş Bey Atatürk'ü öteden beri gündem eder. Son dönemde kaleme aldığı “Hoş Geldin Atatürk” kitabı ile de bu anmayı taçlandırdı. Bugüne kadar Atatürk üzerinden tartıştırılan ve birbirini ötekileştiren millet, bu defa Haydar Baş hocanın açtığı yolla Atatürk üzerinden bir ve beraber olmaya başladılar.Yıllardan beri süregelen kavgayı bitiren Haydar Baş hocamız olmuştur.

Haydar hocanın hayatı ilkler ve önemli buluşlar bakımından zengindir. Haydar Baş beyin ismi açıklanmasa da, gelişmeler milletin gözü önünde cereyan ediyor.

Ekonomi sahasından bir örnek verelim.

İkinci dünya savaşından sonra BrettonWoods para anlaşması ile dolar dünya parası olarak dayatılmıştır. Bunun ne anlama geldiğini 2005 yılında Haydar Baş hoca Uluslararası Milli Ekonomi Modeli kongresinde açıkladı. Karşılığı olmayan kağıt ile ABD dünyayı haraca bağlamıştı. Aslında emperyalizmin açıklaması tam da bu idi. Haydar Baş hoca bu kongrede yaptığı konuşmada Amerika'yı yıktım demişti. Emperyalizmi yıkmıştı, bağımsızlık meşalesinin fitilini ateşlemişti. Bunun nasılını da anlatmıştı. Milli paralarınızı devreye koyarsanız dolar devreden çıkar demişti.

O günden bu güne bakın dünyada neler değişti.

Haydar hocanın Milli Ekonomi Modelini uygulayan Rusya ve Çin başta olmak üzere, ABD devlet tahvillerindeki varlıklarını ve dolar rezervlerinin çoğunu altına çevirdiler.

Almanya’nın önemli bankalarından olan Commerzbank baş ekonomisti JörgKraemer yayımladığı raporunda, doların dünyadaki hakimiyetinin çökmeye başladığını söylüyor. Netice olarak artık ABD doları dış pazarlardaki cazibesini kaybetmiştir.

Haydar Baş hoca kronikleşmiş bütün sorunları çözmesine rağmen daha ne zamana kadar görmezden gelinecek?Bakın bu sorunun cevabını Bakü Devlet Üniversitesi iktisat teorisi bölümünden merhum Prof. Dr. Xosrov Kerimov'dan öğrenelim. Haydar hocanın projelerini uygulayıp da onu gizleyenlerin yaptıkları neye mi benziyor? Bu açıkça bilerek veya bilmeyerek legonun, yapbozun parçalarını yerlerine yerleştirmek anlamına geliyor. Parçalar tamamlandıkça ortaya Sn. Prof. Dr. Haydar Baş çıkacaktır; bunu gizlemek asla mümkün değildir.

Bu yazı 1235 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar