AB süreci çıkmaz sokakmış!
Reklam
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

AB süreci çıkmaz sokakmış!

18 Mart 2019 - 13:59

Türkiye'nin AB’ye tam üyelik başvurusunun üzerinden 62 yıl geçti.

İktidar partileri olsun, muhalefet partileri olsun hep aynı hedefe dönük söylem ve icraat geliştirdiler.

Bu esnada gümrük birliğine bile girildi. Sonucu hesaplanmadan, hatta halka bir müjde olarak duyurulmasına rağmen ülkemiz pazar haline getirildi. Onlar ürettiler biz ithal ettik.

Ak Parti başa geldiği zaman ana hedef olarak AB'ye tam üyelik diye açıklandı. Bu konuda çok kararlı bir duruş sergilediler. Hatta İtalya Başbakanı Berlusconi'ye Türkiye'nin AB ile "Katolik Nikahı" kıymak istediğini söylediler (2002 ).

Yani ne olursa olsun bu birlik bozulmasın, kader birliği yapılsın hedefini koydular.

Hatta Avrupa Birliği Anayasası'na imza bile attılar.

Ardı ardına gelen AB ilerleme raporlarındaki başlıkların havuç gibi peşinden koştular. AB müktesebatına, anayasamıza aykırı da olsa tak-şak duruşu sergilediler. Onların kararlarını kendi anayasamızın üstünde kabul ettiler.  AB ülkemizin ipini eline geçirmiştir; yetki alanına girmese de talimatlarıyla ülkemizi istedikleri gibi dönüştürmeye devam ettiler.

Bütün bunlar olurken kulağımıza küpe olan bir ikaz vardır.

BTP genel başkanı Sayın Prof. Dr. Haydar Baş, 1987'de Berlin'de yaptığı dünya kamuoyuna dönük konuşmasında, ülkemizi Avrupa Ekonomik Topluluğuna almayacaklarını geniş geniş anlatmıştı. Ama bizi idare edenler AB kapısında taviz vermeye devam ettiler. Hatta Haydar hoca 2005 yılındaki konuşmasında AB'ye ömür bile biçti ve 10 - 15 yıl sonra AB dağılacak dedi. Buna rağmen siyasiler AB’ye tam üyelik sürecinde hız kesmediler. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk bu konuda bakın ne demiştir. "Hangi istiklal vardır ki yabancıların nasihatleriyle, yabancıların planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir olay kaydetmemiştir. Tarihte, böyle bir olay yaratmaya kalkışanlar, zehirli sonuçlarla karşılaşmışlardır. İşte Türkiyede, bu yanlış zihniyetle sakat olan bazı yöneticiler yüzünden, her saat, her gün, her yüzyıl, biraz daha çok gerilemiş, daha çok düşmüştür (1922)."

Son söz:

62 yıllık sürecin sonunda Avrupa Parlamentosu (AP) Avrupa Birliğiyle (AB) Türkiye arasında yürütülen üyelik müzakerelerinin askıya alınmasına karar verdi. Bu sıradan bir karar değildir. Bu perspektiften Türk siyasi tarihini analiz ettiğimiz zaman iktidar partileri olsun, muhalefet partileri olsun sınıfta kalmıştır. Sadece kendileri zaman kaybetmemiş, milletimiz de zaman ve güç kaybetmiştir. Bu sürecin bir kazananı vardır, o da Atatürk’ün yolundan giden Prof. Dr. Haydar Baş ve lideri olduğu Bağımsız Türkiye Partisidir (BTP).

Bizim kurtuluşumuz kendi köklerimize inmekle mümkündür. Biz, biz olacağız. Çünkü çözüm içimizde. Bu da ancak Mustafa Kemal Atatürk gibi inanan ve yaşayan bir lider ile olabilir; O da hoca Atatürk, Haydar Baş hocadır.

Bu yazı 1155 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar