Algı yönetimi ile peynir gemisi yürümüyor
Reklam
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

Algı yönetimi ile peynir gemisi yürümüyor

07 Ocak 2019 - 09:51

Sosyal devlette, vatandaş haklarını doya doya yaşar. Bunun yolu ekonomik bağımsızlıktan geçer. Can emniyeti, mal emniyeti, seyahat özgürlüğü, eğitim, barınma ihtiyacı hangi parayla olacak. Piyasalar durgun. Ekonomide çarklar dönmüyor. 2 bin TL asgari ücret ile nasıl geçim sağlanacak, 1100 TL emekli maaşı alan vatandaş nasıl geçinecek. İşin bir başka yönü, özel sektörün bu maaşı verecek gücü de yok. Yetmedi asgari ücret artınca işletmenin vereceği vergiler de ciddi anlamda arttı.

Bir taraftan köprüler yaptık, tüneller yaptık diye mangalda kül bırakmıyorlar. Oysa yapılan yabancı iştirakçilerin yaptıkları yap işlet devret adı altında milleti borçlandırmak. Örneğin Osmangazi Köprüsünün fiyatı her yılbaşında güncelleniyor. Burada ölçüt ABD’deki enflasyon ve 2 Ocak tarihli döviz kurudur.

Cari ücret (35 dolar + KDV) 41 dolar olduğuna göre dolar kurunu 5.28 olduğunu kabul edersek, toplam ücret 216.48 TL.dir

Osmangazi’de otomobil geçiş ücreti, 1 Ocak’ta % 43.62 artış ile 103.05 TL’ye çıktı. Dikkatten kaçmaması gereken bir kıstas daha var. O da günde 40 bin aracın geçişi anlaşma ile yapımcı firmaya garanti edilmiş. Yani Osmangazi köprüsünden her araç geçtiğinde (216.48 - 103.05)  113.43 TL devlet zarar ediyor. Yetmedi yeter sayıda geçmeyen otomobil başına da 216.48 TL hazine zarara giriyor.

Bu zararlar nereden tahsil ediliyor. Maaşlardan, vergilerden, doğal gaz, elektik faturalarından ezcümle vatandaştan tahsil ediliyor. Bırakınız köprüden geçmeyi köprüden haberi olmayan vatandaşta zarara ortak ediliyor. Neymiş köprü yapmışlar. Madem köprü yapılacak kendi öz sermayemiz ile kendi iş gücümüz, kendi teknolojimiz ile yapmaktır asıl olan. Olmadı yine yapacaksan, asıl olan vatandaşa zarar vermeden yapabilmektir.

Memurun maaşına % 12.76'lık artış yapacaksın, emeklinin maaşına %10-12 lik zam ile yetin diyeceksin ama köprüye  %40’ınüzerinde zam yapacaksın; bu adaletli bir uygulama değildir.

Bakın size bir tezattan bahsedeyim. Geçtiğimiz gün bir anne 3 yaşında çocuğunu Bursa da bir AVM ye terk ediyor. Gerekçesi fakirlik. Diğer yandan Bursa'nın Orhaneli ilçesinde 500 milyar dolarlık mermer rezervinin varlığı tespit ediliyor.

Bugün ülkemizde malzeme var. Olmayan, unu, yağı, şekeri kullanıp helva yapacak ustadır.

Umudumuz var, çözümümüz var. Bakınız BRICS devletlerindeki 4 milyar insan MEM’den istifade ediyor. Başta Çin ve Rusya olmak üzere BRICS devletleri Prof. Dr. Haydar Baş beye ait olan Milli Ekonomi Modelini uyguluyor.  MEM ile devlet millet ortaklığı ile maden varlığımız işletilecek. Vatandaş zengin olacak, devlet zengin olacak. Bu Haydar Baş ile olmak, BTP’li kadroları işbaşına geçirmek ile mümkün olacaktır. Duyduk duymadık demeyin.

Bu yazı 1194 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar