Çağımızın Bozkurt'una ihtiyaç var
Reklam
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

Çağımızın Bozkurt'una ihtiyaç var

01 Nisan 2017 - 09:22

İnsanların rahat ve huzurlu yaşaması için devlet kavramının yerli yerine oturması gerekir. Devlet, insanların doğuştan getirmiş olduğu hakları teminat altına alır. Bu can, mal, namus, din ve vicdan emniyeti, seyahat özgürlüğüdür.

Tarihimize baktığımızda atalarımızın bu konuda iz bırakmış olduğu görülür.

Oğuz Han, Oğuz destanında “Kun tuğ bolgıl, kök kurıkan!” Yani: “Güneş, tuğumuz, bayrağımız olsun; gök de çadırımız!” demektedir. Öyle bir devlet felsefesi ki, uçsuz bucaksız bir egemenliği ihata etmektedir.Bu idari felsefe içerisindeki millete biçilen kaftan da manidardır. Oğuz Kaan duasında “Türk yurdunda yoksulluk o kadar azalsın ki, fakirlik suç sayılsın” derken yöneticiye de millete de bir konum tarif etmektedir.

Gelelim günümüze. Bağımsız yaşayabilmek için devlet ve millet vizyonunu iyi tarif etmek zorundayız. Bu hedefe ulaşacak lideri, proje ve kadroyu da iyi tanımak zorundayız. Aksi halde sukut-i hayale uğramak kaçınılmaz olur. ABD ile stratejik ortak olunmasına rağmen, her fırsatta ülkemize karşı olumsuz duruş sergilediklerini gördük. Avrupa Birliği de, Rusya da aynı olumsuz duruşu sergilemektedir. Bütün bu yaşananlar bizzat devlet ve millet olarak Oğuz Kaan'ın duruşuna uygun bir vizyon ortaya koymamızı zaruri kılmaktadır.

Bu vizyon, gözü topraklarımızda olan devletlerin kuyruğuna takılmakla gerçekleşmeyecektir. Bunun yolu kendi milli modelimiz ile olacaktır.

Sayın Prof. Dr. Haydar Baş beyin Sosyal Devlet Milli Devlet tezi işte aranan ve dertlerimizin ilacı olan tezdir. İnsanlık sosyalizm ve kapitalizmden umduğunu bulamamıştır. Prof. Dr. Haydar Baş beye ait olan Milli Ekonomi Modeli insanlık için bir kurtuluş muştusu olmuştur. İşte Sosyal Devlet Milli Devlet projesi bu modelin devlet planında uygulamasıdır. Tez içinden bir iki tespiti sizlerle paylaşmak isterim.Milli devlette devlet millet bir ve beraberdir.“Milli devlet, üç ana kurumun üzerine milletlerin bekasını oturtmaktadır. Yani, ’güçlü devlet, güçlü ordu ve sağlam aile yapısı’ olmadan milletlerin varlıklarını devam ettirmeleri mümkün değildir.” Milli devlet sömürüye karşıdır.“Mutlu bir azınlığın ihtiras ve hırslarına cevap vermek üzere değil, milletinin haklarına ve ihtiyaçlarına odaklanmış olan Milli Devlet, kapitalist anlayışlarda olduğu gibi başkalarının elindekileri sömürerek değil, aksine vererek, hizmet ve ikram ederek büyüyen bir devlet anlayışını hayata geçirmektedir. Uluslararası politikalarda barışın ve dostluğun tek anahtarı, devletlerin, kapitalist temeller üzerine oturan politikalarını ve yapılanmalarını terk ederek Milli Devlet kimliğini kazanmalarıdır…"Milli devlet vatandaşı için vardır. Ona haklarını doya doya yaşatır.“Milli Devlet, Sosyal Devlet karakteri ve projeleri kapsamında, kişi temel hak ve hürriyetini korumanın yanı sıra vatandaşlık hakları çerçevesinde herkese vatandaşlık maaşı bağlayacaktır…"

...

Kabul etsek de etmesek de bugün yaşadığımız vaziyetinErgenekon’dan çıkmak için çözüm arayan Türklerinhalinden bir farkı yoktur.O günün zor koşullarını tasvir eden demirden dağ bugünün zor koşullarına eşdeğerdir. O gün yol gösterici krizi yöneten Bozkurt, Demirci Başbuğ "Börte Çene" dir.

Bugünün zor koşulları olan demirden engelleri aşacak olan da Milli Ekonomi Modeli, Sosyal Devlet Milli Devlet, toplumsal barış projesi olan Ehl-i Beyt açılımı ve Prof. Dr. Haydar Baş beyin diğer projeleridir.

Dün Bozkurt'u rehber edinen Türk milleti, bugün de içine düştüğü badirelerden kurtulmak için günümüzün Bozkurt’unu rehber edinmelidir.

Bu yazı 1732 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar