"Dünyanın en faydalı meyvesi hangisi?"
Reklam
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

"Dünyanın en faydalı meyvesi hangisi?"

18 Mart 2017 - 13:02

Son dönemde insan sağlığı ciddi risk altındadır. Doğallıktan uzaklaşan beslenme ve yaşama şekli, insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Alınan tüm tedbirlere rağmen hasta sayısında adeta bir patlama yaşanıyor. Bunlar toplum olarak da insanlık olarak da ciddi bir problem.

Batılı ülkeler olsun, doğulu ülkeler olsun seyahatlerimde hep dikkatimi çekmiştir; tedavilerde sadece kimyasal ilaç kullanmıyorlar. Bitkisel destek ürünlerini de portföylerine ekliyorlar.

Bizim ülkemizde ise, uzun yıllar bitkisel destek ürünlerine ‘koca karı’ ilaçları dendi. Çocukluk yıllarımdan hatırlıyorum. Başımız ağrısa, karnımız sancılansa, ateşimiz çıksa rahmetli ninelerimiz hemen aktarlardan bitkiler alır, bunları uygun metodlarla bize içirirlerdi. Bu konuda ünlü ve birikim sahibi uzmanlarda vardı. Ancak biz bunlara burun kıvırırdık.

Son dönemde kanser başta olmak üzere hastalıklardaki artışın önüne geçilemiyor. Farklı bir bakış açısı, farklı bir yaklaşım şart oldu. Bu konuda ‘Kibarlı’ ve ‘Herbatürk’ firmalarının çalışmaları dikkat çekiyor. Özellikle Dr. Hakan Özkul ve Selim Kotil ile yaptığım sohbetlerde bu konuda ne kadar mesafe alındığını görmek beni mutlu ediyor. Uzman arkadaşlarımızın anlattıklarını daha sonra sizlerle paylaşmak isterim. Ancak TV ekranlarından her iki firma ile ilgili programları izlemenizi tavsiye ederim.

Hakan beyle yaptığımız son sohbetlerden birisinde, peygamber efendimizin hadis-i şeriflerinden istifade ettiğini ifade etmişti. Ben de Kur’ân’-ı Kerim ve hadislerde geçen ve tavsiye edilen 13 yiyecek ismini sizlerle paylaşmak istedim. Çörek otu, incir, bal, süt, karpuz, hurma, zeytin, et, kekik, sirke, ayva, acur, sütlü bulamaç.

Bunlardan sadece bir tanesine bir miktar değinmek istiyorum.

Osman Müftüoğlu bir makalesinde ilginç bir soru soruyor. Dünyanın en faydalı meyvesi hangisi? diyor ve cevap veriyor.  Cevabı aynen sizlerle paylaşıyorum.

"Ben hiç düşünmeden “zeytin” derim. Zeytinin kendisi de, yağı da, yağını çıkardıktan sonra geriye kalan posası da sağlık kaynıyor. Yağı son derece güvenli ve sağlıklı bir yağ. Ayrıca her zeytin tanesi vitamin ve mineral mucizesi. B vitaminlerinin hemen hepsi, ayrıca A vitamini öncüsü betakaroten, E ve K vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır, selenyum dolu. İçindeki antioksidan polifenollerlütein ve diğer flavanoidler ise zeytinin sanki bonusu gibi. Zeytinin içinde ağrı kesici maddelerin bile olduğu biliniyor. Kısacası en sağlıklı meyveler listesinin en başına zeytini yazmak lazım."

Beden, akıl,ruh ve sosyal yönden tam bir iyilik için yeni bir bakış açısına ihtiyacımız var. O da kültürümüz ve tarihi birikimimiz ile buluşmaktır

Bu yazı 1637 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar