Güvenli bölge görüşmelerinin iç yüzü
Reklam
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

Güvenli bölge görüşmelerinin iç yüzü

25 Temmuz 2019 - 12:26

Yerel seçim sonuçları ülkemizin yön arayışlarını daha çok arttırdı. Ülkemiz insanının ana gündem konularından birisi olan mülteci problemi, tam bir arap saçı görünümünde. Artık yaşanan sorunların gelecekte daha çok boyut kazanacağı ve içinden çıkılamayacağı bekleniyor.

Hükümet kaynakları bir taraftan Suriye sorununu, Ahmet Davutoğlu'na mal etmeye çalışırken; diğer yandan uyguladığı Suriye politikası stratejisini değiştirmemeyi tercih ediyor.

Gelinen nokta ürpertici! Resmi rakamlara göre İstanbul'daki yabancı nüfusun oranı %10’larda. Oysa gerçek rakam çok daha fazla. Diğer illerimizde de azımsanmayacak sayıda mülteci nüfus bulunuyor.

Elbette can, mal, namus, din ve vicdan emniyeti tehlike altında olan insanlara yardımcı olalım, ancak bu belli bir kural ve kaide içinde olmalıdır. Avrupa devletlerinde uzun yıllardan beri yabancılar yaşıyor. Bunlar hayatlarından da memnunlar, ancak vatandaşlık hakları sosyal hak ve sorumlulukları belli bir hukuki statüde devam ediyor. Bizim ülkemizdeki mültecilerin statüsü ise pozitif ayrımcılık üzerine kurulu. Kendi vatandaşlarımıza tanınmayan haklar, mültecilere tanınıyor. Vatandaşımızı rahatsız eden bir husus da budur.

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey başkanlığındaki heyet, Türkiye’de görüşmeler yapıyor. Basına yansıyan kadarıyla ana konusu güvenli bölge görüşmeleri. Ancak her iki ülke farklı tellerden çalıyor. Neden mi, ABD’nin hedefi açık ve nettir. Yahudi lobisinin etkisi ile coğrafyamızda Büyük Ortadoğu Projesini tamamlamak istemektedir. Bunun için her türlü yolu denemektedir. Bugüne kadar sözü farklı, icraatleri hep farklı olmuştur.

ABD’nin güvenli bölge anlayışı içerisinde kendi emellerini gerçekleştirmek için Suriye’ye karşı ve ittifak içinde olduğu güçlere karşı bizi kullanmak istemektedir. Bundan da geri adım atacak değildir. Hükümetin, Suriye mülteci konusundaki sıkışmışlığını değerlendirmek istemektedir. Türkiye'den henüz vazgeçme seviyesine gelemeyen ABD, S-400 hava savunma sisteminin alınmasından sonra yeni oyun kurma hazırlıkları içindedir.

Artık yolun sonu görülmüştür. Tribünlere oynamak yerine çözüm üzerine odaklanmalıdır. Kamuoyuna verilmek istenen mesaj, güya mülteci politikasında değişiklik yapılacak, Suriyeliler güvenli bölgeye taşınacak. Suriye meselesi çözüme kavuşturulmak isteniyorsa, yapılacak olan doğrudan Suriye hükümeti ile Esad ile anlaşmaktır.

Bu olmadan yapılanlar havanda su dövmenin ötesine geçemeyecektir.

Bu yazı 1513 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar