İsrail ile Yeni Bir Anlaşma Ne Anlama Geliyor?
Reklam
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

İsrail ile Yeni Bir Anlaşma Ne Anlama Geliyor?

29 Haziran 2016 - 10:24

Erbakan'ın Yahudi karşıtlığı ve İsrail'le yaptığı gizli anlaşmalar hepimizin malumudur. Ardından Erdoğan’ın İsrail karşıtlığı ve İsrail'le yaptıkları anlaşmalar aynı tiyatronun değişik perdeleridir.

Demek ki ‘karşıtlık ile yandaşlık’ bunlarda ikiz kardeşmiş.Öyle ya, milleti başka nasıl ikna edecekler. "One minute" tiyatrosunu oynadığında, bütün İslam âlemi bir anda kenetlenmişti. O yıllarda Hicaz da Türk olduğumuzu öğrenen, esnafından taksi şoförüne kadar ağızlarında bu cümle vardı. Ancak geçmişten geleceğe bütün icraatlar planlı ve bir organizasyonun parçası idi. Türkiye ile İsrail yeni bir anlaşma daha yaptı. Başbakanlar da açıklama yaptılar. Medyada yayınlanan içerikler daha çok İsrail basınından alınma. Bizim ülkemizin açıklamaları daha çok temenni babında, daha çok fincancı katırlarını ürkütmemek üzere yapılan açıklamalar. İsrail gazetesi Yediot Aharonot'un haber sitesi Ynetnews’da yayınlanan anlaşmaya ait sekiz temel madde hükümeti ürkütmüş olacak ki, medyadaki başlıklar ve haberler süratle değiştirildi. Önce "Türkiye Gazze Talebinden Vazgeçiyor" manşeti attılar ama kısa süre içinde yerini, "Zafer Erdoğan'ın, Kazanan Türkiye" başlıkları almaya başladı. Bu gelişmeler de gösteriyor ki ülkemiz içerden ve dışardan kuşatılmış vaziyette.

...

İşin vahametini anlatmak için birkaç anlaşma maddesi hakkında kısa yorum yapacağım. "İsrail ile Türkiye diplomatik ve normal ilişkileri yeniden tesis edecek,  iki taraf, NATO ve BM gibi uluslararası platformlarda birbirlerinin çıkarlarına zararlı hareket etmemeyi taahhüt edecek." Bu şu anlama gelir. Filistinli bebekleri bile gözünü kırpmadan katleden İsrail'in işlediği insanlık suçlarına bir bakıma destek verilecek. "Türkiye Gazze ablukasının kalkması taleplerini geri çekecek. Karşılığında İsrail Türkiye'nin Gazze'ye yardımlarının İsrail tarafından denetlenmesinin ardından Aşdod limanı üzerinden Gazze'ye ulaşmasına izin verme sözü verecek" Bu tam bir sağ gösterip sol vurma taktiğidir. Böylece Gazze'ye yapılan abluka kabul edilerek resmiyet kazanmıştır.

“İki ülke askeri işbirliği ve istihbarat paylaşımını yeniden başlatacak” İsrail'in askeri hedeflerine hizmet edilecek ve gözleri topraklarımızda olan bu ülkeyle istihbarat bilgi paylaşmanın ne anlama geldiğini bilmem söylemeye gerek var mıdır? "İsrail'in doğalgazının çıkarılması ve dağıtılmasına imkân verebilecek bir boru hattı kurulmasıyla ilgili iki ülke görüşmelere başlayacak" Bir kere bu gaz İsrail'in işgal ettiği Suriye topraklarından çıkmaktadır. Hem İsrail'in işgalleri kabul edilecek hem de ekonomik olarak güçlenmesi için payanda olunacaktır. 

...

Bölgemizdeki gelişmeleri okurken, Arz-ı Mev’udu unutmamak gerekir. İsrail'in işin içinde olduğu gelişmeler doğrudan bu hedefleri ile ilintilidir. Arz-ı Mev’ud ile Anadolu topraklarında İsrail'in gözü vardır. İşte Irak ve Suriye'nin kuzeyi güya pyd'ye veriliyor. Ülkemizin güneydoğusu boşaltılıyor, Kilis Gaziantep ve Hatay yakın tehdit altında. Şimdi soruyorum, Milli güvenlik ile ilgili kurumlar cevap versinler. "Arz-ı Mev'ud" hakkında ne düşünüyorlar, devletimizin kozmik hafızasında, milli güvenlik dosyalarında böyle bir başlık var mıdır, varsa tedbirleri nelerdir, yoksa niçin yoktur? Bu konuda bir vatandaş olarak açıklama istiyorum.

Bu yazı 579 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar