ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMDE TEMEL YAKLAŞIM ÇÖZÜM VE PROJE MERKEZLİ...
Reklam
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMDE TEMEL YAKLAŞIM ÇÖZÜM VE PROJE MERKEZLİ OLACAKTIR

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Bir mektep gibi çalışan, millete hem eğitim veren hem de moral kazandıran bir parti BTP. Hem sorunlar ortaya konuyor hem de bu sorunlara çözüm üretiliyor. Yaz mevsimine gelinceye kadar “Ekoanaliz” programlarıyla her hafta iki ayrı ilde program yaptılar. Türkiye ekonomisinin nabzını tuttular. Yazın başlamasıyla Sayın Genel Başkan Prof. Dr. Haydar Baş ve kurmayları bu defa da köy bi köy yurdumuzu karış karış dolaşmaya devam ediyorlar. Bu defa “Tarım Analiz” programına konuk olunuyor; hem tarım ve hayvancılık kesiminin sorunlar gündeme getiriliyor hem de bunların çözümleri ifade ediyorlar. Partilerin sloganvari konuşmaları, konuştuklarının içini dolduramamaları ve kendi söyledikleri ile çelişkiye düşmeleri sıradanlaşmışken BTP’nin çizgisini değerlendirmek daha isabetli oluyor.

Ülkemizde yer altı zenginlikler ne ise, toprak mahsulleri de bunun gibidir. Hele ülkemizdeki endemik ürünler ve bizim toprak ve coğrafyamızda tam kıvamına ulaşan toprak mahsulleri ülkemize bir ayrıcalık katmaktadır. Bir de ürünlere bir katma değer katıldığı zaman, hem daha çok para kazanılacak hem de istihdam sağlanacaktır. Daha iyi anlaşılması için bir ürün üzerinde konuşalım. Bu ürün fındık olsun. Bakın Sayın Baş’ın ısrarla altını çizdiği fındıkçının hayatını şekillendiren fındık borsasını konuşalım. Ülkesinde bir dal fındığı olmayan batılı ülkelerde fındık borsası kurulmuşken, fındığın vatanı olan ülkemizdeki fındık üreticisi mağdurları oynamaktadır. Borsa kurulacaksa bu ancak bizim hakkımızdır. İşte Sayın Baş, fındık borsasını, fındıkla ilgili sanayiyi, pazarlama ağlarını kurduğu zaman; milletimiz de devletimiz de rahat bir nefes alacaktır. İşte o zaman şimdi pul olan fındığımız para etmeye başlayacaktır. İşte o zaman üretici, köylü milletin gerçek efendisi olacaktır.

Bugüne kadar bırakın çözüm getirmeyi, koşulları daha kötü hale getirmekte, hatta fındık ağaçlarını sökmek dâhil her türlü üretime dönük engellemeler devletin imkânları ile yapılmış ve yapılmaktadır.

Tarım ve hayvancılık kesiminin mağduriyeti, özellikle AB uyum yasaları uygulamaya geçtikçe daha da artmaktadır. Tarım nüfusunun her geçen sene daha da azalması bunun göstergelerinden bir tanesidir. Bu sektörden sürekli bir kaçış yaşanmaktadır. Türkiye’nin yaklaşık yarısı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağladığına göre, bu sorun ülkemizin en acil meseleleri arasındadır. O halde müstahsilin meselesine tam sahip çıkması gerekmektedir.

Demokrasilerde seçimler dönüm noktalarıdır. Tarım ve hayvancılık ile meşgul olan seçmenin artık sloganlara değil de projelere sahip çıkması gerekmektedir. Artık seçmen sözde doğru değil de özde doğru olan söylemlere pirim vermelidir. Basın yayın marifetiyle ak kara; kara ak gösterilmektedir. Buradaki temel ölçü, kişinin bizzat kendine, yakın çevresine bakmasıdır. Ben büyüdüm mü, gelirim arttı mı sorularının cevabına bakmalıdır. Büyüyemeyen ve istihdam yaratamayan bir ekonomi yaklaşımı çözüm getirmemiştir. En geç Temmuz 2011'de genel seçimler yapılacak. Yalnız tarım kesimi bile bilinçli bir yaklaşımla çözüme, projeye sahip çıktığı zaman önümüzdeki seçimin sürprizi ve belirleyeni BTP olacaktır.

Bu yazı 285 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar