Sevr - Lozan mücadelesi bugün de devam ediyor
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

Sevr - Lozan mücadelesi bugün de devam ediyor

02 Ağustos 2017 - 12:25

Lozan anlaşmasının yıldönümünü idrak ediyoruz. Üzerinde en çok spekülasyon yapılan konulardan birisidir Lozan. Tam 94 yıl geçmesine rağmen hala üzerinde sis perdesi varmış gibi davranılıyor. Sebebi açıktır, çünkü Lozandevletimizin kuruluş senedidir. Osmanlının inkırazı ve enkazla üzerinde kurulan bağımsız Türk devletinden hazetmeyenler elbette bu senetten rahatsız olacaklardır. Bu beklenen tabii bir sonuçtur. Ne zaman milletimizin ve devletimizin lehine bir gelişme söz konusu olsa hemen Lozan bir sopa gibi önünüze atılır. İlginç olan bir anda ve geniş kitleleri etkileyecek şekilde tezgâh açılır. Geçtiğimiz genel seçimlerde Prof.Dr. Haydar Baş Bey,kendine ait olan “Sosyal Devlet, Milli Devlet” projesini uygulayacağını ve 5 bin TL asgari ücret vereceğini ifade etmişti.

Kaynaklardan bir başlık da maden varlıklarımız idi. Vatandaş tam ikna olacaktı ki, bir anda Türkiye’nin hemen her yerinde insanlar konuşmaya başladılar. Neymiş efendim, Lozan’da gizli bir anlaşma maddesi varmış. 2023 yılına kadar madenlerin kullanımı yasak imiş. Görüyor musunuz? Kritik dönemlerde hemen Lozan sopa olarak milletini önüne konuyor.

Bakınız Lozan anlaşması süreci çok önemlidir. Sevr ile ekonomik ve askeri gücümüz ortadan kaldırılmak istendi, varlığımız yok edilmek istendi ancak Lozan ile bu gidişata dur dendi. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk anlaşma sürecine askeri ve siyasi dehasıyla yön verdi.

Yunan askerinin denize dökülmesi ile Milli Mücadele ülkemiz adına kazanılmış oldu. Bunun ardından Lozan süreci başlatıldı. Ancak Türk tarafının olmazsa olmazlarına özellikle İngilizler olumlu yaklaşmadılar. Atatürk'ün talimatı ile Türk tarafı anlaşmadan çekildi.

İşte tam bu arada Atatürk çok önemli adımlar attı.

Askeri güçlerimize savaşa hazırlık talimatı verildi.

Rusya ikna edildi. Yeni bir savaş durumunda RusyaTürklerle beraber hareket edeceğini açıkladı.

İzmir'de iktisat kongresi düzenlendi. Ekonomik olarak milli bir kalkınma hamlesi başlatıldı.

Ekonomik, siyasi ve askeri sahadaki milli koordinasyon ve sinerji batılıları korkuttu. Bunun üzerine ikinci defa toplanan LozanTürk tarafının zaferi ile sonuçlandı.

Burada çıkartmamız gereken dersler vardır.

Haklı olmak yetmez, mutlaka güçlü de olmak zorundayız. Devletimiz ve milletimizin bekası için olmazsa olmazlarımız vardır.

Bir kere birlik ve beraberliğimizi temin etmek zorundayız.

Ekonomik olarak kimseye muhtaç olmadan varlığımızı sürdürmek zorundayız.

Askeri olarak güçlü olmak zorundayız. Dün Atatürk bütün bu koşulları yerine getirdi. Bugün de bu koşulları yerine getirmek zorundayız. Bunun da yolu bütün bu kronik sorunların çözümlerini projelendiren hoca Atatürk, Haydar Baş hoca ile beraber olmaktan geçmektedir. 

Bu yazı 1274 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar