Tam da vaktinde "Hoş geldin Atatürk"
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

Tam da vaktinde "Hoş geldin Atatürk"

09 Aralık 2017 - 10:38

Atatürk bugüne kadar toplumumuza dinsiz olarak tanıtıldı. Bu birlik beraberliğimizi bozarken insanımızın içinde de bir ukde olarak kaldı. Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın kaleme aldığı “Hoş geldin Atatürk” eseri bir hakkın teslimi anlamına gelmektedir. Toplumdaki rahatlamayı hep birlikte görüyoruz. Atatürk’ü tanıdıkça, toplumdaki gerilimin nasıl ortadan kalktığını hep birlikte yaşıyoruz.

 

“Hoş geldin Atatürk” kitabını okuduğumuzda Atatürk’ün, hayatı boyunca Allah lafzını, Kuranı ve duayı eksik etmeyen bir lider olduğunu anlıyoruz. Bu eseri okudukça Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi dünyasını öğrenmek hususunda eserin nasıl bir tarihi boşluğu doldurduğunu görüyoruz.

 

Kitap içerisinde çok sayıda hatıralar bulunuyor. Atatürk özel hafızının olması bir kıvanç vesilesi olarak görür. Atamız Kuran okumayı da Kuran dinlemeyi de seven bir kişidir. Hafız Kemal Gürses’e Kuranın yanında yeri geldiğinde Kerbela mersiyelerini okutur, yeri geldiğinde Mevlid’den bölümler okuturdu.

 

Yazışmalarında Kur’an ayetlerinden istifade eder, ayetlerin altını çizerdi. Ayetler yeri geldiğinde dua, yeri geldiğinde bir dayanak olurdu onun için.

 

Ezan dinlemeyi de çok severdi. Hatta güzel sesli olan bir askerinin hangi camide Cuma namazı kılacaksa oraya gelmesini istemiştir. Her defasında da iltifat etmeyi ihmal etmemiş hatta duygulandığını, okuduğu ezanın gönlünü yaktığını bile ifade etmiştir.

 

Yurt gezilerinde din öğretmenlerinin ve hocaların konularına ne kadar hakim olduğunu test ederdi. O din adamlarına saygı gösterir ve bunun Müslümanlığın icaplarından olduğunu söylerdi.

 

Huzurunda Türkün dini söz konusu olduğunda İslamiyet’in Türkün millî dini olduğunun altını çizmiştir.

 

Atatürk’ün din istismarına hiç ama hiç tahammülü yoktu.Mustafa Kemal, gerçek din âlimleri ile din istismarcılarını, dini siyasete alet eden dincileri ayırmaktadır.Bakınız şu sözler Atatürk’e aittir. "Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz... Görürsünüz ki; milleti mahveden, esir eden fenalıklar hep din kisvesi altında, küfür ve melanetten gelmiştir. Onlar her türlü hareketi dinle karıştırırlar. Halbuki Elhamdülillah hepimiz Müslümanız, hepimiz dindarız.”

 

Evet, bugüne kadar yok sayılan dikkatlerden kaçırılmaya çalışılan Atatürk’ü tanımanın heyecanını yaşıyoruz.  Atatürk’ü milletimizin gündeminde ve gönlünde Hoş geldin Atatürk

Kitabı ile ağırlayan Sayın Prof. Dr. Haydar Baş hocamıza müteşekkiriz. 

Bu yazı 1294 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar