Tencere siyasetin dengelerini değiştiriyor
Reklam
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

Tencere siyasetin dengelerini değiştiriyor

05 Mart 2019 - 09:14

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kaldı.Seçmen, iktidarın da ana muhalefetin de adaylarına karşı soğuk. Mitinglerinde beklenen kalabalıkları toplayamıyorlar. Mitinglerde, kendi belediyeleri de olsa ücretli katılımcılardanmedet umuyorlar. Özellikle büyük şehirlerde mahalle baskısının daha az olduğu yerleşim yerlerinde her iki partinin de adayları panik içindeler.

İktidar ve ana muhalefet bir bütünün parçasıdır; bunların yapabileceği bir şey yoktur. Biri icraat diğeri ise teftişten sorumludur. Teftişin olmadığı yönetimler zaman içinde yozlaşmayamahkûmdur. Nitekim ülkemizde de yaşanan budur. İktidar da suçludur, muhalefet de suçludur.Zaten memleketi bu hale onlar getirdiler.Bugüne kadar siyaset adına tiyatro oynadılar. Kişisel meseleler ile birbirini ötekileştirerek, vatandaşı oyaladılar.

Türk siyasetinin ombudsmanı merhum Süleyman Demirel "Tencerenin düşüremeyeceği hükûmet yoktur"  derken önemli bir saptama yapıyor. Yıllardır siyasi tercihlerine kuş kondurmayanlar bugün nefret söylemleri geliştirmişse, ana sebebi mutfaktaki ateştir. Evet, ateşin mutfağın bacasını sarması bir günde olmadı. Neredeyse hanede görmezden gelinen yangın, en son mutfağı sardı. Tencere siyasetin dengelerini değiştiriyor.Artık ne iktidarın ne de muhalefetin tencereyi kurtarması mümkün değildir.

Ak partinin 18. yılında domates, patlıcan, soğan, sivri biberi konuşuyoruz. Meyve ve sebzeler el yakıyor. Sadece tüketici mi, hayır esnaf da kan ağlıyor. Alışveriş olmayınca, durgunluk ekonominin belini kırıyor. Bu defa vatandaş hesap sormaya başladı. Seçmen çözüm istiyor, kuru sözler onu tatmin etmiyor. Seçmen proje istiyor, ikna olmak istiyor.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) İBB başkan adayı Selim Kotil, Prof. Dr. Haydar Baş beye ait olan Milli Ekonomi Modelinden hareketle çözüm projeleriyle geliyor. Her defasında Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'na hodri meydan diyor. Çıkın karşıma diyor varsa projeleriniz konuşalım tartışalım diyor. Vatandaş zaman kaybetmesin, çözümü olanı seçsin diyor.

Son günlerde sosyal medyayı sallayan videolara şahit oluyoruz. Bakınız Sayın Binali Yıldırım’a seçmen sürekli Selim Kotil soruları soruyor. Artık vatandaş kurtarıcısını arıyor. Aslında vatandaş bu soruları ile projen var mı diye soruyor. Görülen o ki, tek projesi olanlar BTP’li belediye başkan adayları.

Zaten şu kadar zamandan beri seçmenin gerek iktidar olarak gerekse muhalefet olarak fırsat verdiği partilerin eseri değil mi bugün düştüğümüz kaosun sebebi. Laf ebeliği ile bunu örtemezler. "CHP denince akla gelen sadece yokluk ve kuyruktur" diyorlar doğrudur, Ak parti hükümetinin de sonu bu olmadı mı? Hemde kotalı kuyruklar oluşmadı mı? 26 milyon haciz dosyası bu iktidar-muhalefetin eseri değil mi?

Bugüne kadar üstü kapatılan, basın yayın tarafından karartma uygulanan Haydar Baş hoca ve BTP sahada iltifat alan, yükselen bir yıldız. Her ne kadar BTP dışındaki partiler masa başı ittifak yapmış olsalar da, seçmen nezdinde bu ittifak gerçekleşmemiştir.

Seçmenin ittifak yaptığı lider Prof. Dr. Haydar Baş ve adaylarıdır,BTP'dir.

Bu yazı 951 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar