Terör nasıl biter
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

Terör nasıl biter

18 Aralık 2016 - 17:17

Kayseri'de ve diğer menfur saldırılarda canlarını kaybeden asker ve sivil vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Gittikçe yoğunlaşan bu saldırılar artık haftada bir olmaya başladı. Maalesef büyük şehirlerdeki güvenlik tedbirlerine rağmen bu kadar saldırı nasıl olabiliyor. Demek ki çözemiyorlar. Çözüm için önce sebepler tespit edilmeli ve ona göre adımlar atılmalıdır. Terör çok faktörlü bir eylemdir. Bu saldırının faktörleri tespit edilecek ve tek tek tedbir alınacak. Terör uluslararası bir eylemdir. Arkasındaki güçler bellidir.İstihbari raporlar, eylemlerin arkasında ABD başta olmak üzere batılı devletlerin olduğunu söylüyorlar. Bu devletler, istihbarat destekleriyle,  mali destekleri ile kurdukları fason örgütler ile istedikleri eylemleri yapıyorlar.

İkinci dünya savaşından beri Türkiye batı ile stratejik ortaklık yapıyor. Bu adeta tavuğu tilkiye teslim etmeye benziyor. Terörü bitirmek isteyenler terörün arkasındaki güçlere karşı, duruş ortaya koymalıdır. Bu bir samimiyet testidir. Hükümet terörün arkasındaki güçleri açıklamalıdır. Terörü besleyen devletlere karşı yaptırım uygulamalıdır. Hükümet İncirlik üssü hakkında ne düşünmektedir, NATO hakkında, ABD’nin üsleri konusunda, Malatya’daki Kürecik radar üssü hakkında ne düşünmektedir. Avrupa Birliği hakkında ne düşünmektedir. Bir an önce açıklamalıdır. Bugün elini kaptıranlar yarın kollarını da kurtaramazlar. 

Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamındaki 22 İslam devletinin içi kaynıyor. BOP kapsamındaki ülkelerden bir tanesi de Türkiye'dir. Her ülke kendi koşullarına göre kundaklanıyor. Türkiye de bu şekilde kundaklanıyor. BOP insan hakları diye geldi, demokrasi diye, kadın hakları diye, terörizmle mücadele diye geldi. Terör saldırıları dur durak demeden devam ediyor. Analar ağlamaya devam ediyor. Japonya’nın iki büyük kentinde atom bombası saldırısı düzenleyen ABD güç bendedir dedi ve 2. dünya savaşından sonra ABD dolarını dünya parası olarak kabul ettirdi. Bugün dünya ticaretinin %60’ı dolar, yaklaşık %20’si Euro ile yapılıyor. Uluslararası rezervlerin büyük bölümü ise dolar, Euro ve altından oluşmaktadır. Dünyada en büyük cari açık ABD’de olmasına rağmen hala dolar yükselmeye devam ediyorsa ve kâğıdını para diye ihraç ediyorsa, dünyanın emeğini bir kâğıt karşılığında sömürüyorsa bu doların rezerv para olmasından kaynaklanmaktadır. Bu paranın arkasındaki güç ise ABD’nin silahlı gücüdür. Terörün bitirilmesi için bu rezerv paranın devre dışı kalması gerekir. Rezerv paranın devre dışı kalmasının yegâne yolu uluslararası ticarette doların rezerv para olarak kullanılmamasıdır. Bugün BRICS devletleri bunu yapmaktadır. Uluslararası ticaretin milli paralarla yapılması fikri Prof. Dr. Haydar Baş Hocaya aittir. Milli Ekonomi Modelinde ifade edildiği gibi uluslararası ticaret milli paralar ile yapıldığı takdirde milletlerin emek ve üretimi artık sömürülemeyecektir. İşte BRICS devletleri bu mantık üzerine kurulmuştur. BRICS devletlerinin kapsamı genişledikçe dolar geçer akçe olmaktan çıkacaktır. Terörün ardındaki rezerv para ve bunların efendileri devre dışı kaldığında terör belasından kurtulmak mümkün olacaktır.

Bu yazı 1546 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar