TOPLUMSAL UZLAŞININ İŞARET FİŞEKLERİ
Reklam
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

TOPLUMSAL UZLAŞININ İŞARET FİŞEKLERİ

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Maraş,  Çorum, Erzincan ve Sivas olayları hala hafızamızda tazeliğini muhafaza ediyor. Yalnız bizim ülkemizin mi, hayır bütün İslam âleminin yumuşak karnı Şii- Sünni çatışması. AB ilerleme raporunda da çok açık görüldüğü gibi bu çatışmanın bir ayrılık haline gelmesi arzu ediliyor yabancı güçler tarafından. Oysa bu yanlışın ve ayrılığın mutlaka ama mutlaka aradan kalkması gerekmektedir. Maalesef bu öteden beri başarılamamış. Bütün mağduriyete rağmen, çözüm arzularına rağmen bu başarılamamış. İşte bu anlamda değerlendirmek gerekir

 

Prof.Dr.Haydar Baş'ın ortaya koyduğu vizyonu. Sayın Baş'ın yazmış olduğu Ehl-i Beyt'le ilgili eserler gerek Sünni dünyasında gerekse Alevi dünyasında ciddi ses getirdi. Her iki kesimde birbirini daha iyi anlamaya ve Ehl-i Beyt paydasında ve sevdasında buluşmaya başladı.

 

Geçtiğimiz Salı günü Hatay’daydık. Hatay Alevi ve Sünni yurttaşlarımızın yoğun olarak yaşadıkları bir vilayetimiz. O gün Gadir-i Hum bayramının yıldönümü (Zilhiccenin 18. Günü) idi. Biz Sünnilerin bilmediği bu bayram Ramazan bayramı, Kurban bayramı kadar önem verilen bir dini bayram olarak kabul ediliyor Alevi-Caferi camiasında. Hatay’da EHDAV'ın hazırlamış olduğu bu seneki Gadir-i Hum kutlamalarına onur konuğu ve ana konuşmacı olarak Sünni dünyasından bir âlim ve siyaset adamı olan Sayın Baş’ın davet edilmesinden tutunda, Sayın Baş’ın salona girişi, salondaki anonsu, tribünleri selamlaması ve buna mukabil konukların yoğun tezahüratı, konuşmasının her cümlesinin salonun coşkulu alkışları ile kesilmesi çok anlamlıydı.

 

Sayın Baş, konuşmasını hem Şii hem de Sünni kaynaklardan istifade edilerek hazırlamıştı. Diyebiliriz ki, birliğin adresi belli oldu. Birlik ve beraberliğin adresi Hz. Ali idi, her iki kesim Eh-li Beyt paydasında ve sevdasında buluşacaktı. İşte bu tarihi buluşmanın işaret fişeği oldu bu program. Toplantı uluslararası mahiyetteydi. Irak'tan, Suriye'den, İran'dan İslam dünyasından, Türkiye'nin birçok yerinden gelen kanaat önderleri, ulemalarla yurt içinden ve yurt dışından basın-yayın kuruluşlarının da katıldığı toplantı uluslararası bir karakter taşıyordu. Programdan sonra bütün vatandaşlarımızdan kanaat önderlerinden hep takdir ve tebrikler geldi. İnternet ortamında her iki dünyanın forumlarında da ibret dolu yorumlar vardı.

 

Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşalım:

Müthiş bir program olmuş sayın Prof. Dr. Haydar Baş'ın konuşması çok güzeldi hayırlara vesile olur inşallah…

 

Haydar Baş müthiş bir insanmış arkandayız büyük insan.

İşte lider, işte Baba devlet Yorumcuların dediklerine katılıyorum. Ne şan ne şöhret ne de koltuk sevdası kendisinde bulunmayan sayın Prof. Dr. Haydar Baş Hz. Alinin velayetini onaylamakla imanının samimiyetini Ehl-i Beyt sevgisini ve ihlasını ortaya koymuş oldu. Delikanlı, mert, yiğit bu zata ancak liderlik makamı yakışır. En kısa zamanda inşallah. Onun kıymetini bilmeyenleri zavallılıkla anıyorum... Haydar hocanın yolu açık olsun. Alevi ve Sünni camiaya kardeşlik kapısını Ehl-i Beyt sevdasıyla araladın. Bundan sonra Onu kim tutar... Güzel ve hayırlı günlere doğru....

 

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş beyin konuşmasından çok etkilendim özellikle Ehl-i Beyt üniversitesi açma projesi mutlaka hayata geçirilmeli. ALLAH İMAM ALİNİN yolundan ayırmasın.

Haydar Baş çok etkiledi Haydar başın uzun konuşması Alevi-Caferi dünyasına Sünni kaynakları ile Hz Ali’nin velayetini ispatlamış oldu. Yavuz Sultan Selim in yaptığının rövanşı alınmış oldu.

 

Bayramımız Hayırlı Olsun Programı Meltem TV 'den izledim bu nedenle tüm Meltem TV çalışanlarına teşekkürü borç bilirim. Özellikle Prof.Dr.Haydar BAŞ beyin akademik bazdaki konuşması çok etkileyiciydi. Bir Sünni âlimin yine Sünni âlimlerin kaynaklarından beslenerek Gadir Hum 'u net ve keskin ifadelerle anlatması tarihte belki de ilk kez yaşanıyor. Kendisinin yazmış olduğu İmam Ali eserini de okudum. Gerçekten bizlerin öğreneceği şeylerin olduğunu gördüm. Tüm olayları kaynaklarıyla ortaya koymuş Sayın BAŞ. Bundan sonra kendisi elimden geldiği kadar takip etmeye çalışacağım. Allah programı hazırlayanlardan ve tüm katılımcılardan razı olsun. Bayramımız mübarek olsun...

 

Söz vatandaşımızda. Sayın Baş’ın elini güçlendirdikçe birliğin beraberliğin ve milletin eli güçlenecektir. Bütün millet ve devlet sevdalılarının gözü aydın olsun.

 

 

 

 

Bu yazı 332 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar