Ulusalcıların ve Milliyetçilerin Lideri Nasıl Olunur?
Reklam
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

Ulusalcıların ve Milliyetçilerin Lideri Nasıl Olunur?

13 Eylül 2019 - 12:03

Son dönemde siyaset anlayışı iyiden iyiye değişti. Aslında bunun ilk sinyallerini ta 2 binli yılların başında Sn. Prof. Dr. Haydar Baş Bey vermişti. Sağ ve sol anlayışın artık geçerli olmadığını ve geçerli olan tanımlamanın ulusalcılık ve mandacılık olduğunun altını çizmişti.

Ulusalcılık demek sözde olmuyor elbette. Ulusalcı - milliyetçi olduğunu iddia eden siyasi hareketlerin düştüğü duruma bir bakar mısınız? Dün dediklerinin bugün zıddını icra ediyorlar. Hele hele parti ittifakları adı altında görüş ve iddia ettikleri misyonları kevgire dönmüş vaziyette.

Ulusalcılık, milliyetçilik vatanın ve milletin menfaatine uygun projeleri ortaya koymaktır. Onun ekonomik modelini, vatandaşlarının sosyal devlet olgusundan doya doya istifade etmelerini temin etmektir. Millet fertlerinin bir ve beraber olmalarını sağlamaktır. Bütün bunları yaparken iç ve dış güvenliği sağlamaktır. Devletlerin etki güçlerinin birbirini tehdit ettiği günümüzde,dünya çapında etki gücüne de sahip olmaktır.

Yer altı kaynak savaşları, su kavgası, coğrafi konum ve yaşam koşulları derken insanlar ve devletler mikro ve makro milliyetçilik adına daha ben merkezli hareket etmeye başladılar. Aslında günümüzde gittikçe ateşi yükselen kavgaların ve savaşların sebebi de bu. Diğer taraftan inanç konularını siyasete alet eden örgüt ve siyasi hareketler de istismarın bir parçası durumundalar.

Tek ulusal duruşu olan hareketin, Bağımsız Türkiye Partisi olduğunun altını çizen Haydar Baş hocamız, 2005 yılında İstanbul'da yapılan 1. Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresinde, Amerika’nın dolarını bitireceğini ifade etmişti.

İsterseniz sonuçlara bir bakalım:

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, doların küresel rezerv para statüsünün yakında biteceğini açıkladı.

Rusya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı AntonSiluanov, gelecek yıla ilişkin planlamada dolardan uzaklaşacaklarını açıkladı.

Dolar dünyada güç kaybediyor. Çin, Rusya gibi ülkelerin elindeki ABD tahvilleri tarihin en düşük düzeyine geriledi, yetmedi döviz rezervlerinde doların payı da gittikçe azalıyor.

IMF'nin yayınladığı son verilerde, 2018'in son iki çeyreği karşılaştırınca dünyada toplam rezerv içinde payı en çok azalan para birimi ABD doları oldu.

ABD Doları'nın ülkelerin döviz rezervleri içerisindeki payı giderek azalıyor. Doların 2001'de yüzde 73 düzeyinde olan payı, 2018 sonunda yüzde 61.7'ye geriledi.

Prof. Dr. Haydar Baş beyin projelerini iyi anlamak gerekir. Bir kere şunu bilelim, biz ülke olarak görmezden gelerek ancak kendimizi mahrum bırakıyoruz. Neden mi, BRICS devletleri başta olmak üzere kullanıma girdi bile. Bakın Sayın Baş’ın milli para yaklaşımı, yeni dünya düzeni adı altındaki işgal hareketini alt üst etti bile.

Şimdi soruyorum, ulusalcı, milliyetçi lider kim? Sayın Prof. Dr. Haydar Baş beyi görmezden gelenlerin hala hür görüşlü, bağımsız ve yerli olduğunu iddia edebilir misiniz?

Bu yazı 693 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar