23 NİSAN ÜZERİNE
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

23 NİSAN ÜZERİNE

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

23 Nisan Ulusal Egemenlik bayramıdır. Gazi Mustafa Kemal 23 Nisan 1920 yılında ülkenin dört bir tarafından gelen milletvekillerini toplamış, Büyük Millet Meclisini açarak Kuvayi Milliye hareketini Ankara’dan sistemli bir şekilde top yekûn başlatmıştır. Mecliste yapmış olduğu konuşmada, “Manda ve himaye kabul edilemez, ya istiklal ya ölüm” parolasıyla yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk yüce Türk Milletini arkasına alarak yedi düvele karşı, başlatmış olduğu İstiklal Savaşı’nı kazanıp 29 Ekim 1923 yılında bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletini ilan etmiştir.

 

Atatürk, 23 Nisan Ulusak Egemenlik Bayramını ilan ederek, bunu çocuklara armağan etmiştir. Bundan dolayı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır. Esasen 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramıdır. Bayramın çocuklara armağan edilmesinde yatan nükte ise Türk Milletinin çocuk yaşlarında bağımsızlığın, egemenliğin önemini kavraması içindir. Atatürk annelere, babalara, öğretmenlere neslimizin geleceği olan çocuklarımızı eğitirken, öğrenimlerini sürdürürken onlara bağımsızlığın önemini anlatın, başka milletlerin ve devletlerin himayesine girmenin ne demek olduğunu çocuklarımıza öğretin, onların karakterlerine bağımsızlık ruhunu gergef gergef işleyin demektedir.

 

Bağımsızlığını kaybeden milletler, haysiyetini, izzetini, şerefini, can emniyeti, mal emniyeti, din ve vicdan emniyetini, vatan emniyetini de kaybeder (Bugün Irak’ta olduğu gibi). Atatürk bunu çok iyi bildiği için meseleyi temelden ele alarak, 23 Nisan ulusal Egemenlik Bayramını çocuklara armağan etmiştir.

 

Ne hazin tecellidir ki; Türk Milletinin Egemenliğini hazmedemeyen yabancı güçlerin güdümünde olan bazı kişi, kurum ve kuruluşlar, 23 Nisan’ı Ulusal egemenlik kavramından kopararak, sanki sadece çocuk bayrammış gibi kamuoyuna aktarmaktadırlar. Aslında bu çalışma bilinçli yapılmaktadır. Sadece çocuk bayramı ifadeleri AB’ye üye olmak için gösterilen çabaların tabana yayılmasının adıdır. Eğer siz çocuklarımıza işgale karşı başlatılan Milli Mücadeleyi, bağımsızlık hareketini öğretmeye kalkarsanız, bundan en çok rahatsız olacak olan 85 yıl önce ülkemizi işgal eden Avrupa devletleri olacaktır. Onun için çocuk bayramı ifadesini ön plana çıkarmaktadırlar.

 

Aldığımız duyumlara göre bazı eğitimciler, çocuklarımızın zihinlerine; Avrupa’nın medeni olduğunu, kalkınmanın Avrupa’ya dahil olmaktan geçtiğini, küreselleşme hareketinin önüne geçilemeyeceğini işlemektedirler. Bu yaklaşım tarzı da neslimizin devamı olan çocuklarımıza, tarihinden, kültüründen, milli ve manevi değerlerinden uzaklaştırıp batı hayranlığını aşılamaktadır. Bu anlayış, tehlikeli ve yanlış anlayıştır.

 

Mehmet İnekçioğlu

 

 

Bu yazı 342 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar