7 ARALIK ÜZERİNE
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

7 ARALIK ÜZERİNE

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Kilis’in düşman işgalinden kurtuluşunu 87. yıldönümü devlet ricalinin düzenlediği törenlerle kutlandı. Kutlamalar çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılması ile farklı bir atmosferde oldu. Yapılan konuşmalarda günün anlam ve önemi dile getirildi. Bundan yıllar önce Kilis’teki 7 Aralık kutlamaları daha bir heyecanlı geçerdi. Halk adeta kutlamalara ruhen ve bedenen iştirak ederdi. Özellikle çetelerin geçişi sırasında halkın sevgi gösterileri doruk noktaya ulaşırdı. Bundan dolayı Kilisliler 7 Aralık kilisin kurtuluşuna çete bayramı ismini vermiştir. Kilisli kendilerini Fransız işgalinden kurtaran ecdadını çetelerin şahsında minnet ve şükranlarını 7 Aralık günü vesilesi ile büyük bir coşku ve iştiyakla dile getirirlerdi.  

 

7 Aralık 2008 günü yapılan törenlerde halkın bu heyecanını göremedik nedenini sorduğumuzda vatandaşların genel cevabı şöyle olmuştur. 7 Aralık Kilis’in Kurtuluşu 8 Aralık Kurban Bayramı ne elde var ne avuçta, işsizlik had safhada, esnaf kan ağlıyor, üzümümüz para etmedi çocuklarımız evlenecek yaşı çoktan geçti işi olmayan çocuğumu nasıl evlendireyim ben kendi geçimimden acizim birde elin kızının vebalini nasıl taşırım diyen vatandaşlar serzenişlerine şöyle devam ediyor.

 

Yıllarca Kilisli belediye seçimlerinde hep hükümete ters partileri iş başına getirmişti, son seçimlerde iki milletvekilini ve belediye başkanını aynı partiden seçtik. Takım elbise yaptık üstelik bunlar yedi yıldan beri iktidardalar fakat buna rağmen yedi yıl öncesini arar olduk. 7 yıl önce kuru üzümümüzün kilosu 1.25YTL idi üzümün maliyeti yedi yılda en az dört misli arttı buna rağmen bugün üzümün kilosu 1 YTL ye satılıyor. Eskiden mahsul zamanı geldiğinde sattığımız üzümün parasıyla ya sermayemizi arttırırdık ya oğlumuzu evlendirirdik ya kızımızı gelin ederdik ya da inşaata harcardık, oysa bugün üzümden aldığımız para masraflara yetmiyor.

 

Birde biz sınır iliyiz Türkiye’de sınır ili veya ilçesi olan başka yerler bunun nimetinden fazlasıyla istifade ederken Kilisli bundan yararlanamıyor. Gerçi Öncüpınar sınır kapısı çalışıyor, fakat birkaç kişiye çalışıyor, vatandaşa bir şey yok. Aslında öncü pınar sınır kapısı en az dört bin kişilik fabrikaya eşdeğerdir. Öncü pınar sınır kapısından yapılacak valiz ticareti kilisin ekonomisini ayağa kaldırır.

Şimdi Kilisli 7 Aralık Kilisin düşman işgalinden kurtuluşunun 87 yıldönümünde kendisini ekonomik işgalden kurtaracak, kilisin kaynaklarını değerlendirerek halkının menfaatine sunacak işsizliği ve yoksulluğu ortadan kaldıracak kurtarıcı bir el bekliyor.

 

Ben buradan Kilislilere bir müjde vermek istiyorum. BTP belediye başkan adayı Av. Galip AKDAĞ ve kadrosu Kilis için bir fırsat. BTP nin Milli Ekonomi Modelinde yer alan dar bölge yaygın kalkınma modeli ile Kilisin kaynakları devreye konularak halkın menfaatine uygun bir proje ile kilisin maküs kaderi değişebilir. Av. Galip AKDAĞ bunu yapabilecek kabiliyette genç ve yetenekli biridir. Kendisi öz be öz Kilisli olup Galip Hocanın torunu, kuyumcu Abdurrahman abinin oğlu aslı nesli temiz, dürüst, inançlı, terbiyeli ve çalışkan bir kardeşimizdir, ben kendisini yaklaşık 20 yıldır tanırım her şeyine kefilim.

 

Ecdadımız nasıl 7 Aralık 1921 tarihinde kilisin kurtulmasına vesile olduysa O ecdadın torunları olan bizle 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde BTP belediye Başkan adayı Av. Galip AKDAĞ’ı Belediye Başkanı seçerek Kilislinin fakirlikten kurtulmasına vesile olabiliriz. Haydi, Kilisliler bu fırsatı iyi değerlendirelim 7 Aralığı ecdadımız nasıl düşman işgalinden kurtuluşun bayramı yaptıysa bizde 29 Martı fakirlikten kurtulmanın bayramı yapalım.

 

Mehmet İNEKÇİOĞLU

www.minekcioglu@hotmail.com

 

Bu yazı 1123 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar