AMAN KİLİS’TE FARE VARMIŞ
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

AMAN KİLİS’TE FARE VARMIŞ

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

 

Kilis’in yerel gazetelerinden Kent Gazetesi’nin 12 Mayıs 2006 Cuma günkü sayısında çıkan bir haber dikkatimi çekti. Yazıyı birkaç defa okudum. 12 Mayıs Cuma gününe kadar Kilis’te ki bazı garip gelişmeleri de göz önüne aldığımda kafamda soru işaretleri oluştu. Şimdi bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Gazetenin haberine dünya literatürüne giren ve Kilis Hamsteri olarak bilinen fareleri incelemek üzere Türk, Alman ve ABD bilim adamları Kilis’te bilimsel inceleme yapıyormuş. Dokuz kişilik heyetin başkanı ABD’li bilim adamı! Sos yo psikoloji uzmanı Bob Jonshtan, Kilis Hamsteri olarak bilinen tarla farelerinin üremeleri, davranışları ve yayılmaları hakkında bilgileri toplayıp Cornell Üniversitesine göndereceklermiş (Ekibin başkanı sos yo psikoloji uzmanı çok ilginç acaba farelerin mi sosyal davranışını inceleyecek yoksa Kilis Halkının etkiye karşı göstereceği tepki ile ilgili sosyal davranışı mı inceleyecek?) 

 

ABD’li bilim adamları bu incelemeleri yapmaya başladıktan sonra Kilis’te sosyal olarak garip gelişmeler olmaya başladı. Cumhuriyet Caddesi’nde baya yoğun bir çalışma ile İncil dağıtıldığı haberi üzerine caddede bulunan oyuncakçı Mustafa Keçik arkadaşımızın yanına gittik. Mustafa kardeşimizle sohbet ederken bana geçenler dükkânına iki ABD’linin geldiğini söyledi. Mustafa üniversite mezunu bir arkadaşımızdır. ABD’lilerle İngilizce konuştuğunu söyledi. ABD’liler gayet sevecen bir tavırla, konuşmanın sonunda Mustafa’yı çok sevdiklerini ve Mustafa’ya bir hediye vermek istediklerini söylemişler. Mustafa hediyenin ne olduğunu sorduğunda, kendisine bir poşet içerisinde İncil uzatmışlar. Bu hediye karşısında şaşırıp kalan Mustafa,  “Ben bir Müslüman’ım bu İncil’e ihtiyacım yok, dolayısıyla hediyenizi kabul edemem” deyince ABD’lilerin yüzlerinin hemen değiştiğini ifade eden Mustafa, öyle ibadeti pek fazla olmayan samimi bir arkadaştır.

 

Mustafa’yla görüşmeden bir gün sonra peygamberimizin sahabelerinden Şeyh Muhammed hazretlerinin Türbesi’nin bulunduğu tepeye giden ABD’liler oradaki cami imamına ve orada bulunanlara İncil hediye ediyorlar. İmamda incili alıp kabul ediyor.

 

3 gün sonra aldığımız duyumlara göre, sabah pazarı civarındaki eski Havranın etrafında yoğun trafik yaşanmaya başlandığı söylendi. Hatta havranın bulunduğu çarşının adının değiştirilerek, “Dinler Çarşısı” olacağı söylendi.

 

Çok tuhaf, Kilis’teki farelerin peşine düşen bilim adamları ?... Fareleri bırakıp acaba misyonerlik faaliyetlerinin alt zeminimi oynuyorlar. Aslında bu faaliyetler yeni değil ama gizli yapılıyordu. Gençlerimiz kandırılarak, çorapların örüldüğü sokakta başlarına çorap örüldüğünü duymuştum. Aslında çorap bu milletin başına 1998 yılında başlayan Dinler Arası Diyalog ve Hoşgörü misyonu ile örülmüştür.

 

Sahi bilim adamları Kilis’te ne tür fare arıyorlardı unuttum! Siz o farelere rastlarsanız dikkat edin. Hem çok kıymetli hem de çok tehlikelidirler. Aman sizleri ısırmasın!

 

Mehmet İnekçioglu

Bu yazı 314 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar