ATATÜRK KİMDİR?
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

ATATÜRK KİMDİR?

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

          10 Kasım Atatürk’ün ölümünün 68. yıl dönümü. Aynı zamanda bu hafta “Atatürk’ü Anma ve Atatürk Haftası” Her yıl devletin ve sivil toplum örgütlerinin çeşitli etkinliklerle yâd ettikleri Atatürk, birçok yönleri ile anlatılır. Bir milletin ecdadına ve tarihine sahip çıkıp ondan dersler alması kadar isabetli bir faaliyet olamaz. Çünkü geçmişini bilmeyen milletler geleceklerine yön veremezler.

         Toplumda Atatürk’e sahip çıkanlar olduğu kadar, O’na karşı çıkanlarda olmuştur. Bunun temelinde, Atatürk’ü anlamak ve anlatmaktaki yanlışlık yatmaktadır. Atatürk’e sahip çıkan bazı kimseler, Atatürk’ü kendi ideolojileri istikametinde, milletin değer yargılarına ters bir yorumla Atatürk’ü anlatmışlardır. Bundan dolayı Atatürkçü olmayı dine karşı olmakla özdeşleştirmişlerdir. Dolayısıyla halka sanki Atatürk dine karşıymış gibi aktarılmıştır.  Karşı çıkanlar ise, Atatürk’ü milletin manevi değerlerine düşmanmış gibi lanse ederek anlatmışlardır Hatta dindar olmak Atatürk’e karşı olmayı gerektirir, mantığı işlenmiştir.  Bundan dolayı toplumun belli kesimlerinde Atatürk’e karşı tepki oluşmuştur. Her iki anlayışta yanlıştır, bu anlayışların arkasında milleti Atasından ayırmak isteyen yabancı güçler vardır. Bu güçler milletin birlik ve beraberliğini bozarak Atatürk’ü sevenler ve sevmeyenler diye ayırım yapmaktadırlar

         Atatürk kimdir? Atatürk beş bin yıllık Türk tarihinin, özgürlük ve bağımsızlık meşalesidir. Atatürk, egemenlik ve himayeyi kabul etmeyen, istiklal mücadelesinin sönmez meşalesidir. Atatürk, milletin içinde bulunduğu fakrı zaruretten kurtulmanın çaresini batılılarda değil, milletin azim ve kararlılığında arayan bir liderdir. Atatürk, milliyetçidir, ancak bu milliyetçilik ırkı anlamda değil, kültürel anlamdadır. Onun için onuncu yıl nutkunda Gazi, “Ne mutlu Türküm diyene” demiştir. Atatürk, dindardır, imanlıdır. Ancak onun imanı, fundamantalist anlayışta değildir. Nedir fundamantalist? Dini siyasi bir hedefe ulaşmak için veya bir millete tahakküm aracı olarak kullanmaktır. Fundamantalizmde din siyasete hizmet eder, hâlbuki İslam’da siyaset dine hizmet eder. 

Peki, Atatürk’ü kimler sever kimler sevmez? İçinde vatan sevgisi, bağımsızlık ruhu, milletin bekası, hür yaşama sevdası, canı, malı, namusu mukaddes sayan anlayış Atatürk’ü sever.

 20. yüzyılın başlarında Osmanlı parçalanmış, memleketin her tarafı bugünkü AB üyesi ülkeler tarafından, yani batılı yamyamlar, medeni dediğimiz tek dişi kalmış canavarlar tarafından bir fiil işgal edilerek bağımsızlığı elinden alınmıştır. Beş bin yıllık geçmişi olan ve tarihin her döneminde hür ve bağımsız yaşamış bu milleti esir ettik dedikleri bir sırada, milletin bağımsızlık ruhunun temsilcisi olan, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Kuva-i Milliye ruhuyla istiklal mücadelesini başlatmıştır.

 Kuva-i Milliye ruhunun ve mücadelesinin Atatürk’te oluşmasında Kilis’imizin uyanıklığı çok etkili olmuştur.28 Ekim 1915 yılında Halep üzerinden Kilis’e gelen Atatürk’ü yolda çeteler çevirir ve kimlik sorar. O dönemde İngilizlerin Kilis’i işgale geleceğini öğrenen Kilisliler çeteler kurarak İngilizlere karşı mukavemet birliği oluştururlar. Atatürk bu uyanıklık karşısında hayrete düşer ve şu sözleri söyler: “İlk defa ayak bastığım bu Türk şehrindeki uyanıklığa cidden hayran kaldım. Ve bir daha iman ettim ki bu millet asla ölmeyecektir. Var olun Aziz Kilisliler!” Bu ruhla Kilis’te başlayan milli kurtuluş mücadelesi bütün yurdu sarıyor.

 Atatürk 1919 yılında Samsun’a milleti örgütlemek için ayak basıyor ve milli mücadele başlıyor. İlk önce Amasya da yapılan toplantı sonucu Amasya tamimini yayınlayarak Milli mücadelenin mantığını ortaya koyuyor. Atatürk’ün Amasya Tamimindeki "Milleti, yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır" sözü ne kadar da manidardır. O yıllarda bugün olduğu gibi mandacı zihniyet kurtuluşu başka milletlere bağlı olmakta arıyorlardı. Bu anlayışa karşı çıkan M. Kemal ATATÜRK “Hayır manda ve himaye kabul edilemez ya istiklal ya ölüm parolasıyla milli mücadeleyi başlatıyor. Millet akın akın  Kuva-i Milliye saflarında yerlerini alırken, o dönemde İngilizler tarafından İstanbul’da kurulan bir cemiyette bastırılan ve altından şimdiki diyalogcuların başının da imzası bulunan “Kuva-i Milliyeye Katılmayın”  bildirileri Anadolu’nun her tarafına dağıtılıyor.

İşte Anadolu üzerinde hesabı olan batılı yamyamlar ve onun yerli uzantıları Atatürk’ü ve Kuva-i Milliye ruhunu hazmedemeyip, zaman zaman din adına Atatürk düşmanlığını körüklediler. Hâlbuki Atatürk “bağımsızlık benim karakterimdir” diyerek, bu milletin esir yaşayamayacağını haykırmıştır. Peki, Bağımsızlık nedir? Bağımsızlık can emniyetidir, mal emniyetidir, namus emniyetidir, din ve vicdan emniyetidir, vatan emniyetidir, izzettir, şereftir, haysiyettir. Vatanı olmayan insanın dini hayatı nasıl olur?

Bundan dolayı Atatürk bu millete çok büyük hizmetlerde bulunmuş Müslüman Türk milletine bir vatan ve devlet kazandırmıştır. O’na dinsiz deyip eleştirenlere hatırlatmak isterim. Elmalılı Hamdi Yazır’a Kur-‘an tefsirini yazdıran Atatürk’tür. Heybeliada Ruhban Okulu’nu kapatan Atatürk’tür. Ölümüne kadar Ayasofya Camisinin ibadete açık kalmasında etken yine Atatürk’tür. Mübadele yoluyla Türkiye’yi Ermeni ve Rumlardan temizleyen Atatürk’tür. 1928 yılında Bursa Robert Koleji’nde üç Türk kızı Hıristiyan oldu diye, Bakanlar Kurulu Kararı ile okulu kapatan yine Atatürk’tür.

Şimdi ise kendini topluma dindar diye tanıtanlara bakalım. AB uyum yasaları ile 40 bin kilise evi açtılar. 45 binin üzerinde Müslüman genç Hıristiyan oldu. Bana kalırsa, 24 saatte Heybeliada Ruhban Okulu’nu açarım diyen Milli Eğitim Bakanımız var. Nüfus kâğıtlarından dini İslam ibaresin kaldırdılar Dinler arası diyalog Cumhuriyet Hükümetinin misyonu haline geldi Oysa dinler arası diyalog merkezi Vatikan’da bulunan Papalık Konseyi misyonunun organize ettiği, misyonerlik hareketidir ve hedefi Müslüman Türk milletini Hıristiyan yapmaktır. Aslında Türklerin Hıristiyan olması onlar için hiçte önemli değil dinler arası diyalog siyasi bir harekettir. Bu yolla direnci kırılan Türk milletinin vatanını elinden almanın adıdır dinler arası diyalog.  Çıkartılan yabancıların mülk edinme yasası ve çıkartılacak vakıflar yasası ile azınlıklar yasası SEVR anlaşmasının yeniden uygulanmasıdır. Şehit kanlarıyla sulanmış vatan topraklarını Rumlara, Ermenilere, Almanlara, Fransızlara, İngilizlere ve tüm Hıristiyan ülkelerine satışa çıkartan “sözde dindar” kabineden oluşan bir hükümet. Sözü fazla uzatmayalım. Daha neler var neler! Şimdi varın Atatürk’le şimdikilerin arasındaki mukayeseyi siz yapın!

 

    Mehmet İNEKÇİOĞLU

Bu yazı 323 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar