BANKALARA MÜŞTERİ LAZIM
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

BANKALARA MÜŞTERİ LAZIM

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Hükümet çıkarmış olduğu bir yasayla, Sosyal Sigortalar Kurumu’na borcu olan vatandaşlar eğer borçlarını 28/07//2008 tarihine kadar peşin yatırırlarsa borç faizinin %85’ini, 12 ay vadeye bölerlerse %55’ini, 24 ay vadeye bölerlerse % 30’unu sileceğini açıkladı.

 

Görünüşte çok cazip olan bu teklif özellikle bağ-kur sigortalılarını hiçte ilgilendirmemiş gibi. Sadece borcunu yatırıp ta emekli olabilecek vatandaşlarımızda hareketlenme var.  Bildiğim bazı arkadaşlar “Bizim bu borcu yatıracak paramız yok, satacak malımız da yok, ancak tek çıkar yolumuz var herhangi bir bankadan kredi almak. Bankadan krediyi çeker Bağ-kur’a yatırırız maaş kartımızı da kredi çektiğimiz bankaya veririz, her ay maaşımızı banka alsın yeter ki elimize sağlık karnemiz geçsin.” diyorlar. Emekli olabilecek vatandaşlarımızın cephesinde durum böyle.

 

Diğer Bağ-Kur’a borcu olan vatandaşlar ise bu duruma gayet ilgisiz. Nasıl ilgilensinler. Tanıdığım bir vatandaşın bağ-kur’a 36 000YTL borcu çıkmış yetkililer eğer bu parayı peşin yatırırsan 19 700 YTL demişler vatandaşın emekliliğine 3 yıl 5 ay var vatandaş bu parayı nasıl yatırsın satacak bir malı da yok. Bankadan yaklaşık 20 00YTL kredi kullansa borcu yaklaşık 30 000YTL olur bu borcu 36 ay vade yapsa ayda yaklaşık 850 YTL taksit ödemesi gerekecek bunun üzerine ayda 300 YTL pirim borcunu da eklediğinizde bu vatandaşın aylık ödemesi 1150 YTL dır. Eğer vatandaş bankadan çekeceği paranın taksitlerini zamanında yatıramazsa aylık % 5,5 faiz çalışır bunu da göz önüne almak lazım. Esnafın can çekiştiği şu dönemde vatandaşın bu taksitleri ödemesi mümkün değil. Esnafın bir çoğu siftah etmeden dükkan kapatıyor zaten esnafın işi iyi olsaydı daha primleri 150YTL iken yatırır bu borçlanmayı yapmazdı. Ha sahi esnaf bu kadar zor durumda iken esnaf odaları konfederasyonu ne işle meşgul acaba?

 

Hükümet yetkilileri esnafın durumunu bilmiyorlar mı, her yıl bilmem kaç yüz bin esnafın işi terk verdiğini esnaf odaları başkanları televizyonlarda ve gazetelerde açıklıyorlar, zaten maliye bakanı da bunu  kayıtlardan gayet iyi bilir. Yetkililerin durumu gayet iyi bilmesine rağmen acaba bu yasal düzenlemede hedef ne?

 

Bana göre hedef esnafın  rahatlamasına yönelik değildir. Hükümetin ekonomik politikası iflas etmiştir Temmuz Ağustos ayında toplam 45 milyar dolar borç ve faiz ödemesi vardır. Bu yasanın asıl hedefi borç ve faiz ödenmesine katkı sağlamaktır. Yani vatandaşlardan toplanan Bağ-Kur alacakları hükümetin borç ödemelerine gidecektir.

Yasanın bir başka hedefi de şöyle olabilir. 32 milyon vatandaşın bankalara olan toplam kredi borcu 350 milyar YTL’dir artık bankalar para satacak vatandaş bulamıyorlar. Acaba vatandaşlar Bağ-Kur’a olan birikmiş borçlarını ödeyebilmek için bankalara mı yönlendiriliyor, yani bankalara müşteri zemini mi oluşturuluyor?

 

Hükümetin şimdiye kadar uyguladığı politikalarda vatandaşın faydasına kayda değer bir uygulama göremedim. Özelleştirme politikasıyla bankaların hemen hepsi yabancılara satıldı yer altı yer üstü zenginliklerimiz yabancı küresel sermayeye peşkeş çekildi. Global sermaye büyük gros marketlerle bakkal amcayı ve diğer esnaf kesimini bitirdi. Bundan dolayı esnaf bağ-kur primlerini yatıramadı  buna imkan tanıyan hükümetin kendisidir. Şimdi hükümet esnafın bağ-kur borçlarının faizinin bir kısmına af getirmiş sevsinler sizi. Esnaf af istiyor doğrudur ama esnafın asıl istediği; iştir, iş...

Ben sadece fikir jimnastiği yapıyorum(!)

 

Mehmet İNEKÇİOĞLU

 

Bu yazı 455 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar