BİLMEYEN BİR TUTAM MERCİMEK SANIR
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

BİLMEYEN BİR TUTAM MERCİMEK SANIR

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

                                     

         Halk arasında bir hikâye anlatılır, bilen bilir bilmeyen de bir tutam mercimek sanır diye. Hikâye şöyle, adamın biri eve geldiğinde birde ne görsün eve hırsız girmiş, evi soyup soğana çevirmiş. Adam neyim çalındı diye odaları gezerken odanın birinde ağlama sesi duyar, kapıyı açar ki birde ne görsün ağlayan kendi hanımı üstü başı yırtılmış. Adam hanımın hırsızla mallarını korumak için mücadele ettiğini sanarak teselli etmek için “üzülme hanım malın yerine mal gelir yeter ki cana bir şey olmasın “der. Hanım başını öbür tarafa çevirerek bu defa hıçkıra hıçkıra ağlar. Adam hanıma “ne oldu yoksa…”der, hanım başını sallayıp ağlayarak şöyle söyler. Evet, hırsız hem evi soydu hem de bana tecavüz etti”. Adam “ bize bu kötülüğü yapanı tanıyor musun “ diye sorunca, hanım “evet hani şu köyde ahlaksız bir adam vardı, şöyle kabadayı edasıyla gezer ya işte o” der. Adam “tanıdım” deyip başını salladıktan sonra sandıktan silahını alarak hırsızı aramaya başlar.

         Hırsız ev sahibinin kendisini aradığını duyunca köyden kaçar, hırsızın köyden kaçtığını duyan ev sahibi hırsızın peşine düşer. Günlerce süren arayıştan sonra başka bir köyde hırsızın izine rastlar. Hırsız ev sahibinin geldiğini görünce o köyden de kaçmaya başlar, ev sahibi kovalar hırsız kaçar, ev sahibi kovalar hırsız kaçar, ev sahibi silahını çekerek hırsızın ardından aralıklarla üç el ateş eder fakat hırsızı vuramaz. Hırsız bakar ki durum kötü bu defa mercimek tarlasından bir tutam mercimek kopararak koşmaya devam eder. Yakındaki köye ulaştığında halk hırsızı görünce hırsız ağlamaklı bir sesle,“şu adamı tutun tarlasından bir tutam mercimek kopardım diye beni vuracak”. Köylü bakar ki arkadan kovalayan adamın elinde silah var (Türk milleti kültürü itibarıyla mazlumdan yana tavır sergilediğinden) ev sabine hep bir ağızdan sorarlar “ sen ne biçim adamsın sen de hiç vicdan merhamet yok mu bir tutam mercimek için adam vurulur mu?

         Adam namus sahibi olduğundan halka bu adam benim evimi soyup namusuma da tecavüz etti diyemiyor. Başına toplanan halka ancak şunu söyleyebiliyor; “ah ah bunu bilen bilir bilmeyende bir tutam mercimek sanır.”

         Şimdi diyeceksiniz bu hikâyede nereden çıktı, son günlerde ülkedeki siyasi gelişmeler aklıma hep bu hikâyeyi getiriyor da ondan. Bazı çevreler tarafından bazı siyasiler mağdur edilmiş gibi gösteriliyor ve güya mağdur edilen bu siyasilerin tekrar kuvvetlenmesi hedefleniyor bu millet üzerinde yine oyunlar oynanıyor. Hâlbuki mağdur olan işçidir, çiftçidir, köylüdür, emeklidir, memurdur ve bütün buların mağduriyetine bağlı olarak en büyük mağduriyeti yaşayan esnaftır. İşte bu hikâyeyi oynanan oyunu anlatmak için yazdım, anlayan anladı.

 

Mehmet İnekçioğlu

        

Bu yazı 825 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar