BİZDE KRİZ YOK
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

BİZDE KRİZ YOK

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Türkiye’de ekonomik kriz varmış! Kim söylüyorsa söylesin biz o krizi ne gördük nede yaşıyoruz. Çünkü krizin ne olduğunu bilmiyoruz, ekonomik kriz bollukta yaşayanların yokluğa düşmesidir. Biz hayatımızda hiç bolluk görmedik ki krizi bilelim. Dedemiz yoklukla yaşadı yoklukla öldü, babamız yoklukla yaşadı yoklukla öldü biz ise yoklukta doğduk halen yoklukla yaşıyoruz onun için bizde kriz yok…

 

Geçim sıkıntısı çeken insan zaten ekonomik krizi yaşıyor demektir. Ülkemizde Asgari geçim standardının yaklaşık 2500 TL olduğu göz önüne alınırsa işsizin, işçinin, emeklinin, memurun, çiftçinin esnafın geliri açlık veya yoksulluk sınırını altında ise ve uzun yıllardan beri bu gelirle yaşamaya çalışıyorsa bu insanlara siz hangi krizden bahsediyorsunuz.

Türkiye’de son ekonomik kriz alt tabakayı değil üst tabakayı vurmuştur. Çünkü alt tabakanın kaybedecek bir şeyi yok ki…

Kriz fabrikatörler ile büyük işletmeleri kasıp kavurmuştur.

Yüzlerce fabrika aldıkları kredileri ödeyemedikleri için bankalar tarafından haczedilerek üretimi durdurulmuştur Büyük işletmeler ise yine banka kredilerini ödeyemedikleri için iflas edip işletmelerini kapatmışlardır.

 

Bana göre asıl kriz bunları vurmuştur, biz nasıl olsa zeytin, peynir, soğan, ekmek, çorba ve bulgur pilavına alıştık. Fakat bu insanlar bunlara nasıl alışacaklar bilemiyorum, bunların eşleri pahalı makyaj malzemeleri kullanmadan, her gün kuaföre uğramadan, güne nasıl başlarlar. Toplam 600 metrekare üç katlı daireden çıkıp ta alt yapısı olmayan kenar semtlerdeki gecekondu mahallelerinde veya 80- 90 metre kare dairelerde nasıl yaşarlar doğrusu merak ediyorum. Zaten bu yaşam tarzını göze alamadıkları için iflas eden bazı iş adamları intihar ediyorlar...

 

Kendini topluma ekonomi profesörleri diye tanıtan ama gerçekte ekonomiden zerre kadar anlamayan salon aydınları mevcut olumsuzluklardan çıkış yollarını söylediklerinde hayretler içinde kalıyorum. Hemen hepsi krizden çıkış yolunun finansal destekten geçtiğini, bunun içinde hükümetin IMF ile acilen anlaşması gerektiğinin altını çiziyorlar. Patronlar kulübü olan TÜSİAD yöneticileri de hükümetin İMF ile bir an önce anlaşma yapmalarını istemektedir.

Hükümet IMF den kredi almaya çoktan razı ancak IMF yetkilileri Türkiye’ye kredi vermek için bazı şartlar öne sürüyor. Hükümet krediyi almak için bu şartları yerine getirirse halkımız biraz daha sıkboğaz olacak oda yaklaşan yerel seçimleri AKP aleyhinde etkileyeceğinden tahminim IMF ile yapılacak anlaşma seçimlerden sonraya kalacak.

Yani seçimden sonra Türk milleti kemerini bir diş daha sıkacak. Bizim için fazla bir şey fark etmez, biz nasıl olsa krizle yaşamaya alıştık ama bugün kendine yetenlerin yarın kaybedecekleri çok şey var.

 

Her defasında söylüyoruz yine söyleyeceğiz ekonomik krizin nedeni finansal değil yapısaldır. Yanı kriz kapitalist liberal ekonomik yapıdan kaynaklanmaktadır. Çözüm ise tüketim merkezli Milli Ekonomi Modelindedir. Siz tüketiciye ihtiyaçlarını karşılayacak iş imkânını sunup gelirini arttırmadığınız sürece ürettiğiniz ürünleri satamazsınız, ürünlerinizi satamadığını zaman fabrikalarınızı kapatmak zorunda kalırsınız. Yok, eğer bankadan kredi alıp işletmeyi ayakta tutayım derseniz sonunda kredileri ödeyemeyip iflas edersiniz.   

Ha! Size birde önerim var 29 Martı yerel seçimlerini iyi değerlendirin ve Kilis’te BTP Belediye başkan adayı Av. Galip AKDAĞ ‘ın projelerini ve kadrosunu www.avukatgalipakdag.com adresinden şöyle bir inceleyin. Kilis için bir fırsat doğmuştur.

 

Mehmet İNEKÇİOĞLU

minekcioglu@hotmail.com 

 

 

 

Bu yazı 307 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar