HALLAÇ PAMUĞU
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu


HALLAÇ PAMUĞU

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

Ne için yazar, kime yazar belli olmayan Yazar Orhan Pamuk, Türk kamuoyuna yansıyan skandal ifadelerinde, aslı olmayan tamamı ile yalan olan, “Türkler 1915 yılında 1 milyon Ermeni’yi ve 30 bin Kürt’ü katlederek soykırım yapmıştır. Ben Türklüğümden utanç duyuyorum” demiştir. Bir Türk’ün tarihini iyi bilmesi gerekmez mi? Orhan Pamuk, eğer tarihini iyi öğrenmiş olsaydı, bu sözlerin söylenmemiş olması gerekirdi. Orhan Pamuk bu sözleri ile hata yapmıştır. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, gençliğe hitabesinde, “Gaflet, dalalet ve hatta hıyanet” ifadesini kullanır. İnsan hatayı üç ihtimalden, ya gafletten (cahilliğinden, bilmediğinden) ya dalaletten (azgınlığından) ya da ihanetten (hainliğinden ) yapar.

Pamuk araştırmacı-yazar cahil olması mümkün değil. Dalgın olması hiç mümkün değil. Bu kadar akademik toplantılar yapılmaktadır. Üçüncü ihtimali düşünmek bile istemiyorum. Aklıma şu da gelmiyor değil; Türklüğümden utanıyorum sözü, acaba Pamuk Türk değil mi? Üst Kimlik yazımda, Türklüğün ne olduğunu yazmıştım. Türklük bir kültür ve yaşam biçimidir. Orhan Pamuk’un kültürel hayatına baktığımızda bunu bulamıyoruz.

Kaldı ki, beş bin yıllık Türk tarihinde utanılacak bir tek kare bile göremezsiniz. Bu millet aya, güneşe ve puta tapmamıştır. Hep tevhit dini üzere yaşamıştır. Dinler tarihinde, 28 peygamberin Türklere geldiği yazmaktadır. İslam ile tanışıp, şereflendikten sonra Muhammedi misyonu, kendine misyon yapan bu millet, bin yıl bu misyona hizmet etmiştir.

Genelde ilahi dinlerin özelde İslamiyet’in kültüründe, misyonunda zulüm, işkence ve soykırım yoktur. Nasıl olsun ki? Bütün insanlığa adalet, sevgi, muhabbet, can emniyeti, mal emniyeti, namus emniyeti, din ve vicdan emniyeti temin eden bir din mensupları, nasıl soykırım yapar? Her kim bu millete soykırım yaptı diye yalan söylerse, Türklüğümle utanç duyuyorum derse, hatta ben Türkiyeliyim derse (anlayan anlar), geçmişini iyi araştırmak gerekir. Belki de bunların geçmişi, sabatayist veya isimleri Müslüman Türk gibi görünen İspanya Yahudilerinden olabilirler. Yazar Mustafa Küçük ve Soner Yalçın’ı şimdi daha iyi anlıyorum.
Mustafa Kemal Atatürk, 10. Yıl Nutku’nda, “Türk Milleti zekidir, Türk Milleti çalışkandır Ne mutlu Türküm diyene” demiştir. Ben de diyorum “Ne mutlu Türküm diyene.”

Mehmet İnekçioğulları                   

 

Bu yazı 281 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar