Bu ateş bizi de yakar
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

Bu ateş bizi de yakar

11 Eylül 2012 - 03:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:41

11 Eylül 2001 tarihide ABD’deki ikiz kulelerin kendileri tarafından vurulmasıyla beraber yeni bir süreç başlatıldı. Dönemin ABD Başkanı BUSH “haçlı seferini başlatıyorum” diye bir ifade kullandı. Duyarlı insanlarımızın bu açıklamaya tepki göstermesi üzerine ABD’ci ve bazı F tipi kalemşorlar hemen kalemlerini ellerine aldılar ve başladılar yazmaya, yok efendim Bush öyle demek istemedi, yok efendim dili sürçtü, yok efendim maksadı başka şeydi falan filan.

11 Eylülden bu yana özellikle Ortadoğu’daki gelişmelere şöyle bir bakalım.

1-İkiz kuleleri vuranın Usame bin Laden olduğunu, Laden’in Afganistan’da bulunduğunu bahane eden ABD Afganistan’ı işgal etti.

2- 2002 de Türkiye’de seçim yapılıyor ve seçimi R.Tayip ERDOĞAN ın Genel Başkanı olduğu AKP seçimi kazanarak iktidar oluyor. O dönemde Sayın Başbakan bir televizyon konuşmasında “Kuzey Afrika ülkeleri ile Ortadoğu ülkelerinin dönüştürülmesi hususunda bize bir görev verildi biz bu görevi yerine getirmek için geldik ben Büyük Ortadoğu projesi (BOP)’un Eş Başkanıyım” diyor.
Dönemin ABD Dışişleri Bakan sözcüsü daha sonra Dışişleri Bakanı olan siyahî Bayan Gondalize RİCE (BOP) u anlatırken “İçerisinde Türkiye’nin de bulunduğu 22 İslam ülkesinin haritasının ve yönetim şeklinin değiştirilme projesi” olduğunu söylüyor. 

3- 2003 yılında Irak nükleer silah var gerekçesiyle ABD tarafından resmen işgal ediliyor. İşgalden sonra Irak üçe bölünerek Irak’ın kuzeyinde fiili Kürt devleti kuruluyor başına da bugün PKK’ya destek veren Barzani getiriliyor. 

4- 2010 yılında başlayan yandaş ve F tipi medya tarafından adına Arap Baharı denilen ABD İsrail ve tüm AB ülkeleri tarafından desteklenen isyan dalgası Libya, Tunus ve Mısır’ın karışmasına sebep olmuştur. 1974 Kıbrıs barış hareketinde bütün batılı “dostlarımız” bize ambargo uygularken sonuna kadar bize destek veren Libya’nın Devlet Başkanı Kaddafi batının ve Türkiye’nin desteklediği bu isyan sonucu isyancılar tarafından linç edilerek öldürülmüştür.

5- Daha sonra yönünü Suriye’ye çeviren isyan dalgası, Devlet Başkanı ESAD ile halkı karşı karşıya getirerek ülkede kardeş kavgası başlatmıştır. Maalesef AKP hükümeti Suriye’deki karışıklıkta aktif rol oynayarak kardeş kavgasını körükleyen taraf olmuş, ABD’nin, İsrail’in ve Hıristiyan batının yanında yer almıştır.

Bütün bu gelişmelerin tesadüf olduğunu zannetmeyin. Şimdi bu gelişmelere BOP çerçevesinden baktığımızda şu değerlendirmeyi yapabiliriz. Komşumuz Suriye’de, Irak’ta ve bölgemizde yanan ateş yakın bir zamanda bizi de yakacaktır. Nasıl mı?

PKK’nın şehir yapılanması olan PEJAK birçok il ve ilçelerinde teşkilatlanmasını tamamlamış görünüyor. Yarın orta doğuda isyan ateşini yakan el düğmeye basarda iki kardeş olan Kürt-Türk kavgasını başlatırsa bunun önüne nasıl geçersiniz. Bu arada kardeşler kavgaya tutuşmuşken İsrail İran’a iki tane füze sallarsa ve buna İran karşılık vermek istediğinde, Malatya Kürecikteki ABD’nin füze savunma sistemi devreye girip İran’ın füzelerini havada imha ederse biz İran la karşı karşıya gelmiş olmaz mıyız? Beklide batı Suriye’den önce Türkiye’yi parçalamak niyetindedir.

Bu yazıyı okuyanlar söylediklerimize hayal diyebilirler. AKP’nin 2011 seçimlerinde kullandığı bir slogan vardı “hayaldi gerçek oldu.” Kilis’e gelip de mülteci durumuna düşüp parklarda, sokaklarda, konteynır kentte sefil bir şekilde yaşayan Suriyelilere bundan bir buçuk yıl önce bu duruma düşeceklerini söyleselerdi söyleyene güler ve bunun hayal olduğunu söylerlerdi ama dün hayal olan bugün gerçek oldu. Suriyelilerin sığınacak bir Türkiye si var bizim neremiz var, nereye gidebiliriz.

Prof. Dr. Haydar BAŞ ve kadrosu yıllarca köy, kent, kasaba, ilçe, il demeden bugünkü gelinen noktayı haber vererek ayıktırmaya çalıştı ama kimse dinlemedi. Bari bundan sonra dinleyin de yaklaşmakta olan bu ateşten kendinizi ve milletimizi koruyun.

Mehmet İNEKÇİOĞLU
minekcioglu@hotmail.com  

Bu yazı 946 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar