DİKKAT!! DOLARLAR SAHTE
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

DİKKAT!! DOLARLAR SAHTE

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

Para nedir? Para, üretim ve emeğin karşılığıdır. Yani bir ülkenin Gayri Safi Milli Hâsılasının (GSMH) karşılığıdır. Biraz açalım, gerek özel sektör, gerekse kamu sektörü; mal üretir ve bu sektörde çalışanlar, üretimde emek sarf ederler. Bir yılda tüm ülkedeki üretim ve emek toplanır, ülkenin bir yıllık geliri toplanır, ülkenin Gayri Safi Milli Hâsılası ortaya çıkar. Devlette üretilen malın ve emeğin karşılığında GSMH’nın  %35 ‘ini para olarak basar ve piyasaya sürer, bu iktisatta kuraldır.

Eğer piyasada mal var para yoksa bu tehlikelidir. Çünkü üretilen mallar, alıcı bulamadığından üretilen malların maliyetinin altında satılmasına neden olur. Buda üreticinin iflasını hazırlar. Üretici zarar ettiğinden fabrikasını kapatmak zorunda kalır, dolayısıyla fabrikada çalışan işçilerde işsiz kalır. Eğer piyasada para var mal yoksa mala olan talep arttığından enflasyon yani pahallık meydana gelir. Haksız kazançlar ortaya çıkar.

Devlet odur ki, para var mal yoksa üretimi teşvik ederek üretimi arttırır. Mal var para yoksa tüketiciyi güçlendirerek, yani para basarak üretilen malların Pazar bulmasını sağlar. Pazarda tüketicilerdir. Yani devlet burada denge unsurudur.

Dolarla bu anlatılanların ne alakası var derseniz, alakası var derim. ABD’nin dünya piyasasına sürdüğü dolarların karşılığı kendi ülkesinde üretim ve emek olarak yoktur. ABD bastıkları dolarları iç piyasaya dengeli sürerken, dış piyasaya siyasi ve politik olarak sürmektedir. Siz turist olarak ABD’ye gitseniz cebinizde 10 bin dolardan fazla para olursa sizi ülkeye almazlar. Düşünün yılda 50 milyon kişi cebinde 50 bin dolarla ABD’ye gitmeye kalksa toplam 2 trilyon 500 milyar dolar para yapar. Hepside bu paraları harcayıp mal almak isterse ABD bu paralara mal veremez. Çünkü ABD’nin dışarıya gönderdiği dolarların karşılığında kendi ülkesinde mal yokta ondan. Bundan dolayı 10 bin bir dolarla içeriye giremezsiniz.

Kalpazanların sahte para basmalarının yasaklanmasının nedenlerinden biride basılan paraların, karşılığı olmamasındandır ve paranın sahte olması da karşılıksız olmasındandır. Şimdi soruyorum: Kalpazanların karşılığı olmadan bastıkları herhangi bir parayla, üretim ve emek olarak karşılığı olmadan basılan ABD dolarının arasında ne fark var? Biri gayri resmi sahte para, diğeri ABD’nin devlet eliyle üretim ve mal olarak karşılığı olmayan sahte ABD doları, varın arasındaki farkı siz mukayese edin!.

Prof. Dr. Haydar Baş şöyle söyler, “ABD’nin ekonomisi kâğıt ekonomisidir. Dış piyasaya sürdüğü dolarların üretim ve mal olarak karşılığı yoktur. ABD’ye borcu olan 3 veya 4 devlet ABD’ye olan borcunu ödese ABD ekonomisi çöker. Buda “Milli Ekonomik Model”le bizim iktidarımızda, milli para politikasıyla mümkün olacaktır. En kısa zamanda ülkenin iç ve dış borçlarını sıfırlayacağız. Şimdi, plan, program, proje, lider ve kadro hazır, milletimizin teveccühünü bekliyoruz.”   

 

Mehmet İnekçioğlu

Bu yazı 663 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar