EKONOMİ
PROFESÖRLERİ
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

EKONOMİ
PROFESÖRLERİ

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

                                              

      Ekonomi denge unsurudur, ekonomi gelir gider dengesini oluşturmadır, ekonomi aynı zamanda siyaset gerektiren bir tarzın yansımasıdır. Aslında siyaset idare etme sanatıdır, kısaca ekonomiyi idare edebilmek için siyaseti iyi bilmek gerekir.

 

 Aile, dükkân, büyüklü küçüklü işyerleri, şirketler, devlet yönetimi, en küçük kurum olan aileden en büyük kurum olan devlet yönetimine kadar bütün kurumlarda ekonomiyi idare etmek için gelir gider dengesini oluşturmak gerekmektedir. Gelir gider dengesini oluşturamayan kurumlar varlıklarını devam ettiremezler.

 

Gelir gider birbirini dengelemezse dengelemek için iki yol vardır, ya gelirin gider seviyesine yükseltilmesi, ya da giderin gelir seviyesine çekilmesi gerekir, ekonomiyi dengelemenin üçüncü bir yolu yoktur. Örnek verecek olursak. Bir aile bütçesini düşünelim, gelir 1000 ytl gider 1500ytl ise bu aile varlığını uzun süre devam ettiremez, bu aile kendini kurtarması için ya gelirini 1500 ytl’nin üzerine çıkaracak ya da giderini 1000 ytl’nin altına düşürecektir bunun başka bir yolu yoktur.

 

Devlet bütçesi aile bütçesinin büyütülmüş şeklidir, devlet bütçesinde gelir gider kalemleri çok fazla olduğu için karmaşık gibi görünür. Devletin ekonomisinde de kural aynıdır gelir gideri dengelemiyorsa örneğin bu gün olduğu gibi bütçenin geliri 130 milyar ytl gideri 170 milyar ytl ise ve de ülkenin iç ve dış borç toplamı 400 milyar doları aşmışsa bu devlet iflas etmiş demektir.

 

Devletin kendini kurtarması için iki yol vardır, ya gelirini 170 milyar ytl’nin üzerine çıkaracak ya da giderini 130 milyar ytl’nin altına indirecektir, bunun başka yolu yoktur. Ülkeyi idare eden siyasi iktidarın, gelir gider kalemlerini masaya yatırıp kara delikleri ortaya çıkarıp bu kara delikleri kapatmanın politikasını belirlemek zorundadır

 

Yıllarca yabancı sermayenin güdümünde olan bazı ekonomistler, bazı siyasiler,bazı bürokratlar, medya patronları, gönlünü ve aklını küresel güçlere satmış bazı köşe yazarları, bazı sivil toplum örgütlerinin yöneticileri KİT’leri kara delik olarak göstermişlerdir, ekonominin düzelmesi için devletin KİT’leri özelleştirip KİT kamburundan kurtulması gerekir diye hem siyasileri hem de kamuoyunu etkileyerek kandırmışlardır.

 

KİT’ler satıldıkça devletin gelir seviyesi düşmüş borcumuzda her yıl katlanarak artmıştır. Devletin ve milletin malı olan KİT’ler satıldığında da tercih yabancı sermaye olmuştur. Bu gün en stratejik kurumlar yabancıların eline geçmiştir. Hatta bazı medya patronları yüksek gelir getiren kitleri kendileri satın almışlardır(Petrol Ofisi). Bundan dolayı yanlış olan ve kötüye giden bu ekonomiyi halka hep iyi göstermişlerdir çünkü bu uygulamadan hep kendileri karlı çıkmışlardır

 

Bu kara deliklerin en büyüğü faiz giderleridir faiz giderlerinden kurtulmak için borçlardan kurtulmak gerekir, ülkeyi idare eden siyasiler borçlardan kurtulmanın politikasını geliştirmek yerine hayırsız evlatlar gibi malları satmayı tercih ediyorlar. Hadi sattınız diyelim satışla beraber borçlarımız eksilmesi gerekirken borç artarak devam etmektedir 2002 yılında 220 milyar borçla devir alınan devletin borcu bu gün 415 milyar doları bulmuştur. Buna rağmen halkın karşısına çıkıp ekonominin iyi olduğunu söylemenin inandırıcı olmadığı kanaatindeyim bunu söyleyenler ya ekonomiyi bilmiyorlar ya da bu milletle dalga geçiyorlar.

 

Şimdi açlık sınırının 600 ytl yoksulluk sınırının 2000 ytl olduğu ülkemizde insanlarımız 380 ytl asgari ücretle, memurumuz 700 ytl maaşla, emeklimiz 480 ytl emekli maaşı ile esnafımız günlerce siftahsız dükkân kapatıyorsa işçi, çiftçi, memur, emekli, köylü, esnaf buna rağmen bütçelerini dengeleyip geçinebiliyorlarsa bana göre bunlar ekonomi PROFESÖRÜDÜRLER.

 

Ülkenin ekonomisini yönlendiren etkili ve yetkili büyüklerimize bugünkü şartlarda şu kilisin cumhuriyet caddesinden 30 metre kare bir dükkân versek, içini de mal ile doldursak dükkânın kasasına da 20 000 ytl sermaye koysak haydi bu dükkân senin olsun desek acaba ne kadar süre çalıştırabilirler. Merak ediyorum. (17-nisan2006 )          

 

Mehmet  İnekçioğlu

 

 

 

Bu yazı 371 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar