ET SIKAR SİZ KARPUZ YİYİN..!
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

ET SIKAR SİZ KARPUZ YİYİN..!

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Havalar sıcak, mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor, dolayısıyla etli ve yağlı yiyecekler insanı sıkar, sıcak havada hafif yiyecekler yiyin diyor uzmanlar. Uzmanların bu tavsiyelerine tabii ki bir diyeceğimiz olmaz olamazda, ancak uzmanlar meseleye tıbbi ve bilimsel yaklaşıyorlar.

 

Şimdi etli ve yağlı yiyecekler meselesine birde ekonomik ve sosyal açıdan bakalım.

Kilis’te etin kilosu 18-20 TL oldu. Toplumun % 70 ile 80’i ekonomik nedenlerden dolayı yeterli et tüketimi yapamıyor. Hele toplumun öyle bir kesimi var ki kişi başına aylık et tüketimi 100 gram civarındadır. İşte uzmanların sıcak havada yağlı ve etli yiyeceklerden uzak durun dediği kesim bunlar değildir. Çünkü bu kesimin gelir düzeyi yeterli et tüketimine müsait değildir. Onun için uzmanlar merak etmesin toplumun % 70 ile 80’i ekonomik nedenlerle etli ve yağlı yiyeceklerden zaten uzak duruyorlar.

 

Tanıdığım birçok arkadaşla sohbet ederken soruyorum, “Öğle veya akşam ne yediniz?” diye. Arkadaşların çoğunun verdiği cevap genelde şöyle: “Havalar çok sıcak etli ve yağlı yiyecekler sıkıyor kavun, karpuz, peynir ve ekmek yedik ya da domates, salatalık, peynir, ekmek yedik veya kahvaltı türü hafif yiyecekler yedik” diyorlar.

 

Bahane çok ilmi ve mantıklı... Ben de onlara niye et yiyecek durumda mısınız ki diyorum başlıyorlar gülmeye haklısın diyorlar ve ekliyorlar: “Vallahi arkadaş karpuzun kilosu 10 kuruş (Allah yetiştirene yardım etsin) on kiloluk bir karpuz 1 TL çekiyor. Koyuyoruz dolaba üç dört saat sonra buz gibi oluyor kesip sofraya koyduğumuzda yanına da birkaç diş peynir bir kiloda taze tırnak ekmek ile çoluk çocuk günümüzü en fazla 4-5 lira ile geçiştiriyoruz.

Yoksa düşün, kasaba bir kilo kıymayı söyledin mi, içine de 3-4 yüz gram kırmızıbiberi çektin mi? Yanına da domatesleri dizip fırına verdin mi nar gibi kızarmış ekmekle buz gibi soğuk ayranla beraber çocukları da başına topladın mı? Allah!... Kim demiş karpuz ekmek Kilis tavadan daha iyidir diye!? Ama mümkün mü bu yemek en az 30 lira nerde bizde o para sonra gün bir öğün üç” diyorlar.

 

Uzmanların tavsiyeleri aylık geliri 3000-4000 lira olanlar içindir. 400-500 lira olanlar için değildir. Benim aylık geliri 400-500 lira olanlara tavsiyem; eğer et bulabilirseniz uzmanların tavsiyelerine kulak asmayın afiyetle yiyin. Aylık geliri 3000-4000 lira ve üzeri olanlara da tavsiyem; uzmanların tavsiyelerini dikkate alın, etli ve yağıl yiyeceklerden uzak durun, bol bol karpuz-ekmek yiyin ve mübarek üç ayları idrak ettiğimiz şu günlerde her gününü karpuz-ekmekle geçiren insanları unutmayın.

 

Ama nerede öyle komşusu aç iken tok yatamayan duyarlı insanlar? Sayıları gün geçtikçe azalıyor, duyarlı olanlar da bu ibadeti Ramazandan Ramazana yapıp işe riya karıştırarak gösteriş yapıyor, yaptığı hayır fakire zamanında gelmiyor.

Eee ne demişler, “Elden gelen öğün olmaz o da vaktinde bulunmaz.” 500 TL vatandaşlık maaşı ile bu milletin et yemekten usanacağı günleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Nasıl verileceğini merak edenler varsa Prof. Dr. Haydar Baş’ın “Milli Ekonomi Modeli” ile “Sosyal Devlet Milli Devlet” kitabını okusun...

 

Mehmet İNEKÇİOĞLU

Bu yazı 297 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar