GÜNDAY’DAN MEKTUP
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

GÜNDAY’DAN MEKTUP

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

                  

Yaklaşık 20 yıldan beri çeşitli sivil toplu kuruluşlarında (vakıf, dernek, şoförler odası ve siyasi parti) sosyal,  kültürel ve siyasal hizmetlerim olmuştur. Şuanda Kilis şoförler odası ikinci başkanlığı görevim halen devam etmektedir.20 yıldır Prof. Dr. Haydar BAŞ beyi takip ederim, ilim adamı, bilim adamı, fikir adamı ve gönül adamı olara fikirlerinden, görüşlerinden, tespitlerinden ve ferasetinden hep istifade etmişimdir. Üniversiteyi de onun telkinleri ile 34 yaşımdan sonra okudum ve bitirdim. Sayın BAŞ 20 yıl önce hangi görüş ve tespitte bulunduysa bugün o tespit ve görüşlerin tam isabet olduğunu yakinen görmekteyim

           

29 Haziran 2006 Tarihinde TESK’in cumhuriyet Tır’ı Kilis’e geldi. Tır’ı bende gezdim TESK genel başkanı Sayın Derviş GÜNDAY’A duygularımı içeren bir mektup yazdım. Mektup’ta Türkiye’nin içinde bulunduğu Problemleri ana başlıklar halinde sıraladım. Bu problemleri Kilis postası’nda “CUMHURİYETİ YENİDEN YAŞADIK” başlıklı yazımda siz değerli okuyucularıma aktarmıştım

 

Geçenler Sayın Günday mektubuma karşılık verdi ve benimle dertleşti. Şimdi sizlere bu mektuptan bazı bölümler aktarıyorum.

 

Sevgili Kardeşim,

 

3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra yaşadıklarımızı şimdi sizlerle paylaşmak ve dertleşmek istiyorum.

•    Bu dönemde; kapatılan işyerlerimiz ve protestolu senetlerimiz rekor sayıya ulaştı.

 

•    Bu dönemde; halkımıza hizmet verirken araçlarında vahşice öldürülen taksici şoför esnafımız rekor sayıya ulaştı. Şoför katliamına seyirci kalındı.

 

•    Bu dönemde; bu cinayetleri önlemek, taksi şoförlerimizin can güvenliğini ve müşteri hizmet konforunu sağlamak için bir defaya mahsus KDV ve ÖTV muafiyeti öngören kabinli araç projemiz verilen sözlere karşın ısrarla görmezlikten gelindi.

 

•   Bu dönemde; Teşkilat Yasamız değiştirilerek "şoförlerimiz esnaf, şoförlük meslek dalı"

Olmaktan çıkarıldı.

 

•   Bu dönemde; zaten yaşam mücadelesi veren kamyon ve kamyonetçi esnafımıza, (K) belgesi alma mecburiyeti getirilerek, aracın değerinden fazla harç ödettirildi, çalışma özgürlükleri engellenerek, ekmek kapıları kapatıldı.

 

•   Bu dönemde; esnaf ve sanatkârlara kullandırılan kredilerin faiz oranları, sanki hiç yararlanamasınlar düşüncesiyle özel bankaların tüketici kredi oranlarının bile üstünde belirlendi.

 

•   Bu dönemde; zaten kazanamayan esnafa, belediyelere yeni yetkiler tanınarak ilave vergisel mükellefiyetler getirildi. Tabela, ruhsat, muayene, sigorta ve harçlar arttırılarak esnaf canından bezdirildi.

 

•   Bu dönemde; yıllardır gündemde bulunan grosmarket yasası çıkarılmayarak küçük esnafımızın yok olmasına seyirci kalındı.

 

•   Bu dönemde; esnaf teşkilatını ele geçirmek için kasıtlı müfettiş denetimleri yaptırıldı. Kimi esnaf önderleri asılsız suçlamalarla saf dışı bırakılmaya çalışıldı.

 

•   Bu dönemde; esnaf önderlerine adeta "siz bizden değilsiniz" denilerek geriye dönük şekilde seçilme yasağı getirildi, kişiye özel yasa çıkarıldı. Bu da yetmedi, seçimler, yasadışı gerekçelerle ertelenmek istendi.

 

Şimdi sizlerden son derece önemli gördüğüm bir ricam var.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin yaz tatili dolayısıyla yörelerinize gelecek iktidar partisi Milletvekillerine, yukarıda özetlediğim sorunlarımızı anlatmanızı ve gerçekten bıçağın kemiğe dayandığı bu noktada, sorunlarımızın çözümü için artık gereğini yapmaları konusunda kendilerini son bir defa daha uyarmanızı istiyorum.

 

Siyasi parti gözetmeksizin hepinizin bu ricamı bir meslek görevi kabul edeceğinizi biliyor, yaklaşan seçimler dolayısıyla olumlu karşılanacağını umduğum bu son derece önemli çabalarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Mehmet İnekçioğlu

 

 

Bu yazı 276 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar