HEDEFTE İRAN VAR, GAZZE YEM!
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

HEDEFTE İRAN VAR, GAZZE YEM!

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Yıllar önce Prof. Dr. Haydar BAŞ bir televizyon sohbetinde şunları söylemişti. “Büyük Ortadoğu projesi, (BOP) Büyük İsrail projesidir, bu projenin hayata geçebilmesi için batı dünyasının önünde en büyük engel Türkiye ve İran’dır. Bu iki devlet, devlet geleneği olan ülkelerdir. Türkiye’nin 6000 yıllık devlet geleneği vardır, İran ise Pers imparatorluğunun devamıdır. ABD ve batı dünyası bu iki ülkeye direk saldıramaz. Benim endişem bu iki ülkeyi birbirine vurdurmak istiyorlar” demişti.

 

AKP hükümetiyle Türkiye ABD’nin kontrolüne girerek dış politikada ABD’nin ileri karakolu haline geldi ve Sayın Başbakan BOP’un eş başkanı olduğunu bütün dünyaya ilan etti. İran ABD’nin hedef tahtasında, nükleer silah üretiyor gerekçesiyle dünya kamuoyunda İran’a karşı blok oluşturuyor. İran yapılan bütün tahriklere rağmen gerek diplomatik atakla gerekse dik duruşuyla karşı koyuyor ve bunda da başarılı oluyor.

İran, kurulduğundan beri İsrail’in bölgede bir tehdit unsuru olduğunu defalarca dile getirmiş, bölgede kalıcı barışın bozulmasının tek nedeninin yayılmacı politikalarıyla İsrail olduğunu ilan etmiştir. İsrail’in yıllardan beri takip ettiği politikalar bu kuşkuları ispatlar niteliktedir. İsrail’in takip ettiği politikaların tek hedefi vardır ARZ-I MEVUT. Arz-ı Mevut Yahudi inancına göre vaat edilmiş topraklar olarak bilinir. Nil nehrinden Fırat ve Dicle havzasına kadar olan alan arz-ı mevut’un alanı içindedir, İsrail’e göre bu toprakları almak ibadettir.

Bu hedefe ulaşmak için İran unsurunun ortadan kaldırılması gerekmektedir Türkiye nasıl olsa çantada keklik…

 

Son Gazze katliamına bu çerçeveden baktığımızda acaba İsrail Gazze katliamıyla İran’ı tahrik ederek üzerine mi çekmek istiyor. Yapılan bu katliama yürekler dayanmaz Müslüman’ım diyen birinin buna kayıtsız kalması mümkün değil. Kadın çocuk genç yaşlı demeden sivil halkın katliamı acaba İranı tahrik etmek için mi? İsrail, İran tahrik olsunda Tel Aviv’e birkaç tane füze göndersin diye mi bu katliamı yapıyor. İran İrsal’e saldırınca ABD için kendilerince meşru müdahale zemini oluşur ve İran’ın başına çullanırlar.

Peki! Bu durumda Türkiye’nin hali nice olur. İran’a yapılacak saldırı incirlik hava üssünden yapılırsa İran buna kayıtsız kalırımı? Zaten İran’ın, “eğer incirlik hava üssünden İran’a bir saldırı olursa buna gereken cevabı veririz” diye açıklaması var. O zaman Türkiye ile İran karşı karşıya gelir. Buna birde Türkiye’deki PKK olaylarını da eklerseniz vay halimize.

Zaten ülkemizde ve bölgemizde oluşan olayların hiç biri tesadüf değildir, olayların tümünü BOP eksenli değerlendirmek lazımdır aksi halde meselelere şaşı bakarız.

 

Mehmet İNEKÇİOĞLU

minekcioglu@hotmail.com  

 

 

 

 

Bu yazı 784 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar