KİLİS'TE NELER OLUYOR
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

KİLİS'TE NELER OLUYOR

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Son günlerde Kilis’te halk arasında çok sık rastlanan ve sıkça konuşulan bir dedikodu var toprak alım ve satımı. Nereye gitseniz kiminle görüşseniz hal hatır sorulmasından sonra konu toprak alım satımına getiriliyor. Deniliyor ki Gaziantep’ten bazı kimseler çantalar dolusu parayla gelip Kilis’in il ve ilçelerine bağlı köylere ait arazileri değerinin çok fazlasına satın alıyorlar. Bu şahıslar arazilerini satın aldıkları kimselere arazilerinizi bize satın arazinizi siz ekin biçin işleyin diyorlarmış.

 

Geçenlerde Kilis nüfus dairesinde bir işim vardı, cumhuriyet meydanına geldiğimde parkın içi ve meydan insandan geçilmiyordu. Adliye sarayındaki bazı duruşmalarda adliye sarayının önünde ve parkın içinde zaman zaman kalabalıklar olur ben zannettim bu kalabalıklarda bunlardan biri, meydandaki tanıdığım birine sordum;

-“Bu kalabalık nedir” diye. tanıdık;

-“Abi burası borsa oldu” dedi ben;

-“Ne borsası” dedim, tanıdık;

-“Arazi alım satım borsası” dedi.

Meğer arazisi olanlar tapularını alıp meydana geliyor araziyi alacak Anteplilerle pazarlık usulü alış veriş yapıyorlarmış. Söylenenlere göre dağın başında taşlı kayalı tarıma elverişsiz araziler dahi değerinin dört beş katı fazlasına Antepliler tarafından satın alınıyormuş.

 

Bu gelişmeler üzerine içimde bazı şüpheler oluşmaya başladı, içimi kemiren bazı sorulara cevap aramaya başladım. Şimdi bu soruların cevabını gelin beraber araştıralım

 

Soru 1: Arazileri alan bu şahıslar buralarda ziraatla mı uğraşacaklar? Ziraatla uğraşacak olsalar arazi sahiplerine siz tapuyu bize verin arazilerinizi ekin biçin der mi? Sonra Türkiye de tarımın bir getirisi yok ki. Deniliyor ki organik tarım yapılacakmış, Resul Osman dağının, Polateli’nin ve ya Musabeyli’nin kayalık taşlık arazisinde tarım mı olur?

 

Soru 2: Buralarda fabrika kurulması söz konusu olabilir mi? Fabrika kurmak isteyen Antepli müteşebbisler neden organize sanayi bölgesini tercih etmiyorlar. Gaziantep organize sanayi bölgesinde bildiğim kadarıyla dört bölge var. Her bölge Kilis organize sanayi bölgesini dörde katlar, hem sanayi hem de ticaret olarak Gaziantep kilitsen çok önde. Siz olsanız yatırımınızı Kilis’e mi yaparsınız? Yoksa Gaziantep’e mi? Kaldı ki Gaziantep organize sanayi bölgesindeki fabrikalar %10-15 kapasiteyle çalışıyor bazı fabrikalar da birer birer kapanıyor neden fabrika açsınlar ki?

 

Soru 3. AKP hükümetinin AB uyum yasaları adına çıkardığı Yabancıların mülk edinme yasası onuncu Cumhurbaşkanı Sezer tarafından her ilin yüzölçümünün % 05 oranında sınırlandırılması şartıyla kabul edildi Kilis bu oranı doldurmuştur. Şimdi bu oran yine AKP hükümeti tarafından %5 oranına yükseltilirse ve bu yasa 11. inci cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL tarafından kabul edilirse, şu anda değerinin 5-10 katına Gaziantepliler! tarafından alınan bu araziler formalite icabı %5-6 karla yabancılara (İsraillilere, Amerikalılara İngilizlere, Fransızlara vs.) satılırsa bunu kim engelleyebilir, nede olsa bu arazileri alan Gaziantepliler hem zengin hem de tüccar insanlar! Kâr veren olursa neden vermesinler ki! Nasılsa paranın dini, imanı ve milliyeti yok ki Sayın Başbakanımız öyle söylüyor, ayrıca Sayın Maliye Bakanımızda bana parayı kim verirse ona satarım demedi mi?

 

Kafamda daha birçok soru var bu soruları şimdilik sormayalım kafalar fazla karışmasın, ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Cennet mekân sultan Abdulhamit Han’a Yahudiler şimdiki Filistin topraklarını parayla satmasını istediklerinde Sultan Abdulhamit Han “kanla alınan topraklar parayla satılmaz” demişti. Yahudiler daha sonra o toprakları Filistinlilerden parayla satın aldılar. Şimdi Filistin halkının durumu meydanda anlatmaya gerek yok. Ben sadece fikirlerimi söylüyorum gerisini yüce Türk Milleti ile birde Devletin ve milletin bölünmez bütünlüğünü korumak ve kollamakla görevli olanlar düşünsün.

 

Mehmet İNEKÇİOĞLU.

 

 

 

 

 

Bu yazı 826 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar