NEDEN
ÇOK UYUYORUZ
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

NEDEN
ÇOK UYUYORUZ

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Her gün sabah namazından sonra şöyle bir caddeye veya sokaklara çıktığınızda caddelerin ve sokakların bomboş olduğunu görürsünüz. Esnaf saat 8.30 dan aşağı dükkanını açmıyor fırıncılar bile saat 7.00 den önce ekmek çıkarmıyorlar, bir fırıncı arkadaşa sordum “eskiden insanlar namazdan çıkınca fırınlardan taze ekmek alarak kahvaltı yaparlardı buna mukabil fırıncılar fırınlarını er ezandan açarlardı siz niye geç açıyorsunuz” dedim.

Fırıncının verdiği cevap çok ilginç “abi millet erken kalkmıyor ki ekmeği çıkarıyoruz bir süre sonra soğuyunca almıyorlar sıcak istiyorlar bizde millet uykudan kalkınca ekmek işliyoruz” dedi. Fırıncıya “neden millet çok uyuyor” dedim, fırıncı “abi millet saat 1’e 2’ ye kadar televizyon seyrediyor nasıl kalksın” dedi bende “haklısın” dedim.

 

Küresel güçlerin kontrolünde olan medya halkın akşam yatmayıp sabah erken kalkmaması için bilinçli bir program uyguluyor. Gece geç saatlere koydukları programlarla milleti gündüz uyutuyorlar.

Birde halkımız bilinçli olarak kendini uykuya veriyor. Kimler çok uyur biliyor musunuz? Dalgası düzgün olmayıp işi gücü olmayan, ekonomik durumu zayıf olup geçim sıkıntısı yaşayan, umudu tükenen, problemlerin altında ezilen, hayatından bazen insanlar çok uyur. Nedenine gelince! insan uyuyunca hayatın gerçeklerinden kısmen de olsa uzaklaşmış olur. Mesela hayatın ekonomik yükünden bunalan insan uyuyunca kendini çok farklı bir âlemde buluyor uykudan uyanınca bakıyor ki yaşadığı güzellikler uyku haliymiş o güzelliklerin devam etmesi için hemen geri uykuya dalıyor, onun içinde insanımız çok uyumuş oluyor. Aslında insanımızın uykuya düşkün olmasının nedeni problemlerden kurtulma çabasından başka bir şey değildir.

 

Ben şahsen işi olan, gelir seviyesi asgari geçim standartlarının üstünde olan, ekonomik durumu düzgün olup geçim sıkıntısı yaşamayan insanların az uyuduğunu, gece fazla televizyon seyretmediğini, hayatını bir program dâhilinde yaşadığını çok iyi biliyorum. Ülkemizde bu durumda olan insanların oranı % 20 yi geçmez. İnsanımızın % 80 i ekonomik sıkıntı içinde olduğundan toplum olarak çok uyuyoruz veya uyutuluyoruz

Milletimizin uykudan uyanması ülkemizin ekonomik problemlerinin çözülmesine bağlıdır. İnsanımıza iş vereceksin çalıştığı işten elde ettiği gelirle ihtiyacını karşılayacak kimseye muhtaç olmayacak ki hayatın tadını alsın. Hayattan tat alan insan hayatın uykudan ibaret olmadığını insanın dünyaya geliş gayesinin uyumak olmadığını anlayacak çalışacak daha çok kazanacak hem kendine hem de insanlığa faydalı olacak.  Mevcut ekonomik sistemle bu problemlerin çözülmesi mümkün değil çünkü sistemin kendisi problemdir.

 

Ülkemizin ekonomik problemlerinin çözümü işçiden, köylüden, memurdan, emekliden, esnaftan, işsizden, ev hanımından, topyekûn milletten yola çıkan tüketim merkezli denge analiziyle oluşturulan, BTP genel başkanı Prf. Dr. Haydar BAŞ’a ait “Milli Ekonomi Modeli” ve “Sosyal Devlet Milli Devlet” projeleri ile mümkündür. Millet olarak rahatlamak istiyorsak problemlerden kurtulmak istiyorsak bu projeleri mutlaka hayata geçirmeliyiz yoksa bunun dışındaki bütün arayışlar beyhudedir. Aksi takdirde daha çok uyuruz veya uyutuluruz.

 

Mehmet İNEKÇİOĞLU

minekcioglu@hotmail.com  

 

 

Bu yazı 841 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar