PARÇALAMAK HİYANETTİR
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

PARÇALAMAK HİYANETTİR

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

                                              

            “Memleket sağlam bir birliğe muhtaçtır. Alelade politikacılıkla milleti parçalamak hıyanettir.” (1925)M. Kemal Atatürk.

            Orta doğu kaynıyor, ülkemizin etrafı ateş çemberine dönüştü, komşularımızda yanan ateş bizleri rahatsız ediyor, hatta bu ateşin bize sıçramasından endişe ediyoruz. 1990’lı yıllarda ABD başkanı baba Bush tarafından bütün dünyaya duyurulan yenidünya düzeni 2000‘li yıllarda oğul Bush tarafından Büyük Orta Doğu Projesine (BOP) dönüştü. ABD dış işleri bakanı Condaliza Rice dış işleri bakan sözcüsü iken BOP’ u “ 22 İslam ülkesinin haritasının ve yönetiminin değiştirilerek demokrasinin getirilme projesi” olarak tarif etmiştir. 22 İslam ülkesinin içerisinde Türkiye de var. ABD 11 Eylül olaylarını bahane ederek Afganistan’ı işgal ettikten sonra, Türkiye (BOP)’un bir parçasıdır ABD stratejik ortağımızdır diyen AKP iktidarının da desteği ile 1990 yılında körfez savaşından sonra ABD tarafından 3 ‘e bölünen Irak’ı işgal etmiştir. Lozan da Türkiye’nin güneydoğu sınırlarını kabul etmeyen ABD güneydoğuda sınır komşumuz olmuştur.

            İsrail Türkiye’nin güneyinde iki askeri Hizbullah tarafından kaçırıldı bahanesi ile Filistin ve Lübnan’ı kan gölüne çevirdi. Beyrut’ ta Müslümanların yaşadığı sivil yerleşim bölgelerine karadan ve havadan bombardıman devam ediyor. İsrail, kadın, çocuk, yaşlı, genç demeden katliam yapıyor bütün dünya seyrediyor. Bu yapılan katliamlara rağmen Birleşmiş milletler güvenlik konseyinden kınama kararı dahi çıkmamıştır. Çıkması da mümkün değil çünkü BM, ABD ve Batılı devletlerin kontrolü altındadır BM bütün faaliyetlerini ABD ve AB Devletlerinin menfaatleri istikametinde sürdürmektedir.   İsrail Lübnan ve Filistin’i vuruyor, ABD Irak ve Afganistan’ı vuruyor. Vuranlar Yahudi ve Hıristiyanlar vurulanlar ise hep Müslümanlardır. Prof. Dr. Haydar Baş Makalat isimli eserin de kavgaların menşei konulu yazısından “dünyadaki mücadeleler inançların mücadelesidir, Kılınçlar, toplar, tüfekler bu mücadelenin sözcüsüdür” der.

            Geçtiğimiz günlerde ABD dış işleri bakanı Condaliza Rice artık orta doğunun yeniden şekillenme zamanı geldi diye beyanat verdi. Öyle zannediyorum ki bu şekillenmenin Türkiye boyutu da vardır. ABD ordusunun yayın organında çıkan bir haritada Türkiye’nin güneydoğusunun kuzey Irak’ta kurulan Kürdistan haritasının içinde olduğunu gazetelerde okuduk ve televizyonlarda seyrettik. Orta doğudaki bütün olumsuz gelişmeler Türkiye’nin aleyhinedir ve nihai hedef Türkiye’dir.

            Yıllardan beri batılı güçler ülkemizde birlik ve beraberliği bozmak için türlü senaryoları sahneye koydular. Bu milletin evlatlarını kamplara ayırarak kardeşi kardeşe düşman etmeye çalıştılar. Bir ara sağcı-solcu, bir ara alevi-Sünni, bir ara laik-anti laik, şimdide Kürt -Türk ayırımı yaparak birliğimizi bozmaya çalışıyorlar Yine aynı batılı güçler başka bir anlayışla devlet ile milleti, asker ile sivili birbirine düşman etmeye çalışmıştır. Maalesef bu bölücülüğe bazı siyasiler, bürokratlar, bilim adamları ve sivil toplum örgütleri de bilerek ya da bilmeyerek katkıda bulunmuşlardır.

            Merhum M. Kemal ATATÜRK’ TEN sonra gelen siyasiler ülkede arzu edilen birlik ve beraberliği sağlayamadılar. İzledikleri alelade politikalarla milletle devletin devletle milletin ya da askerle sivilin siville askerin arasını açmaya çalıştılar. Halkı guruplara, kamplara ayırarak birbirine hasım yapmaya çalıştılar. Halk kendi siyasi görüşünde olmayanlara ön yargılı ve düşmanca davranmıştır. Bu anlayış ve tutum ülkemizde birlik ve beraberliğe engel olmuştur. Bütün bu olumsuz gelişmeler ülkemiz üzerinde kötü emelleri olan batılı “dostlarımızın” ve “stratejik ortağımızın” ekmeğine yağ sürmektedir. Parçaları bir araya getirdiğinizde birlik ve beraberliğimizi engelleyenlerin batılı “dostlarımız” ve stratejik ortağımız” olduğunu görürsünüz.

            Bir an önce Devletiyle milletiyle, askeriyle siviliyle tek bilek tek yürek olmak zorundayız. Hiç bir ön yargıya kapılmadan toplumun bütün kesimlerini bir baba şefkati ile kucaklayacak milletine hizmet etmeyi esas kabul edip bütün politikalarını birlik ve beraberliğe endeksleyen, ülkeyi ekonomik, siyasi, kültürel ve hukuki bağımsızlığa kavuşturacak plan, program, proje ve kadrosu bulunan bir lidere ve siyasi anlayışa ihtiyacımız vardır. İşte bu lider Prof. Dr. Haydar BAŞ ve BTP dir. Eğer bu lideri ve siyasi anlayışı iş başına getirmezsek büyük Ortadoğu projesinin girdabında yok olup gideceğiz benden uyarması.

 

Mehmet İNEKÇİOĞLU

           

Bu yazı 276 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar