Sefil yaşıyorlar
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

Sefil yaşıyorlar

24 Haziran 2013 - 10:24

Reyhanlıdan Kilis’e getirilen Suriyeli mülteciler, çiftçi mallarını koruma başkanlığının yanındaki Hannan ÖZÜBERK parkında çadırlarda ikamet ediyorlar. Benim evim parka yakın olduğu için bu insanların yaşam koşullarını her gün yakından müşahede ediyorum. Çadırlar genellikle küçük ve sağlıksız olmakla birlikte, her çadırda bir aile kalmaktadır. Ancak Suriyeli mültecilerin aile nüfus sayısı fazla olduğundan beş metre kare bir çadırda 7–8 kişi kalmak mecburiyetindeler. Ayrıca kesik minare camii içinde de yaklaşık 80–100 kişi ikamet etmektedir.

Parkta yaşayan 3000 civarındaki bu insanlar tuvalet ve temizlik ihtiyaçlarını, kesik minare caminin tuvaleti ile şeyh caminin tuvaletlerini kullanarak karşılamaya çalışıyorlar. Kesik minare cami tuvaletinde 4 kabin, şeyh cami tuvaletinde de 5 kabin var. 3000 Suriyeli mülteci toplam 9 kabini kullanmak zorunda.

Bu iki caminin tuvaletinde öyle bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz ki bu görüntü karşısında insanlığından utanıyorsun. Bir defasında denk geldim tuvaletlerin kapısının önünde genç, yaşlı, kadın, erkek, çoluk, çocuk hep birlikte sıra bekliyorlar ve bir birlerinin gürültüsüne birlikte katlanmak zorunda kalıyorlar.

Çamaşırlarını şeyh cami çeşmesinde yıkayan içme suyu ihtiyacını bu çeşmeden temin eden bu insanlar banyo ihtiyaçlarını yeteri kadar gideremediklerinden ve havanında sıcak oluşundan dolayı kokudan yanlarına yaklaşılamıyor. Eğer kesik minare cami ile şeyh cami de vakit namazına denk gelirseniz söylediklerimi yakından müşahede edersiniz.

Geçenlerde bizim mahallenin sakinleri ile sohbet ediyoruz, bazı komşularımız bunların sefil yaşamları hakkında konuşuyorlardı. Bana sordular bu insanların hali ne olacak neticede bunlar insan, küçücük çocuklar, kucağında bebeklerle kadınlar çok zor şartlarda yaşıyorlar.

Suriye’den ilk gelen mülteciler şehre yerleştiklerinde camilerde vaaz veren vaizler, Cuma günleri hutbe veren cami imamları konuşmalarında gelenleri muhacire, Kilislileri de ensara benzeterek vaaz verdiler hutbe okudular. Adeta bu konuşmalarıyla hükümetin Suriye politikasına destek vererek, gelecek Suriyeli mültecilere karşı halkın tepkisini asgariye indirip, hükümetin Suriye politikasını halka hazmettirmeye çalıştılar. Başbakan ve hükümet yetkilileri de her konuşmasında Türkiye’ye getirilen Suriyeli mültecilerin kendilerinin misafirleri olduğunu söylediler.

Şimdi soruyorum bir Müslüman’ın, misafirlerinin sefil yaşamasına gönlü nasıl razı olur, bunları rahat ettiremeyecekseniz niye memleketimize getirdiniz. Eğer ak partisi hükümeti Yahudi ve Hıristiyan destekli Suriye isyanına yardım etmeseydi Suriyeli mülteciler memleketlerinde ve evlerinde rahat bir şekilde yaşamlarını sürdüreceklerdi.

Ben şimdi buradan tüm etkili ve yetkili kişilere sesleniyorum bu insanların sefil yaşamalarının sorumlusu sizlersiniz bu sorunun çözümü de sizlerde. Camii imamları ve müezzinleri başta olmak üzere, ak partisinin il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, AKP’li belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyeleri, il özel idaresinden ve belediyeden ihale alan dünün mücahitleri bugünün müteahhitleri sorunun çözümü sizin elinizde.

Her biriniz 4+1 lüks dairelere sahipsiniz, her biriniz dairenizin bir odasına bir Suriyeli aileyi misafir etmelisiniz bunu yaparsanız hem sevaba girersiniz hem de partinizin Suriye politikasını gerçek manada destekleyerek sayın başbakan R. Tayip Erdoğan’a yardımcı olursunuz. Vesselam…

Mehmet İNEKÇİOĞLU
minekcioglu@hotmail.com

 

 

Bu yazı 1042 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar