Şeytan Bunun Neresinde?
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

Şeytan Bunun Neresinde?

06 Ağustos 2014 - 12:51

 Ehli- beyte zulmün yaşandığı Osmanlı belli döneminde ehli beyt sevdalısı hak âşıkları, halk ozanı olarak diyar diyar gezer, anlatmak istediklerini ikaz ve irşat gayesi ile saz ve sözle dile getirirlerdi. Günün birinde âşık dertli bir beldeye uğrar, kalabalık bir toplulukla karşılaşan dertli omzundan sazı çıkarır ve orada bulunanlara “size bir şeyler çalıp söyleyeyim mi”? Der. Kalabalık içinde bulunan kadı efendi âşık dertliye mani olur ve onu oradan kovar.

Kovulan dertli kalabalığı terk ederek oradan ayrılır. Şehrin dışına vardığında oyun oynayan bir gurup çocukla karşılaşır. “Size bir şeyler çalıp söylesem beni dinler misiniz çocuklar dediğinde çocukların hepside evet dinleriz derler”. Âşık dertli bir süre deyiş ve türkü söyledikten sonra çocuklardan biri “amca gel seni bizim eve götüreyim biraz da bizim evde çal” der. Dertli kabul eder çocukla beraber evin yolunu tutarlar.

Evin bahçe kapısını açıp içeri girdiklerinde çocuğun babası evin balkonundan çocuğa seslenir, “oğlum kim o yanındaki” çocuk “bu âşık dertli babacığım” der. Meğerki çocuk kadı efendinin oğluymuş. Kadı çocuğa bağırır  “oğlum o adamı buraya getirme”, çocuk “neden babacığım çok güzel çalıp söylüyor” deyince babası, “oğlum onun elindeki sazın içinde şeytan var” der. Bunun üzerine Âşık dertli sazı eline alır başlar döktürmeye.

Telli sazdır bunun adı.               Abdest alsan aldın demez.               Venedik’ten gelir teli.

Ne ayet dinler ne kadı               Namaz kılsan kıldın demez               Ardıç ağacından kolu

Bunu çalan anlar kendi              Kadı gibi haram yemez                      Be Allah’ın şaşkın kulu

Şeytan bunun neresinde.           Şeytan bunun neresinde                   Şeytan bunun neresinde

*******************                *******************                   *******************

İçinde mi dışında mı                   Dut ağacından teknesi                        Dertli gibi sarıksızdır

Burgusunun başında mı             Girişten bağlı perdesi                          Ayağı da çarıksızdır

Göğsünün nakışında mı              Be insanın teresi                                  Boynuzu yok kuyruksuzdur

Şeytan bunun neresinde             Şeytan bunun neresinde                   Şeytan bunun neresinde.  

Bu gün onlarca, yüzlerce hatta binlerce şeytanlıkları içlerinde barındıranlar hak aşığı halk ozanlarına ve onların icra ettikleri türkülere şeytan işi demektedirler. Binlerce şeytanlıkları içinde barındıranlar haramda sınır tanımazlar. Faiz düzenine ticaret derler. Yolsuzluk yapıp ayakkabı kutularını parayla dolduranlara “bal tutan parmağını yalar” diyerek kendileri de parmak yalama yarışına girerler. Zalimlerin ardınca yürüyerek “Beraber yürürdük biz bu yollarda” şarkısını söylerler. Orta doğuyu kana bulayanların arkasında saf tutarak, tekbir getirip koyun keser gibi insan kesenlere mücahit, yaptıklarına da cihat derler.

Müslümanlığı saçta sakalda, sarık da cübbede arayanlar sonrada kalkar bağlama veya saz çalarak halkı ikaz ve işret etmeye çalışanlara haramzade diyerek sazlarının içinde şeytan araştırırlar. Bin bir türlü şeytanlıkları içlerinde barındıran Müslüman görünümlü haramzadelere sesleniyorum, siz şeytanı sazda sözde değil kendi içinizde arayın.

Mehmet İNEKÇİOĞLU

 

minekcioglu@hotmail. com

Bu yazı 1260 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar