Siz kime yardım ediyorsunuz?
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

Siz kime yardım ediyorsunuz?

20 Ekim 2012 - 03:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Özellikle son on yıldan bu yana İslam coğrafyasında, işgaller ve iç kargaşa nedeniyle, kan, gözyaşı, tecavüz, cinayet, toplu katliam, vb, gibi nedenlerle Müslümanların can emniyeti, mal emniyeti, namus emniyeti kalmamıştır.

Bu işgallerin ve iç kargaşaların arka planına baktığımızda batının uygulamaya koyduğu Büyük Ortadoğu Projesini (BOP) görmekteyiz. Ortadoğu’daki gelişmeleri BOP projesinden ayrı değerlendirmek ya cehalettir ya gaflettir ya da bilerek kamuoyunu yanlış noktalara çekip bu projenin hayata geçmesine yardım etmektir.

Irak’taki Amerikan işgalinden bu yana yaklaşık bir buçuk milyon ıraklı Müslüman ölmüş, dört milyon ıraklı mülteci olmuş, iki buçuk milyon kadın dul kalmış, elli bin kadına tecavüz edilerek namusu kirletilmiştir.

Afganistan’daki durum ise ıraktan farklı olmamakla birlikte can, mal ve namus emniyeti halen güvence altında değildir.

Son iki yıldan bu yana Libya, Tunus, Mısır ve Suriye’de başlayan isyan hareketlerinin şimdide Ürdün’e sıçradığı söyleniyor. Bütün bu iç savaş ve isyan dalgalarından dolayı milyonlarca Müslüman kardeşlerimiz mülteci durumuna düşerek sefil bir hayat yaşamaktadırlar.

Özellikle Suriye’den Kilis’e on iki bini konteynır kentte, sekiz bini de şehirdeki evlerde olmak üzere yirmi bin civarında Suriyeli mültecilerin geldiği söyleniyor. Kilis’in her mahalle ve sokağına yerleşen Suriyeli mültecilerin yaşam şartlarını görünce insanın içi sızlıyor.

Bir daireye kadın çoluk çocuk en az üç ya da dört aile olmak üzere yirmi otuz kişi yerleşmişler. Bu insanlar kazan, tabak, perde, yatak, yorgan, yastık, yiyecek, giyecek olmak üzere birçok gereksinimlerden mahrum olarak yaşamaktadırlar. Kilis’in insanı merhametli ve yardımsever olduğundan mültecilere ellerinden gelen yardımı yapmaktadır.

Bazı İslami yardım kuruluşlarının can siper hane yardım faaliyetleri dikkatimi çekmektedir. Görünüş olarak bu faaliyetleri takdir etmemek mümkün değil ancak on yıldan bu yana gelişmeleri değerlendirdiğimizde karşımıza farklı bir tablo çıkmaktadır.

Özelde ABD’nin ve İsrail’in genelde batı dünyasının uygulamaya koyduğu BOP sonucu gerek Afganistan da gerek Irak ta ve gerekse Suriye de olmak üzere Müslümanlar perişan aç ve sefil bırakılarak mülteci durumuna düşürülmüştür. BOP’un eş başkanlığını üstlenen Sayın Başbakanın AKP hükümeti de bu uygulamada önemli rol almıştır.

Şimdi siz seçimlerde hem siyasi tercihinizi BOP’un hayata geçmesinde önemli rol alan siyasi partiden yana kullanacaksınız hem de sonra BOP’un sefil ve perişan ettiği bu masum insanlara ağıt yakarak yardım toplayacaksınız. Bu tavra halk arasında şöyle derler “canavarla parçalar oturup seninle ağlar.”

Sizin bu insanlara yardım etmenizi erdemli bir davranış olarak takdir ediyorum, ama seçimlerdeki siyasi tercihinizle güçlendirdiğiniz siyasi iktidarın, özellikle ABD’nin ve İsrail’in emir ve direktifleri ile uyguladığı BOP sonucu bu insanları mülteci durumuna düşürdüğünüzün farkında mısınız? 

Aslında siz belki de farkında olmadan yanlış siyasi tercihinizle BOP’a yani Yahudi ve Hıristiyanlara yardım ediyorsunuz.

Umarım Allahtan af dileyerek tövbe eder bu yanlıştan dönersiniz. Aksi takdirde hem bu dünyada hem de öbür dünyada Allah’a bunun hesabını veremezsiniz.

Mehmet İNEKÇİOĞLU
minekcioglı@hotmail.com

Bu yazı 914 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar