SOĞAN SARIMSAK
HESABI
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

SOĞAN SARIMSAK
HESABI

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Toplumun büyük çoğunluğunun bilerek veya bilmeyerek yapmış olduğu yanlış siyasi tercih sonucu ortaya çıkan açılım politikalarının ülkemiz ve bölgemiz üzerindeki olumsuz etkilerini görünce durumu tahlil etmek için böyle bir başlık adı altında yazı yazmaya karar verdim.

Demokratik cumhuriyet rejimlerinde ülkeyi idare edecek siyasileri halkın seçimi belirler.

 

Siyasiler seçilebilmek için seçmene projelerini programlarını anlatarak oylarına talip olur. Seçmen bu proje ve programlara bakıp ülkeyi en iyi idare edebileceğine inandığı siyasi partiye oyunu vererek vatandaşlık görevini yerine getirir. Yapılan seçimde en çok oyu alan siyasi parti seçimlerde vatandaşa vaat ettikleri proje ve programı uygulamak üzere belli bir süre ülkeyi idare etmek için iktidara gelir.

 

Siyasi partilerin amacı, ülkenin kaynaklarını en verimli şekilde değerlendirerek vatandaşın hayat standardını yükseltip mutlu ve huzurlu bir hayat yaşamasını sağlamak olmalıdır. Bunu sağlamak hem halka hem de hakka hizmettir. Bu hizmeti yerine getirmek için siyasi partiler idare edilecek halkın tarihine, örfüne, âdetine, geleneğine, inancına ve dünya gerçeklerine uygun program ve projeler üretip geliştirmek mecburiyetindedirler. Eğer bunu yapmazlarsa başka ülkelerin siyasetine boyun eğmek mecburiyetinden kendilerini kurtaramazlar.

 

Kendilerini idare edecek siyasileri seçmek mecburiyetinde olan vatandaşa gelince şu önemli kıstasları göz önünde bulundurmalıdır. Öncelikle evet diyeceği siyasi partinin:

1-ABD ve AB ile olan teşriki mesaisi ne durumdadır (yani ABD veya AB tarafından destekleniyor mu)?

2-Bu milletin dostunu ve düşmanını iyi tanıyıp ona göre alınacak önlemleri var mıdır?

(Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) , AB uyum yasaları ve İMF politikaları bu millete olan düşmanlığın hayata geçmesi için geliştirilmiş projelerdir.)

3-Ülkeyi ekonomik yönden ayağa kaldıracak kendine ait Milli bir ekonomi modeli varımıdır? 

4-Ülkemiz çok hassas ve kritik bölgede bulunduğundan, tarihi ve bölgesel hassasiyetleri de göz önünde bulunduracak Milli Devlet politikası var mı?

5-Toplumun bütün kesimini bir baba şefkati ile kucaklayacak Sosyal Devlet politikası var mı?

Tercih ettiğimiz siyasi partilerin yukarıda ana başlıklar halinde tarif ettiğimiz konular hakkında plan program ve projeleri yoksa ve biz bunlara evet diyorsak biz soğan sarımsak hesabı yapıyoruz demektir. Bunun neticesinde “demokratik açılımlarla” ülke aydınlık değil karanlığa doğru sürüklenir ve bunun vebalini de acısını da topyekûn millet çeker.  

Kendine ait hiçbir plan, program ve projesi olmayan siyasi partilerin seçmenin çoğunluğunun oyunu almasının nedeni acaba nedir diye tahlil edildiğinde ortaya soğan sarımsak hesabının çıktığı görülüyor. Bu hesabı hem siyasiler hem de seçmenler yapıyor.

 

Bir insanın ülke menfaatlerinden çok kendi menfaatini düşünmesi soğan sarımsak hesabıdır. Bu menfaat, maddi çıkar olabilir, makam mevki olabilir, kariyer yapmak olabilir veya devletten herhangi bir ihale almak olabilir hiç fark etmez, eğer bu insan herhangi bir siyasi partide siyaset yapıyorsa soğan sarımsak hesabı yapıyordur.

 

Gelelim seçmene eğer seçmende herhangi bir partiye belli bir menfaat gözeterek oy veriyorsa o seçmende soğan sarımsak hesabı yapıyordur. Bu menfaat birkaç torba kömür olabilir, bir iki koli gıda yardımı olabilir, yeşil kart olabilir, süt parası olabilir, aş evinden gelen yemek olabilir, oğlunu veya kızını bir işe yerleştirmek olabilir, amaç ne olursa olsun bütün bu hesaplar soğan sarımsak hesabıdır. Silopi deki 34 PKK lının ve DTP nin gövde gösterisi seçenin ve seçilenin yaptığı soğan sarımsak hesabının neticesidir.

 

Ha unutmadan söyleyeyim bu milleti içinde bulunduğu girdaptan kurtaracak plan program ve projesi olan Bağımsız Türkiye Partisi ve Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar BAŞ’ı bu milletten saklamak ve gelişmesini engellemekte soğan sarımsak hesabıdır. Umarım millet olarak çabuk ayılır ve soğan sarımsak hesabı yapmaktan vazgeçeriz. Aksi halde bölünüp parçalanmaktan bizi hiçbir güç kurtaramaz.

 

Mehmet NEKÇİOĞLU

Bu yazı 300 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar