SONSUZ NİMETLER SINIRSIZ KAYNAKLARDIR
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

SONSUZ NİMETLER SINIRSIZ KAYNAKLARDIR

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

İşlemiş olduğumuz günahların cümlesine tevbe yarabbi estağfirullah,

Vermiş olduğun sonsuz nimetlere çok şükür yarabbi elhamdulillah.

Estağfirullah Elhamdulillah, Estağfirullah Elhamdulillah, Estağfirullah Elhamdulillah

Tevbe, istiğfar ve hamd inandım diyen her müminin üstün meziyetlerindendir. İnsan beşer olması münasebetiyle günah işlemeye meyilli yaratılmıştır  ve zaman zamanda bilerek veya bilmeyerek günah işleyebilir. İşte mümin her gün işlemiş olduğu bu günahlara karşılık tevbe istiğfar ederek Allahtan af diler,  bundan dolayı tevbe istiğfar her mümin’in üzerine fardır.

Kuran-ı  kerimin  Alak suresinde  Allah (cc) “Rabbin nihayetsiz kerem sahibidir” buyurmaktadır.  Yani Allahın yarattığı nimetler sonsuzdur, başka bir anlamda yeryüzündeki kaynaklar sınırsızdır. Ama buna karşılık insanın ihtiyaçları sınırlıdır.Bir müminin yer yüzündeki kaynakların sınırlı olduğuna inanması yukarıdaki ayete ters düşmesi  anlamına gelir ki bu onun küfrünü gerektirir. Hem Allah’ın sonsuz nimetlerine hamd edeceksin, hem de kaynaklar sınırlıdır diyeceksin bu tamamen çelişkidir. Yeryüzündeki kaynakların sınırlı olduğuna inanmak haşa Allahın yaratmasında düzensizlik olduğu anlamına gelir. Şöyle ki Allah’ın yeryüzüne gönderdiği insanın ihtiyacını yaratmadan insanı yaratma eylemini  gerçekleştirdiğinden sanki Allah (haşa) hesapsız bir iş yapmış olur. Oysa Allah Kur’an da “biz her şeyi bir hesap üzere yarattık buyurmaktadır.” Allah yer yüzünde yarattığı bütün varlıkların ihtiyaçlarını yeryüzünde hem de fazlasıyla yaratmıştır.

Kutsi bir hadiste Rabbimiz; ”alemi insan için insanı da kendim için yarattım” buyurmaktadır, o halde insanın hangi çağda olursa olsun ihtiyaçları yeryüzünde fazlasıyla vardır ve kıyamete kadar da var olacaktır. Peki insanın aklına şu soru gelebilir, yeryüzündeki bu açlık ve kıtlık niye var?

Dünyadaki uygulanan ekonomi modellerinin  (kapitalizm, sosyalizm)  oturduğu temel mantık kaynaklar sınırlı ihtiyaçlar sınırsızdır. Halbuki yeryüzündeki kaynaklar sınırlımıdır? Hayır sınırsızdır. Otuz yıl önce kimyadaki element sayısı  104 idi oysa bugün 128 dir. Peki insanın ihtiyaçları sınırsız mıdır? Hayır sınırlıdır. Örneğin sizin bir eviniz var bu ihtiyaçtır, ama on beş ev istemeniz ihtirastır, İnsanda sınırsız olan ihtiyaç değil ihtirastır. O halde kaynaklar sınırlı ihtiyaçlar sınırsız tezi bir aldatmacadır.  Kapitalizm ve komünizm sömürü nedenidir.

Yeryüzündeki açlık,yokluk,  kıtlık, işsizlik, savaş, kan, gözyaşı, terör ve kaos ortamı bu temel mantıktan yani sınırlı kaynakları sınırsız ihtirasla elde etme isteğinden  kaynaklanmaktadır. Bu mantığa göre,  hani  kaynaklar sınırlı ya o halde senin elindeki su, petrol, ekilebilir arazi, yer altı ve yerüstü zenginlikleri hep benim olsun düşüncesindendir, bunun için senin ölmen gerekiyorsa öldürülürsün savaşların nedeni bu düşüncede yatmaktadır. Irak’taki  1 700 000 insanın katledilmesinin 60 000 kadının tecavüze uğramasının nedeni budur.

Irak’taki  petrol uğruna şimdiye kadar 1 700 000 insanı katleden bu düşünce, dünyanın en zegin yer altı ve yerüstü kaynaklarına sahip olan Türkiye’deki bu kaynaklara sahip olmak için fırsat bulursa acaba kaç insanı katleder, ben söyleyeyim; gerekirse 70 milyonu. Sahi Güngören’deki katliamın ve PKK terörünün arkasında kim var acaba hiç düşündünüz mü?

Prof. Dr. Haydar başın Milli Ekonomi Modeli ve Sosyal Devlet –Milli Devlet tezi “ Dünyadaki kaynaklar sınırsız ihtiyaçlar sınırlıdır” temel mantığı üzerine oturmuştur. Milli Ekonomi modeli  insanın  sınırsız kaynaklardan  sınırlı ihtiyaçlarını karşılama ilmidir. Bu anlayış Türk milletinin tarih, kültür, örf, adet, ve inancının harmanlanıp çağın estetiğini de kullanılarak bilimsel verilerle ekonomiye yansımasıdır. Bu model insana göredir, bu model uygulandığında yalnız Türk milleti değil bütün insanlık kurtulur.

Mehmet İNEKÇİOĞLU

 

 

 

Bu yazı 950 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar